Kod

Darmowy edytor HTML – 4 popularne programy

23 kwietnia 2021

Niedawno pisałem o tym jak zrobić swoją stronę w HTML. Wspomniałem tam o tym, że kod HTML można pisać nawet w systemowym notatniku. Prawda jest jednak taka, że choć byłoby to możliwe, taka praca nie byłaby ani zbyt wygodna, ani zbyt wydajna. Istnieje naprawdę spory wybór edytorów kodu, które pozwalają na rzeczy takie jak kolorowanie składni, ustawienie ciemnego tła, czy używanie różnego rodzaju skrótów i podpowiedzi.

Przedstawię pięć popularnych edytorów kodu, którymi moim zdaniem warto się zainteresować. Zanim do tego jednak przejdę, chciałbym tylko zaznaczyć, żebyście przesadnie nie skupiali się ani na wyborze, ani na konfiguracji edytora. Takie podejście jest zgubne zwłaszcza dla osób, które dopiero się uczą. Wiele z nich traci długie godziny na przystosowywanie swoich środowisk, instalując dziesiątki różnych motywów, czy wtyczek, podczas gdy do komfortowej pracy zwykle wystarczy ciemny motyw (kwestia preferencji) i ewentualne snippety (podpowiedzi, skróty).

1. Visual Studio Code

Tworząc listy takie jak ta, staram się zachowywać neutralność i nie narzucać swoich własnych upodobań, bo to zawsze dość indywidualna kwestia. VSC nie znalazł się tutaj jednak przypadkowo, ponieważ sam używam go na co dzień i to od kilku dobrych lat. Jest o tyle ciekawy, że można go polecić zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym programistom. Tak naprawdę wystarczy pobrać stosunkowo lekki program ze strony producenta i można zaczynać w pełni komfortową pracę. Same wtyczki i motywy instaluje się w bardzo prosty sposób, bowiem wystarczy wyklikać to z panelu po lewej stronie.

Jedyny minus, z jakim spotkałem się w Visual Studio Code to kwestia zawijania wierszy. Nie wiem, jak wygląda to w przypadku najnowszych wersji, ale te kilka lat temu musiałem poświęcić kilkanaście minut na przeszukanie internetu i dopisanie bodajże dwóch linijek do pliku konfiguracyjnego, żeby normalnie to zadziałało. Uważam, że taka funkcjonalność powinna być wbudowana w standardzie, albo możliwa do wyklikania za pomocą jakichś checkboxów w ustawieniach.

Sam program działa niezwykle szybko, nawet przy bardzo dużych plikach. Zasób pluginów i motywów jest naprawdę ogromny i nie ukrywam, że nawet gdyby ten program był płatny, również postawiłbym właśnie na niego (chyba, że byłby wyjątkowo drogi).

Tak wygląda program z zainstalowanymi kilkoma pluginami, oraz ze schematem kolorów “Monokai”.

Dowiedz się więcej lub pobierz Visual Studio Code

2. Atom

Kolejny świetny edytor, który wygląda po prostu obłędnie. Ma bardzo ciekawie rozbudowany moduł GitHuba, jest dostępny zarówno na systemy operacyjne Windows, Linux, oraz OS X, oraz podobnie jak poprzednik, posiada naprawdę mnóstwo różnych pluginów i motywów. Używałem tego edytora kilka lat temu, ale w ówczesnej wersji działał on przy dużych plikach nieco wolniej niż VSC (przynajmniej takie odnosiłem wrażenie), wobec czego na dłuższą metę postanowiłem z niego zrezygnować. Nie zmienia to faktu, że szczerze go polecam.

Atom - edytor kodu

Dowiedz się więcej lub pobierz Atom

3. Notepad++

Prosty, bardzo popularny w naszym kraju edytor kodu. Choć nie znam zbyt wielu używających go profesjonalistów, wielu z nich poleca go do nauki i ja zresztą mogę polecić go do tego samego. Jest szybki, niezawodny i posiada wszelkie niezbędne funkcje do komfortowego pisania pierwszego kodu, nie obciążając nas przy tym zbędnymi bajerami. Sama instalacja odbywa się błyskawicznie, więc jeżeli chcesz po prostu zacząć kodować, polecałbym rozważyć instalację właśnie tego edytora.

notepad plus plus edytor

Dowiedz się więcej lub pobierz Notepad++

4. Bluefish

Nieco bardziej zaawansowany program, przypominający bardziej profesjonalne IDE, niż edytor kodu. Podobnie jak poprzednicy jest darmowy i wspiera zarówno HTML jak i większość popularnych języków programowania. Samo działanie jest bardzo płynne, a program oferuje między innymi takie rzeczy jak nielimitowane powracanie do wprowadzonych zmian, automatyczne przywracanie plików, czy wsparcie dla FTP.

Dowiedz się więcej lub pobierz Bluefish