Dlaczego programowanie jest popularne?

Dlaczego programowanie jest tak popularne?

8 listopada 2021

Moi znajomi to w znacznej większości niezbyt techniczne osoby, które nigdy nie interesowały się programowaniem. Bardzo często spotykam się więc z pytaniem o to, dlaczego tak wiele osób chce dziś kodować.

Oto pięć powodów, które uważam za kluczowe:

1. Programowanie pozwala rozwijać wiele zdolności

Już dawno postanowiłem, że jeśli będę miał dziecko, będę chciał zaciekawić je programowaniem i pomóc mu w nauce podstaw. Nie mam zamiaru projektować mu całego życia i mówić co dokładnie ma robić. Nie interesowałoby mnie, czy zostanie w przyszłości programistą, czy też nie.

Uważam jednak, że programowanie może nauczyć człowieka naprawdę wielu istotnych rzeczy, takich jak między innymi:

  • Bardzo sprawne wyszukiwanie informacji w internecie, oraz robienie tego w języku angielskim
  • Umiejętność logicznego myślenia.
  • Cierpliwość, bo czasami potrzeba jej naprawdę wiele.
  • Porządek w pracy. Chaos i pisanie kodu “na kolanie” przy większych projektach wcale nie pomoże nam zaoszczędzić czasu.
  • Automatyzacja powtarzalnych i żmudnych czynności.
  • Kreatywność.

2. Dzięki programowaniu możemy ułatwiać wiele czynności

Napisałem już dobre kilka-kilkanaście programów tylko dla samego siebie. Wiele z nich do dziś pomaga mi przyśpieszać lub ułatwiać wykonywanie różnych czynności. Nawet mój tata regularnie korzysta z kalkulatora, który napisałem specjalnie dla niego, po to by ułatwić mu dość zaawansowane obliczenia związane z branżą budowlaną. Praca wykonana raz może przez lata ułatwiać nam życie.

3. Programista to bardzo opłacalny i przyszłościowy zawód

Jako programiści mamy zwykle możliwość pracy zdalnej. Dzięki temu możemy pracować tak naprawdę z dowolnego miejsca na świecie i wybierać najbardziej atrakcyjne oferty. Sama branża oferuje zwykle naprawdę atrakcyjne stawki i nie zanosi się na to, by w najbliższej przyszłości popyt na programistów miał jakoś znacząco spaść.

Oprócz możliwości pracy na etacie, programiści mogą stosunkowo łatwo rozwijać własne projekty. Stosunkowo łatwo, dlatego że koszty związane z utrzymaniem np. serwerów są zwykle na początku znacznie niższe od np. kosztów związanych z utrzymaniem jakiegoś lokalu w centrum miasta.

4. Programowanie pozwala tworzyć

Wielu z nas po prostu lubi tworzyć.

Wokaliści, czy wszelkiej maści artyści muszą mierzyć się jednak z ogromną konkurencją i dość mocno ograniczoną “ilością miejsc”. Znam naprawdę mnóstwo fantastycznych artystów, którzy pomimo lat starań nie osiągnęli sławy wystarczającej do zajęcia się tym na poważnie. W przypadku programowania jest znacznie łatwiej zrobić sobie z tego zawód i robić coś, co będzie się po prostu kochało. Choć programowanie zdecydowanie nie jest dla każdego, jest to jedna z tych prac, która z powodzeniem może stanowić także największą pasję.

5. Programowanie jest fajne!

Jeżeli programujesz, pewnie znasz to uczucie, gdy przez cały dzień głowisz się nad jakimś problemem, aż nagle doznajesz olśnienia i rozwiązujesz go kilkoma linijkami kodu… Satysfakcjonujące, prawda?

Praca programisty potrafi być ciężka i niewdzięczna, ale jeżeli nas pasjonuje, możemy czerpać z niej naprawdę ogromną frajdę. W sytuacji, w której będziemy pracować nad interesującymi nas projektami, prawdopodobnie nie będziemy się przesadnie nudzić.