Czym jest system CMS? Który powinniśmy wybrać?

9 czerwca 2021

Czasami odnoszę wrażenie, że wiele osób odpuszcza sobie tworzenie swoich stron internetowych już na samym starcie, ponieważ obawiają się, że nie poradzą sobie bez znajomości języków programowania.  Takie umiejętności oczywiście są pomocne, ale wcale nie są niezbędne. Dzięki popularnym systemom zarządzania treściom (CMS – Content Management System) możemy rozwijać naszą stronę nawet bez zaglądania do kodu.

system CMS

Czy systemy CMS mają jakieś wady?

Posiadanie strony opartej na systemie CMS (nawet gotowym) to żadna ujma. Choć potrafię programować, większość moich serwisów (w tym webporady.pl) również opiera się o systemy CMS. Powód jest prosty: wygoda. Jeżeli to nadal Cię nie przekonuje, muszę Ci powiedzieć, że takie systemy używane są także przez wielu światowych gigantów. Wygoogluj sobie na przykład “Most popular WordPress websites” i przekonaj się samemu, jak wielu gigantów opiera swoje strony na tego rodzaju oprogramowaniach, a w tym przypadku to tylko WordPress, czyli jeden z wielu CMSów (choć fakt faktem, zdecydowanie najpopularniejszy).

Wyobraź sobie, że prowadzisz prostego bloga. Chcesz dodać nowy wpis. Wyobrażasz sobie za każdym razem logować się na serwer FTP i ręcznie dodawać nowy wpis w kodzie? Albo wchodzić w bazę danych i ręcznie dodawać kolejne rekordy zawierające tagi HTML?

Nie wiem jak Ty, ale ja wolę to sobie po prostu wyklikać i nie czuję z tego powodu żadnego wstydu. Przeciwnie, prędzej czułbym się źle, gdybym musiał marnować kupę czasu na coś, co może bez problemu załatwić za mnie najprostszy, gotowy CMS.

No dobra, ale jak to jest z tymi wadami?

Systemy CMS jak w sumie każde systemy informatyczne, mogą posiadać rozmaite luki i być narażone na różne niechciane ataki. Nigdy mi się to jeszcze nie zdarzyło, ale świat niestety zna mnóstwo tego rodzaju przypadków. W przypadku popularnych systemów CMS warto ograniczyć instalacje dziwnego rodzaju wtyczek/pluginów i starać się regularnie aktualizować system, szczególnie wtedy, gdy wprowadzono do niego jakieś poprawki związane z bezpieczeństwem. W przypadku systemów autorskich: testy, analiza logów i jeszcze raz testy.

Ataki to oczywiście niejedyna wada. Wadą może być też czas wdrożenia i spowolnienie samej strony. Choć większość systemów CMS da się naprawdę dobrze zoptymalizować, osobiście w przypadku prostych wizytówkowych stron, na których zmiany dokonywane są raz w roku – zwykle stawiam na proste, statyczne rozwiązanie i nie wkładam tam na siłę ciężkiego, zbędnego systemu zarządzania treścią.

Zobacz także: Optymalizacja strony internetowej – 100% w PageSpeed

Jaki wybrać system CMS – gotowy, czy autorski?

Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich oczekiwań. W przypadku, w którym masz zamiar postawić prostego bloga lub sklep – w 99% przypadków postawiłbym na sprawdzonego gotowca. Oprócz tego, że będzie to nieporównywalnie tańsze, może to być bezpieczniejsze i po prostu wygodniejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele stron potrzebuje dedykowanych rozwiązań, a załatwianie wszystkiego wtyczkami mogłoby być mniej wydajne niż wdrożenie całego, dedykowanego rozwiązania.

Jeśli nie wiesz co wybrać, wybierz popularnego gotowca i sprawdź, czy odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Jeśli masz bardzo szczegółowe wymagania i nic nie jest w stanie ich spełnić – wówczas powinieneś zastanowić się nad rozwiązaniem skrojonym pod Twoje potrzeby. Taki CMS nie jest jednak zbyt tani, a na jego stworzenie potrzeba naprawdę sporo czasu. Sam napisałem 3 CMSy, ponieważ kilka razy mierzyłem się z czymś, co ciężko byłoby załatwić WordPressem. Zdradzę Ci nawet pewną tajemnicę. Webporady.pl też miał opierać się o autorskiego CMSa. Przerobiłem inny swój projekt i po kilku tygodniach miałem niemal w pełni funkcjonalny system. Był zaopatrzony w najważniejsze funkcje SEOwe, miał nawet wersjowanie wpisów i różne ficzery, których niejednokrotnie brakuje w najpopularniejszych rynkowych rozwiązaniach. W zasadzie działało w nim już wszystko, co było niezbędne… Jednak im dalej w las, tym więcej drzew. W pewnym momencie moja lista TODO zapełniła się tak, że zdałem sobie sprawę, że działając przy tym projekcie samemu, hobbystycznie – prawdopodobnie nie skończę go jeszcze przez najbliższe kilka miesięcy. Wówczas puknąłem się w łeb, zainstalowałem WordPressa, w kilka godzin przepisałem pod niego szablon… A następnego dnia miałem już gotowy, funkcjonalny serwis. Nie można było tak od razu? Można było, bo WordPress de facto w pełni wystarczyłby mi do tego typu zadań: kwestia doinstalowania paru wtyczek. Bałem się jedynie o optymalizację, z którą jak się później okazało – wcale nie jest źle.

Jakie są popularne systemy CMS?

WordPress

Niezwykle popularny CMS, który zasila mnóstwo popularnych stron internetowych. Znajdziemy do niego multum wtyczek, szablonów, a także wątków na forach – w przypadku ewentualnych problemów, zwykle okazuje się, że ktoś już miał takie same i opisał, w jaki sposób sobie z nimi poradził. CMS jest bardzo intuicyjny, instalacja banalnie prosta, a efekty końcowe – myślę, że jak najbardziej zadowalające.

Jeśli chcesz stworzyć bloga, stronę internetową dla swojej firmy, lub nawet w pełni funkcjonalny sklep internetowy – na Twoim miejscu od razu rozważyłbym WordPressa.

Joomla

Bardzo zaawansowany i popularny system CMS doceniany przez wielu użytkowników z całego świata.  Dzięki swojemu rozbudowaniu może z powodzeniem służyć do stosunkowo prostej budowy nie tylko prostych stron internetowych, ale także w pełni funkcjonalnych serwisów, jak chociażby serwisów ogłoszeniowych.

Drupal

Ten system jest wykorzystywany przez wielu profesjonalistów. Buduje się w nim wiele stron internetowych, m.in. dla firm. W tym przypadku zaleca się jednak przynajmniej podstawową znajomość technologii takich jak np. HTML i PHP.

Gatsby

Nowoczesna propozycja dla fanów dynamicznie działających stron internetowych.  Gatsby jest swoistym frameworkiem pozwalającym na tworzenie rozmaitych aplikacji internetowych opartych o React JS. Działają one bardzo szybko i nie wymagają przeładowywania strony. Choć to stosunkowo nowe technologie, dzięki renderowaniu kodu do statycznych plików HTML Gatsby ma zapełniać sprawne indeksowanie strony przez roboty wyszukiwarek, dzięki czemu nie powinno ucierpieć na tym nasze SEO.

I wiele innych… Po prostu wygoogluj sobie coś w rodzaju “Free Open Source CMS” i poszukaj czegoś, co spełni Twoje oczekiwania. Powodzenia!