Co wybrać: PHP czy JavaScript?

Co wybrać: PHP czy JavaScript?

15 września 2022

Osoby początkujące w świecie tworzenia stron internetowych bardzo często zastanawiają się nad wyborem odpowiedniego języka programowania.

Pomimo diametralnych różnic dzielących te języki, wybór pierwszego języka do nauki odbywa się zwykle między nimi ze względu na ich ogromną popularność.

Wskazówka:

JavaScript jest o wiele bardziej uniwersalnym językiem od PHP. Choć nie oznacza to, że ten język jest “lepszy”, jeżeli nie wiesz, który z tych dwóch języków wybrać, prawdopodobnie JS, ze względu na swoją elastyczność, będzie właściwym wyborem.

W tym wpisie, z perspektywy osoby kodującej niemal na co dzień zarówno w PHP jak i JS opiszę kilka kluczowych różnic między tymi językami, oraz podpowiem, co warto wybrać… Gdy nie wie się co wybrać.

Czym różnią się PHP i JavaScript?

Przede wszystkim, PHP to język programowania wykonywany po stronie serwera. Do niedawna powiedziałbym, że JavaScript to język wykonywany po stronie użytkownika, ale dziś… Może być zarówno wykonywany po stronie użytkownika, jak i serwera (Node.js).

Oznacza to, że tzw. backend, czyli to, co jest “ukryte” za warstwą wizualną danej witryny (np. istotne części jej logiki, operacje związane z bazami danych itp.) można pisać już nie tylko w PHP, ale i w JavaScript.

Frontend i rzeczy wykonywane po stronie samego użytkownika można z kolei wykonywać w JavaScript, ale PHP się już do tego nie nada.

Przykład:

Spójrz np. na ten prosty generator, który pomnoży przez dwa liczbę, którą do niego wprowadzisz — jest wykonany w JavaScript, więc nie obciąża w żaden sposób mojego serwera (raz wyrenderowany działa po stronie Twojego urządzenia). Jeżeli jednak chciałbym zapisać na tym serwerze jakieś dane z tego generatora, potrzebowałbym backendu, wykonanego np. w PHP, lub wyżej omawianym Node.js.

Wprowadź w to pole jakąś liczbę:

Poza tym oba języki dzielą się zastosowaniami, bibliotekami, frameworkami, oraz oczywiście — samą składnią. PHP w gruncie rzeczy nadaje się głównie do tworzenia backendu stron internetowych, podczas gdy w JavaScript można robić również ich frontend, a nawet całkiem sprawnie wykorzystywać ten język do tworzenia m.in. aplikacji mobilnych czy programów komputerowych.

Co jest łatwiejsze: PHP czy JavaScript?

Sądzę, że JavaScript ma o wiele niższy próg wejścia (mimo że ten w PHP też nie jest specjalnie wysoki), bo nie musicie instalować żadnych dodatkowych pakietów, czy programów pokroju XAMPP — wystarczy zwykła nowoczesna przeglądarka i możecie zacząć kodować.

To, który język jest łatwiejszy to kwestia mocno subiektywna. Uważam, że backend znacznie prościej i szybciej robi się w PHP, zwłaszcza z wykorzystaniem przystosowanych do tego frameworków jak np. Laravel.

Sądzę też, że składnia PHP jest znacznie bardziej przejrzysta i prosta do opanowania dla początkujących, bo nie musicie na dzień dobry zrażać się, widząc np. długi document.getElementById(”) potrzebny do tego, żeby odwołać się do jakiegoś elementu.

Wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale ze względu na samą składnię, sądzę, że łatwiej nauczyć się podstaw PHP niż podstaw JavaScript.

Jeśli chodzi o profesjonalną pracę, oba języki się dość prężnie rozwijają, a JavaScript jako już teraz najpopularniejszy lub drugi najpopularniejszy (często wymieniają się tym tytułem z Pythonem) język programowania na świecie, ewoluuje błyskawicznie i praktycznie codziennie powstają do niego kolejne biblioteki i narzędzia, które pozwalają jeszcze bardziej ułatwić programowanie.

Który język wybrać: PHP czy JavaScript?

Uważam, że jeżeli chcecie tworzyć dynamiczne strony internetowe, najlepiej wybrać oba te języki. A jeżeli chcecie wybrać tylko jeden, zdecydowałbym się na JavaScript ze względu na jego wszechstronność.

Osobiście wybrałem lata temu PHP, a JavaScript nauczyłem się z praktyki, bo po prostu jako programista webowy dość często go potrzebowałem (chociażby do zrobienia jakichś bardziej dynamicznych elementów na stronie internetowej).

Warto znać PHP ze względu na to, że wciąż o ten język opiera się większość stron internetowych i nie zanosi się na to, żeby miało się to zmienić w najbliższych latach. Warto też poznać PHP jeżeli chcecie dużo pracować przy backendzie, bo pomimo wielu zalet Node.js, PHP w połączeniu z np. Laravelem potrafi być niezwykle przyjemnym językiem, który będzie pozwalał naprawdę szybko tworzyć świetne backendowe komponenty, czy intefejsy API.

Tak czy siak, bez znajomości przynajmniej podstaw JavaScript, ciężko będzie Wam zostać webowym “fullstackiem” i w pojedynkę tworzyć bardziej zaawansowane, nowoczesne systemy. Jeśli więc postawicie na PHP, mimo wszystko polecam z czasem doedukowanie się w JS (podstawy nie są jakoś szczególnie trudne, zwłaszcza gdy już opanujecie jeden język).