WordPress

CMS WordPress. Jak założyć stronę? Zobacz jego wady i zalety.

23 sierpnia 2021

CMS WordPress, podobnie jak niemal każdy inny CMS — służy do zarządzania treścią naszej strony. Dzięki jego wykorzystaniu nie musimy pisać ani jednej linijki kodu, aby w łatwy sposób uruchomić w pełni funkcjonalną i profesjonalną stronę internetową lub bloga.

Choć dla wielu taki system może wydawać się wyłącznie drogą na skróty, w rzeczywistości jest udogodnieniem, z którego korzystają także profesjonaliści i duże firmy.

Osobiście podczas swojej przygody stworzyłem strony internetowe, które działają bez wykorzystania systemu CMS, z wykorzystaniem moich autorskich CMS, jak i z CMS WordPress. Z tego powodu mam w tym temacie już jakieś doświadczenie i na samym wstępie mogę stwierdzić: każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Nie ma lepszych, ani gorszych. Wszystko zależy od konkretnego przeznaczenia.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy WordPress jest wyborem dla Ciebie, w tym wpisie przybliżę Ci jego wady i zalety.

Zalety WordPress

1. W pełni funkcjonalną stronę można postawić nawet w jeden wieczór.

2. Mnóstwo gotowych szablonów i wtyczek, które pozwalają w bardzo szybki, prosty i tani (albo nawet darmowy sposób) wycisnąć z naszego CMS jeszcze więcej.

3. Świetna, ogromna społeczność. W przypadku problemów istnieje bardzo duża szansa, że ktoś się z takim już zetknął i znajdziemy gotową solucję w internecie (polecam szukać po angielsku).

4. Nie wymaga znajomości żadnego języka programowania. Nawet bez tego można stworzyć profesjonalną stronę, która będzie mogła odnieść sukces.

5. Doskonale nadaje się do blogów, stron newsowych, stron firmowych, czy nawet platform takich jak chociażby sklepy internetowe fora dyskusyjne.

6. Szybkość. Przy dobrej konfiguracji i serwerze nie jest tak ociężały jak mogłoby się wydawać. Możesz zobaczyć to chociażby na przykładzie bloga Webporady.pl — on również jest oparty o WordPress.  Początkowo również obawiałem się wydajności i chciałem w tym celu napisać własny, prosty CMS. W zasadzie był on już prawie gotowy, jednak jak to mówią — im dalej w las tym więcej drzew. Na pewnym etapie zdałem sobie sprawę, że fajnie byłoby mieć jeszcze na przykład automatyczne zmniejszanie wagi plików i serwowanie obrazków w różnych rozdzielczościach. Dobrze byłoby mieć wersjowanie wpisów. Chciałbym mieć także bardziej rozbudowane narzędzia SEO… I tak wyliczyłem sobie wszystkie “Chciałbym” i wyszło mi jeszcze kilka tygodni, jak nie miesięcy pracy po godzinach. Fajnie, ale wydało mi się to nieopłacalne dla hobbystycznego projektu… Projektu, w którym taki sam efekt mogłem osiągnąć doinstalowaniem kilku wtyczek do WordPress. Usiadłem do komputera i tego samego dnia przepisałem cały szablon pod WordPress. Następnego projekt był już gotowy. Początkowo wyniki szybkości niezbyt mnie satysfakcjonowały, jednak po optymalizacji ustawień udało się osiągnąć bardzo przyzwoitą szybkość działania, nawet na hostingu współdzielonym.

Wady WordPress

1. Ogromna popularność. Przekłada się to oczywiście na wiele zalet w postaci wielu materiałów do nauki, czy ogromnej ilości wtyczek i motywów. Niestety ma to do siebie również to, że potencjalnie więcej osób może być zainteresowanych próbami włamań do wykorzystujących tego CMSa serwisów. Z tego powodu bardzo ważne jest dbanie o regularne aktualizacje i nieinstalowanie podejrzanych wtyczek.

2. Nie będzie idealny do wszystkiego. Zarówno proste strony firmowe, jak i bardziej złożone projekty (jak np. serwisy ogłoszeniowe) powinny rozważyć inne rozwiązania, które nie dostarczają mnóstwa zbędnych im modułów.

3. Brak wbudowanego edytora drag and drop. WordPress jest bardzo prosty i warto od niego zacząć. Potrafi jednak wymagać trochę nauki, zwłaszcza od osób, które wcześniej nie miały za dużo wspólnego z tworzeniem stron internetowych. Pod kątem stworzenia sobie “ładnej strony internetowej” nie jest on wcale najłatwiejszym rozwiązaniem… Moim zdaniem jednak warto się “pomęczyć”.

Jak stworzyć stronę internetową opartą o WordPress?

Teoretycznie najłatwiej może być przez stronę wordpress.com. W praktyce polecałbym jednak zainstalowanie CMS z wordpress.org na własną rękę. Oba te systemy pomimo tożsamej nazwy różnią się dość stanowczo. Choć jest to kwestia indywidualnej preferencji, osobiście w większości przypadków polecałbym jednak funkcjonalnego WordPress.org.

Instalacja WordPress jest naprawdę prosta i można przeprowadzić ją na co najmniej dwa sposoby.

Sposób 1: Polecany, trudniejszy

Gdybym natknął się na jakikolwiek artykuł, w którym autor zasugerowałby mi skorzystanie z trudniejszego sposobu — prawdopodobnie nazwałbym go pod nosem masochistą i przeszedł do czytania kolejnego punktu. Niestety takie podejście mogłoby mi w tym przypadku zaszkodzić.

Uważam, że jeżeli bierzemy się za coś na poważnie, powinniśmy mieć nad tym możliwie jak największą kontrolę.

Z tego powodu każdemu polecam zgłębienie podstaw takich jak:

  • Podstawowa obsługa klienta FTP obejmująca łączenie się z serwerem i wgrywanie na niego plików (np. FileZilla).
  • Dodawanie nowych baz danych.
  • Eksportowanie i import baz danych.

Tych trzech rzeczy można nauczyć się bez problemu w kilka godzin. Dzięki temu będziemy mieli jednak nieco większą kontrolę nad stroną, którą zarządzamy. Będziemy mogli na przykład w każdym momencie usunąć folder z wtyczką, która rozwaliła nam całą stronę. Będziemy mogli zgrać wszystkie pliki i bazę danych wykonując niezależną kopię zapasową, z którą będziemy mogli spać spokojnie (w przeciwieństwie do wielu niewiadomego pochodzenia pluginów).

Zobacz, w jaki sposób zainstalować WordPress na serwerze.

Sposób 2: Łatwiejszy

Nie mogę powiedzieć, że ten sposób jest gorszy. Jest prostszy, wymaga nieco mniej czasu, a przede wszystkim mniej nauki, jeśli jesteśmy osobami początkującymi. Nie zmienia to jednak faktu, że warto nauczyć się pewnych rzeczy, które z dużą dozą prawdopodobieństwa przydadzą nam się, gdy będziemy rozwijać naszą stronę.

Sposób polega po prostu na znalezieniu hostingu współdzielonego, który oferuje instalator skryptów. Wówczas bardzo często wystarczy po prostu wybrać WordPress, utworzyć bazę danych i nawet nie wykorzystując klienta FTP, można poprzez kilka kliknięć utworzyć swoją własną stronę.