Praca w domu

Czy Programista może pracować w Domu?

20 września 2022

Praca zdalna, home office i inne pojęcia dotyczące pracy z domu stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Nic dziwnego, bo taki rodzaj pracy może wydawać się na pierwszy rzut oka dość atrakcyjny. W tym wpisie odpowiem na tytułowe pytanie, oraz przedstawię kilka wad i zalet pracy z domu jako programista.

Kiedy programista może pracować w domu?

Ogólnie rzecz biorąc, programiści należą do szczęściarzy, w przypadku których praca zdalna jest możliwa. Możemy wykonywać pracę bez specjalistycznego sprzętu i możemy wykonywać ją tak naprawdę z dowolnego miejsca na świecie, o ile tylko mamy tam prąd i w miarę szybki internet.

Wielu pracodawców pozwala więc na pracę zdalną, a niekiedy nawet wszyscy zatrudnieni danej firmie pracują tylko i wyłącznie w ten sposób (tak, dożyliśmy czasów, w których duże firmy potrafią nie mieć ani jednego lokalu i działać w pełni zdalnie).

Jeżeli tylko pracujesz w firmie, która pozwala na pracę zdalną, lub pracujesz na własną rękę (np. jako freelancer), prawdopodobnie możesz pracować w domu.

Zalety pracy w domu jako programista

Możliwość pracy dla firm z całego kraju, a nawet świata

Jeżeli nie mieszkasz w dużym mieście, prawdopodobnie nie masz zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o oferty pracy. Pracując zdalnie, możesz mieszkać w małej wiosce na południu kraju i pracować np. dla firmy z Warszawy wcale nie musząc tam dojeżdżać.

Dzięki temu możesz mieszkać w swoim ulubionym miejscu, nie idąc jednocześnie na kompromisy spowodowane zbyt długimi dojazdami do pracy.

Oprócz tego możesz też rozważyć pracę dla firm z innych krajów. To z kolei może pozwolić Ci na osiągnięcie jeszcze bardziej atrakcyjnych zarobków lub pracę przy ogromnych, międzynarodowych projektach.

Koniec z traceniem czasu na dojazdy

Idziesz do pracy na 8 godzin, ale dojazd trwa 45 minut w jedną stronę? W takim razie, poza domem jesteś co najmniej 9,5 godziny. Te dodatkowe 1,5 godziny dziennie na dojazdy to około 370 godzin w ciągu całego roku pracy. O tyle mniej czasu masz dla siebie, swojej rodziny i dla swoich pasji. Oczywiście, możesz w trakcie dojazdów rozmawiać z najbliższymi przez telefon lub np. słuchać podcastów czy czytać książki (jeżeli nie prowadzisz pojazdu), ale osobiście nie zaliczyłbym tego do czasu wolnego.

Praca zdalna pozwala Ci wstać z łóżka, umyć zęby i wskoczyć na stanowisko pięć minut później. Możesz dzięki temu jednocześnie spać dłużej i wcześniej kończyć pracę, bo od razu po jej zakończeniu jesteś u siebie w domu.

Prawdopodobnie możesz liczyć na bardziej elastyczne godziny pracy

Niektórym nie odpowiadają standardowe godziny pracy, a wiele biur wymusza na swoich pracownikach pracę w konkretnych ramach czasowych.

Praca programisty bardzo często może być wykonywana w dowolnych godzinach, a wymuszenie konkretnych ram jest po prostu spowodowane tym, o której otwarte jest biuro. Z tego względu, część firm pozwala na w pełni elastyczne godziny pracy zdalnej, dzięki czemu możesz pracować wtedy, gdy Ci wygodnie. Osobiście nie miałbym nic przeciwko temu, by zaczynać pracę na przykład o 6 rano, by móc kończyć już o 14.

Możliwa redukcja kosztów

Oczywiście, raczej nikt nie zwróci Ci pieniędzy za prąd, czy eksploatacje Twojego komputera.

Mimo tego uważam, że o wiele więcej wydajemy chociażby na paliwo potrzebne na dojazdy do pracy, czy np. na perfumy, których raczej nie używamy w domu dla samych siebie.

Sądzę, że nie w każdym, ale w wielu przypadkach praca zdalna pozwoli Wam oszczędzić nawet dodatkowe kilkaset złotych w skali każdego miesiąca.

Możliwe lepsze skupienie

Nie wiem jak Ty, ale ja nie umiem się skupić na programowaniu gdy:

a) Słyszę jakiekolwiek inne dźwięki niż te z moich słuchawek.

b) Cokolwiek miga mi przed oczami (np. przechodzący ludzie) i odciąga moją uwagę.

W przypadku takich osób praca w domowym zaciszu może być o wiele bardziej komfortowa od pracy w zatłoczonym i stosunkowo głośnym biurze.

Wady pracy w domu jako programista

Ograniczony kontakt z innymi ludźmi

Całkiem możliwe, że podobnie jak ja, przynajmniej częściowo jesteś introwertykiem. Jeśli tak, prawdopodobnie sam z siebie nie lubisz nawiązywać nowych znajomości — w takiej sytuacji rzadko kiedy przyjdą one same, a już zwłaszcza wtedy, gdy nie będziesz poznawał nowych osób w swojej pracy.

Ta wada może wydawać Ci się głupia lub mało istotna, ale jeżeli rzadko wychodzisz z domu i nie uczęszczasz np. na żadne zajęcia grupowe, poznawanie nowych ludzi i kontakt z nimi może być dla Ciebie o wiele trudniejszy. W dorosłym życiu trochę ciężej nawiązuje się nowe znajomości, a te z reguły najłatwiej jest nam posiąść w miejscu pracy.

Możliwe trudniejsze skupienie się na pracy

W zaletach napisałem, że w domu można skupić się lepiej niż np. w biurze.

Nadal podtrzymuję swoje zdanie, ale wiem, że w niektórych przypadkach będzie wręcz odwrotnie.

Jeżeli mieszkasz z małymi dziećmi lub z osobami, które nie zrozumieją tego, że pracujesz będąc w domu, może być Ci ciężko. Ktoś może co chwilę od Ciebie coś chcieć, bo przecież “i tak jesteś w domu, a to tylko pięć minut”.

Decydując się na pracę zdalną, odpowiedz sobie samemu, czy jesteś w stanie spędzać w tym otoczeniu całe dni swojej pracy i zachowywać przy tym należyte skupienie.

Trudniej się zmotywować

Jeżeli nie widzimy innych pracujących osób, może być nam się ciężej zmotywować. Pracując zdalnie, jesteśmy w domu, który kojarzy nam się z odpoczynkiem. Mimo tego musimy pracować.

To trochę słabe, nie?

Pracując w domu, widzisz tylko swój problem i nie dostrzegasz tak łatwo tego, że inni też pracują i wcale nie mają wiele lepiej od Ciebie. Nie bez powodu mówi się, że w grupie jest raźniej, dlatego nie zdziw się, jeśli Twoja motywacja w domu będzie mniejsza niż ta w otoczeniu innych programistów.

Na szczęście, motywacja nie jest nam niezbędna do pracy. Jeśli lubisz to co robić lub potrafisz odpowiednio się zdyscyplinować, wierzę, że i tak dasz radę, a ten punkt nie będzie dla Ciebie dużą przeszkodą.