Czy warto uczyć się HTML?

Czy warto uczyć się HTML?

26 kwietnia 2022

HTML, choć swoim wyglądem przypomina “normalny kod”, w rzeczywistości nie jest pełnoprawnym językiem programowania. Nie zmienia to jednak faktu, że jest jego bardzo istotnym elementem, i jako język znaczników używany do tworzenia struktur stron internetowych, każdego dnia wykorzystywany jest przez wielu programistów na całym świecie.

Kto powinien umieć HTML?

Moim zdaniem każdy człowiek mający styczność z tworzeniem stron internetowych powinien przynajmniej rozumieć podstawy HTML i po prostu się go nie bać.

Jeżeli masz zamiar tworzyć w przyszłości serwisy internetowe w PHP, .NET, JavaScript, czy czymkolwiek innym, zacznij właśnie od HTML. Jego znajomość znacznie ułatwi Ci późniejszą pracę, a zgłębienie podstaw HTML jest naprawdę proste i nie zajmuje wiele czasu.

Nawet jeśli nie jesteś programistą, ale masz prostą stronę internetową lub bloga, nie zaszkodzi Ci opanować podstaw HTML, oraz dobrze by było także, CSS. Wówczas z łatwością wprowadzisz zmiany w swoim szablonie, albo stworzysz nowe, ciekawe elementy. Dla przykładu:

Spójrz na tę ramkę

Jej stworzenie w czystym HTML i CSS zajęło mi około 15 sekund, a kod nie zajął nawet dwóch linijek. Warto!

Ile czasu zajmuje nauczenie się HTML?

Wiele razy na tym blogu pisałem, że nie da się znać “całego programowania”. HTML też ciężko byłoby znać całego.

HTML ma swoje bardziej zaawansowane aspekty i nawet ja, poruszający się po nim codziennie od coś koło 10 lat, założę się, że nie znam wszystkiego na pamięć, a nawet, ba, wszystkiego w nim jeszcze nie widziałem.

Czy to znaczy, że HTML jest trudny? Oczywiście, że nie. Do komfortowej pracy wystarczy Ci wiedza, którą prawdopodobnie byłbyś w stanie opanować w jeden wieczór, nawet jeśli od razu wszystkiego nie zapamiętasz. Pamiętaj, że jako programiści, czy koderzy, rzadko kiedy uczymy się wszystkiego na pamięć. Po to mamy dostęp do internetu, by w razie potrzeby z niego korzystać i wyszukać sobie coś w dokumentacji, czy na jakimś forum.

Początkujący może zacząć na przykład od budowy prostej strony w HTML.

Ogólnie rzecz biorąc, poleciłbym sumienne przepracowanie jakiegoś kursu, albo przerabianie na własną rękę jakiegoś prostego, dobrze napisanego szablonu. Dobrze by było, żebyście zgłębili między innymi działanie class i id, poznali najważniejsze elementy i deklaracje znajdujące się w szablonie, oraz zapoznali się z najważniejszymi meta tagami, no i, jak już uczycie się HTMLa, polecałbym sięgnąć też po przynajmniej odrobinę CSSa.

Czy nauka HTML jest trudna?

Jest zdecydowanie prostsza od nauki języków programowania, ponieważ nie ma tutaj zbyt wiele elementów logicznych. Oczywiście, czasami można zatrzymać się na jakimś problemie, ale w rzeczywistości nie jest to zbyt skomplikowane.

HTML przypomina swoją strukturą np. BBCode, w którym wielu z nas, jeszcze jako dzieci, poruszało się kilkanaście lat temu na forach internetowych, które nie miały tak jak teraz, wbudowanych edytorów tekstu.

Uważam, że podstawy HTML byłby w stanie opanować każdy, kto potrafi w miarę sprawnie obsługiwać komputer. Choć na początku może się wydawać, że jest tego “dużo”, jest to naprawdę proste i nie bez powodu dzieci uczą się tego już w szkołach podstawowych.

Jak nauczyć się HTML?

To już zależy od Ciebie. Osobiście uczyłem się przede wszystkim poprzez praktykę i metodę prób i błędów. Gdy chciałem zrobić coś nowego, po prostu wyszukiwałem to w internecie.

Taki sposób nauki ma jednak sporo wad. Pomimo że wiedza wchodzi raczej nieco lepiej, a sam proces jest ciekawszy, łatwo się w ten sposób nauczyć złych praktyk i dość długo stać w miejscu.

Jeżeli masz choć trochę ochoty, polecałbym Ci przynajmniej zacząć od teorii i mojego artykułu o budowie prostej strony internetowej. Jeśli sama składnia HTML Cię nie przeraża i jako tako potrafisz się po niej poruszać, proponowałbym Ci zgłębić jeszcze trochę teorii, korzystając z jakiejś dokumentacji i zacząć budowę swojej pierwszej, drobnej strony internetowej.