Archiwum stron internetowych

Archiwum stron internetowych – jak sprawdzić starą wersję strony?

23 czerwca 2021

Chcesz zobaczyć jak dawniej wyglądała jakaś strona? A może wrócić do jakiejś treści i zobaczyć jej stan przed zmianami? W tych działaniach mogą pomóc Ci darmowe archiwa stron internetowych.

Nie będę ukrywał, że tego rodzaju narzędzia nie zawsze sprostają naszym oczekiwaniom. Pomimo naprawdę potężnych baz, nie znajdziemy tam raczej wszystkich stron internetowych, oraz kopii z każdej godziny, czy minuty. Niemniej jednak, w wielu przypadkach warto przynajmniej spróbować.

Jak sprawdzić starą wersję danej strony?

Jednym z najpopularniejszych tego rodzaju archiwów jest strona archive.org, znana także jako “wayback machine”. Na swojej stronie chwali się ponad 583 bilionami zapisanych stron – robi to wrażenie.

Wprowadzanie adresu URL - archiwum stron

Aby zobaczyć archiwalną wersję jakieś strony, należy wprowadzić jej adres w pole wyszukiwania i nacisnąć na przycisk “BROWSE HISTORY”.

Teraz przyda nam się uzbroić w cierpliwość. Niektóre strony potrzebują trochę czasu i “przemielenie” tych danych może zająć nawet do kilku minut.

Jeżeli okaże się, że strona jest zapisana w archiwum (a jeżeli była dość popularna, prawdopodobnie jest) – naszym oczom powinny ukazać się kalendarze, na których kolorowym tłem będziemy mieli wyszczególnione dni z  tzw. snapshotami. Należy odszukać odpowiadającą nam datę i nacisnąć na nią, kolejno wybierając godzinę snapshota.

Powinniśmy zostać przekierowani na stronę, która odtworzy nam oryginalną wersję strony. Czasami nie będzie ona w pełni funkcjonalna, może brakować na niej grafik, czy stylów CSS, jednak i tak – moim zdaniem warto przynajmniej spróbować. W nowym oknie na samej górze powinien znajdować się też pasek, za pomocą którego w razie potrzeby będziecie mogli przenieść się do poprzednich i kolejnych snapshotów, a także ewentualnie do innych domen.