Dlaczego warto wybrać WordPress?

Dlaczego warto wybrać WordPress – 10 zalet

15 marca 2022

Czy WordPress będzie idealnym wyborem dla każdej strony internetowej? Nie. Czy doskonale sprawdzi się w większości zastosowań? Tu odpowiedzi mogą już pojawiać się różne. Jakby nie było, nie bez powodu WordPress napędza obecnie około 40% wszystkich stron internetowych.

Używam WordPress od kilku ładnych lat. Mam porównanie z innymi popularnymi systemami CMS, oraz tymi “uszytymi na miarę”, które napisałem na własny użytek od podstaw. Mimo tego nie bez powodu zdecydowałem się na to, by blog Webporady.pl działał właśnie na WordPress.

Powodów naliczyłem, ściślej rzecz ujmując, co najmniej dziesięć.

Jeśli zastanawiasz się co to za powody, zapraszam do dalszej części wpisu:

Udanej lektury!

Zalety WordPress:

1. WordPress nadaje się praktycznie do wszystkiego

W domyślnej konfiguracji, WordPress jest świetnym wyborem przede wszystkim dla blogów. Ogromna popularność tego CMSa i całe mnóstwo wtyczek rozszerzających jego możliwości, sprawiła, że dziś WordPress nadaje się do prawie wszystkich zastosowań związanych z budową stron internetowych.

Bez większego problemu można wykorzystać go między innymi do budowy jednej z następujących typów witryn:

Blog — WordPress jest do tego praktycznie stworzony. Nie trzeba niczego konfigurować, bo de facto po samym wgraniu CMSa, możesz już zacząć tworzyć pierwsze posty.

Strona firmowa — W odróżnieniu od statycznych stron internetowych, WordPress pozwala nam na zarządzanie treścią witryny bez ingerencji w jej kod. To spore udogodnienie, nawet dla osób zaznajomionych z programowaniem — jest to po prostu wygodne. Budowa autorskiego CMSa może pochłonąć miesiące pracy i wygenerować mnóstwo kosztów. Dzięki WordPress nawet małe firmy mogą pozwolić sobie na wygodną w obsłudze witrynę.

Sklep internetowy — nic nie stoi na przeszkodzie, by przekształcić swojego WordPressa w funkcjonalny, nowoczesny sklep internetowy. Wystarczy do tego odrobina wiedzy, chwila czasu i wtyczka WooCommerce. Może nie jest to najmodniejsze ze wszystkich możliwych rozwiązań, ale gdybym miał dzisiaj otwierać sklep internetowy, postawiłbym go właśnie w ten sposób. Przede wszystkim, nie mamy tutaj ukrytych kosztów i nie musimy być zależni od platformy, która może kiedyś zmienić nam reguły w trakcie gry. Co więcej, w pakiecie z WordPress mamy do razu bloga, którego zdecydowanie warto wykorzystać, jeśli macie odpowiednią ilość zasobów na poważną zabawę z SEO.

Forum internetowe — ubolewam nad tym, że wraz z rozwojem platform społecznościowych, moje ukochane fora odeszły do lamusa. Były bardzo wygodne i uwielbiałem je przeglądać. Ale dobra, dość tej prywaty. Na szczęście, fora nadal istnieją, choć już nie w takiej ilości jak dawniej. Jeśli chcesz założyć kolejne, możesz zrobić to na WordPressie, chociażby wtyczką bbPress. Co więcej, takie forum może bez problemu działać niezależnie od Twojej strony, czy bloga, co jest niezłym rozwiązaniem dla osób, które chcą po prostu rozszerzyć możliwości serwisu o drobne forum dyskusyjne.

2. WordPress pozwala zmniejszyć koszty, zaoszczędzić czas i uniknąć błędów

Nie bez powodu największe serwisy na świecie z reguły oparte są o dedykowane, zaprojektowane indywidualnie dla ich potrzeb systemy. Takie CMSy skrojone są idealnie pod ich potrzeby.

Pytanie jednak, czy masz aspirację na bycie jednym z największych serwisów na świecie? Masz wystarczająco duży budżet i potrzeby? Jeśli masz, tak czy siak, jeśli pojawi się taka konieczność, dasz radę bez problemu przeprowadzić migrację z WordPressa. Mnie, takiemu sobie programiście, taka migracja na dedykowany system zajęła mniej niż jeden dzień, kompletnie od postaw. Luzik.

WordPress to świetny wybór, szczególnie na start. Nie musisz inwestować ogromnej ilości forsy lub czasu w budowę własnej platformy, która może okazać się nieidealna. Tak zaawansowany CMS jak WordPress jest złożony ze znacznie większej ilości funkcji niż “dodawanie, edycja, czytanie i usuwanie postów”. W grę wchodzi między innymi wersjowanie wpisów, serwowanie obrazków w różnych rozdzielczościach zależnie od sytuacji, i cała masa innych rzeczy, o których być może nawet nie pomyślałeś.

W WordPress masz wszystko “od ręki”, a jeśli nie masz, z reguły możesz to bez problemu mieć dwoma kliknięciami (instalacja i włączenie wtyczki).

Jeżeli te rzeczy Cię nie przekonały, pamiętaj także, że projektując własnego CMSa, dość trudno przewidzieć wszystkie możliwe błędy. WordPress jest rozwijany od kilkunastu lat. Może być ciężko dogonić to autorskim rozwiązaniem.

3. WordPress jest bardzo intuicyjny i pracuje się w nim wygodnie nawet osobom niezaznajomionym z systemami CMS

Wiem, że sama instalacja WordPress może wydawać się magią dla kogoś początkującego, ale to w rzeczywistości bardzo prosty proces. W razie potrzeby w sieci znajdziecie całe mnóstwo poradników, czy osób, które wykonają to za drobną opłatą. Co więcej, niektóre hostingi nawet pozwalają na “wyklikanie” sobie tego procesu, więc na dobrą sprawę nie musicie nawet dotykać plików, czy bazy danych — choć gorąco do tego zachęcam, bo rozumienie tych rzeczy może dać Wam nieco spokojniejszy sen.

Jeżeli już przebrniecie przez tę “okropną” instalację (raz jeszcze, jest naprawdę prosta), możecie skupić się już na samej obsłudze swojej witryny. To bardzo przyjemny i prosty proces. Wszystko w WordPress zaprojektowane jest tak, że jest dość łatwe do zrozumienia dla nowicjusza, a jeśli człowiek zagłębi się w nim bardziej, mamy też do dyspozycji całe mnóstwo funkcji, które docenią bardziej zaawansowani użytkownicy (np. możliwość tworzenia własnych snippetów kodu, które umożliwią dodawanie różnych fajnych ramek i innych elementów do Waszych postów poprzez wpisanie krótkiego kodu).

WordPress jest naprawdę prosty. Wiem, bo byłem świadkiem początków niejednej nietechnicznej osoby, która stawiała w tym środowisku swoje pierwsze kroki. Sam zresztą też musiałem kiedyś zacząć i też pamiętam, że radziłem sobie naprawdę fajnie mimo praktycznie zerowej wiedzy na temat kodowania. Zwykle wystarcza kilkunastominutowe objaśnienie lub kilka godzin samodzielnej nauki i dana osoba jest gotowa do rozpoczęcia swojej przygody.

Wskazówka:

Zawsze pamiętajcie o kopiach zapasowych (backupach), a już, szczególnie gdy jesteście początkujący. Ja podczas swoich początków byłem tym wszystkim tak zajarany, że zainstalowałem kilkadziesiąt wtyczek, dokonałem wielu zmian w kodzie (śledząc pierwsze lepsze tutoriale) i kilka razy kompletnie popsułem swoją stronę.

4. Istnieje całe mnóstwo gotowych wtyczek i szablonów do WordPress

Załóżmy, że Twoja strona jest wolna i chcesz zacząć kompresować zdjęcia. W autorskim CMSie czeka Cię sporo zabawy z kodem. W WordPress to kilka kliknięć poświęconych na instalację i konfigurację gotowej, dedykowanej temu wtyczki. Wtyczek jest całe mnóstwo i można nimi bez problemu załatwić większość problemów i potrzeb. To spore udogodnienie, zwłaszcza dla nietechnicznych, czy mniej zaawansowanych użytkowników. Dla tych drugich, nic jednak straconego. W razie większych potrzeb, bez problemu można rozszerzać możliwości WordPress także na własną rękę. Jeśli będziecie mieli taką potrzebę, nic nie stoi na przeszkodzie, by na przykład napisać własne rozszerzenie.

Dokładnie to samo tyczy się także motywów, szablonów, layoutów — jak zwał tak zwał — wyglądu Waszej strony. W sieci znajdziecie całe mnóstwo darmowych, jak i płatnych, świetnych szablonów, które wystarczy po prostu zainstalować i włączyć, by zacząć z nich korzystać. Choć można, wcale nie trzeba tworzyć swojego szablonu od podstaw, co nomen omen nie powinno być wielkim problemem, szczególnie dla kogoś, kto zna podstawy HTML, CSS i nie boi się zobaczyć w kodzie PHPa. Szablon, na którym stoi teraz Webporady.pl wymaga jeszcze pewnych szlifów, ale stworzyłem go w jakieś kilka godzin. To nic trudnego.

Swoją drogą, jeśli nie macie kasy na zlecenie takiej usługi, nie umiecie kodować, ale chcielibyście mieć własny, indywidualnie przyrządzony szablon — istnieje całkiem sporo narzędzi do budowy stron (pagebuilderów), które pozwalają na wyklikanie takich szablonów techniką przeciągnij i upuść (drag and drop). Jeżeli zdecydujecie się na to rozwiązanie, polecam jednak sprawdzić, jak będzie wyglądała szybkość Waszej strony, ponieważ z reguły powstałe w ten sposób dzieła lubią być lekko ociężałe.

5. WordPress zapewnia nam spore bezpieczeństwo i stabilność

Bezpieczeństwo jest dla WordPressa cholernie istotne, ponieważ, jak wspomniałem wyżej, stoi na nim jakieś 40% stron internetowych.

Ciężko będzie nam dorównać zabezpieczeniom WordPressa, jeżeli zdecydujemy się na mniej znany i krócej rozwijany system, czy na budowę własnego CMSa.

Solidnym kontrargumentem może być jednak to, że WordPress ze względu na swoją popularność, jest bardziej narażony na ataki. Zgadzam się. Z pewnością więcej osób celuje w atak tak popularnego CMSa niż drobnej strony internetowej o rybkach akwariowych stojącej na dedykowanym systemie. Pamiętajmy jednak, że istnieje cała masa zabezpieczeń. Mnie pomimo kilku lat korzystania na różnych stronach z WordPress, nigdy nie zdarzyło się nic takiego. Jeżeli słyszałem o przejętych stronach na WordPressie, zwykle winny był użytkownik, który na przykład od lat go nie aktualizował, ustawił beznadziejne hasło, albo po prostu zainstalował kilkadziesiąt podejrzanych wtyczek.

Aby zminimalizować ryzyko włamania, ustawiajcie silne hasła (najlepiej zmieniajcie je także co jakiś czas), zmieńcie adres dostępu do panelu administracyjnego, regularnie aktualizujcie WordPress (często wypuszczają poprawki bezpieczeństwa) i przede wszystkim, uważajcie na to, co instalujecie. Jeżeli miałbym dać tutaj jedną, kluczową poradę: ograniczcie się do absolutnego minimum niezbędnych wtyczek i instalujcie tylko te z zaufanych źródeł.

WordPress jest też bardzo stabilny. Po tylu latach rozwoju tego CMSa naprawdę trudno spotkać jakikolwiek błąd spowodowany przez coś innego niż doinstalowaną wtyczkę lub szablon.

Możecie się też zastanawiać, jak wygląda jego wydajność. WordPress jest bardzo szybki. Odpowiednio skonfigurowany, z wydajnym szablonem i postawiony na dobrym serwerze, działa błyskawicznie i bez problemu spełnia wytyczne podstawowych wskaźników stron internetowych (Core Web Vitals). To, że WordPress jest wolny to mit, który utarł się głównie przez osoby, które nie potrafią go poprawnie skonfigurować i każdą błahostkę załatwiają osobną wtyczką.

6. Twoja strona na WordPress pozostaje Twoja

Jeżeli wybierzesz opcję self-hosted (utrzymywanie WordPress na własnym serwerze, czy hostingu), nie musisz być zależny od żadnej platformy i jej widzimisię. To gigantyczna zaleta, szczególnie dla tych, którzy podchodzą do tematu na serio.

Jeżeli chcesz wiedzieć, na czym stoisz i wolisz uniknąć problemów pokroju rosnących bez powodu kosztów utrzymania, to bardzo duży plus względem platform, które oprócz samego systemu, odpowiadają też za utrzymanie naszej strony.

7. WordPress dobrze radzi sobie z SEO

W przypadku większości znanych mi stron internetowych, ruch z wyszukiwarki stanowi zdecydowaną większość.

Prawdopodobnie samemu trafiasz na dziesiątki, jak nie setki stron każdego dnia. Choć większość z nas ma kilka swoich ulubionych adresów, na większość trafiamy z poziomu naszej wyszukiwarki. Warto zadbać więc o SEO, a z tym w WordPress nie ma większego problemu.

Tak naprawdę wystarczy podstawowa wiedza o pozycjonowaniu, wtyczka pokroju Yoast SEO lub Rank Math, dobrze zoptymalizowany szablon i można czekać na pierwszy ruch organiczny.

Jeżeli nie wierzysz, że WordPress dobrze radzi sobie z SEO, pamiętaj, że wykorzystują go ogromne serwisy, które każdego dnia obsługują gigantyczny ruch rzędu np. kilkuset tysięcy użytkowników.

Nie trzeba do tego jakiejś tajemnej wiedzy.

Ruch w Google Search Console na stronie opartej o WordPress

Dla przykładu, na techniczną część optymalizacji strony zamieszczonej na powyższym obrazku (na WordPress), poświęciłem jakieś dwie godziny. Po pół roku, ruch z wyszukiwarki, jak na taki okres czasu i około ~150 krótkich, hobbystycznych wpisów, moim zdaniem jest całkiem przyzwoity.

8. WordPress jest niezwykle popularny

WordPress to najpopularniejszy system do zarządzania treścią na świecie.

Za sprawą tej popularności:

  • WordPress ma całe mnóstwo wtyczek i szablonów, w tym multum dostępnych w pełni za darmo.
  • WordPress jest bezpieczny i stabilny. Jeżeli używa się go z głową, stosunkowo ciężko jest tu coś zepsuć.
  • WordPress jest kompatybilny z różnymi systemami i API, które mogą jeszcze bardziej rozszerzyć nam jego funkcjonalność.
  • W razie problemów z WordPress bardzo łatwo jest znaleźć specjalistę, który pomoże nam w ich rozwiązaniu lub znaleźć w internecie gotowy poradnik.
  • Łatwo nauczyć się jego obsługi, ponieważ do niemal każdego zagadnienia możemy znaleźć jakiś tutorial.

9. WordPress jest używany przez wielkie marki i serwisy.

Jeżeli powyższe argumenty nadal do Ciebie nie przemawiają i oczekujesz jakiegoś “dowodu słuszności”, spójrz na to jak wiele ogromnych serwisów działa z wykorzystaniem WordPress. Wyglądają i działają profesjonalnie, obsługują prawdopodobnie większy ruch, niż jesteś w stanie sobie wyobrazić i nadal działają niesamowicie szybko.

WordPressa używają między innymi The New York Times, TED, czy Microsoft News.

Nie wiem jak Ty, ale ja sądzę, że jeżeli używają go tak wielkie firmy i witryny, jest to lepsze potwierdzenie jego jakości niż jakiekolwiek słowa.

10. WordPress jest zupełnie darmowy

Wymieniłem całe mnóstwo zalet. Ci z Was, którzy nie mieli wcześniej styczności z WordPressem, prawdopodobnie mają teraz w głowie pytanie: “gdzie jest haczyk?”.

Otóż haczyka tu za bardzo nie ma. Oczywiście, WordPress nie musi być najlepszym, czy jedynym słusznym wyborem w każdej sytuacji, ale do większości zastosowań związanych z budową i utrzymywaniem stron internetowych, wystarczy aż nadto.

WordPress jako oprogramowanie instalowane na własnym serwerze, czy koncie hostingowym jest w zupełności darmowy. Oczywiście w razie potrzeby możemy dokupić do niego jakieś płatne wtyczki, czy motywy, ale jeśli nie mamy takich potrzeb, wystarczy opłacać ewentualny serwer, czy domenę.

Który WordPress wybrać?

WordPress.org czy WordPress.com

Przede wszystkim warto zacząć od pewnego rozróżnienia. Do wyboru mamy WordPress.org, czyli system, który instalujemy na swoim serwerze, czy koncie hostingowym i “utrzymujemy” go sami. Z drugiej strony mamy też WordPress.com, czyli solucję jeszcze mniej skomplikowaną, którą w całości “wyklikamy” w kilka minut. Od razu mamy tam hosting i subdomenę, więc nie trzeba się specjalnie trudzić.

Zdania mogą być podzielone, ale osobiście w każdym przypadku, w którym planujecie podchodzić do tematu na poważnie i inwestować czas, czy pieniądze w swoje działania, rekomenduję wybór WordPress.org i utrzymywanie systemu na własną rękę.

Może to brzmieć trochę przerażająco, ale w dłuższej perspektywie taka opcja jest o wiele bardziej elastyczna i prawdopodobnie też opłacalna.

Nie zrozumcie mnie jednak źle, .com też nie jest zły. Może być niezłym wyborem, zwłaszcza dla hobbystów i osób o niewielkich aspiracjach, czy tych, którzy po prostu chcą zacząć od zaraz. W razie czego również można dokonać migracji, choć niekoniecznie musi być ona prosta dla nietechnicznej, czy początkującej osoby.

Która wersja WordPress jest najlepsza?

Każdy może mieć jakieś osobiste preferencje, ale najlepszą wersją WordPress jest według mnie (i nie tylko mnie) zawsze ta najnowsza.

Nowsze wersje to zwykle nie tylko nowe funkcje czy poprawki wydajności. To przede wszystkim poprawki bezpieczeństwa. Tak jak pisałem wyżej, tak duża popularność WordPressa niestety przekłada się na sporą ilość osób chcących mu zaszkodzić. Z tego powodu, bardzo istotne jest używanie możliwie jak najnowszej, bezpiecznej wersji.

Możliwe, że w nowszych wersjach nie odpowiada Wam jakiś element. Na szczęście, zwykle można to załatwić, wyłączając go w ustawieniach lub instalując dedykowaną wtyczkę. Tak było chociażby z nowym edytorem tekstu, Gutenberg, do którego nie przekonali się wszyscy — nawiasem mówiąc, mi zajęło to ponad dwa lata, ale w końcu dałem mu szansę i nie żałuję.

Kiedy WordPress nie ma sensu?

Jeżeli budujecie stronę internetową, uważam, że w znacznej większości przypadków WordPress będzie świetnym wyborem.

W następujących przypadkach również może się sprawdzić, ale według mnie, raczej lepiej będzie postawić na coś innego:

  • Zaawansowany dedykowany system. Jeżeli budujecie spory portal oparty o całe mnóstwo dedykowanych funkcjonalności, dajmy na to, serwis ogłoszeniowy, WordPress może dać radę, ale w praktyce nie musi być tam potrzebny. Skoro i tak budujecie większość rzeczy od podstaw, raczej niekoniecznie trzeba dokładać tak wielką kobyłę. Wystarczy w razie potrzeby ewentualnie dobudować poszczególne zasoby znane z WordPress do własnego systemu, zamiast robić na odwrót.
  • Drobna strona internetowa, która nie będzie regularnie aktualizowana. Jeżeli mamy malutką stronę i wiemy, że jej treść nie będzie się zmieniała albo będą to drobne poprawki raz na rok i możemy bez problemu wdrażać je w kodzie, WordPress, czy inny system zarządzania treścią również może być zbędny. Po co mamy zużywać więcej zasobów, skoro ich nie potrzebujemy? Po co mamy używać bazy danych, skoro jest nam zbędna? W takich przypadkach nie będzie z tego wielkich korzyści, a jedynie spowolnienie strony i otwarcie jej na więcej potencjalnych zagrożeń.
  • Inna technologia. WordPress napisany jest w PHP. Jeżeli z jakiegoś powodu chcielibyście korzystać np. z Node.js, .NET, czy Javy, może to być dla Was deal breaker. Jeżeli nie jest to dla Was istotne, albo nie znacie żadnego języka programowania, nie warto zaprzątać sobie tym głowy. PHP to bardzo popularny, stabilny, a w dzisiejszych czasach także całkiem nowoczesny i wydajny język. Dużym plusem dla nowicjuszy jest to, że w odróżnieniu od wielu innych języków, PHP możemy bez problemu uruchomić na większości popularnych hostingów współdzielonych.

To, czy WordPress ma w Waszym przypadku sens, musicie ustalić na własną rękę. Jeżeli nie macie pewności, zawsze możecie zapytać specjalisty lub obeznanych w temacie ludzi na jakimś forum, wykopie, czy reddicie. W większości przypadków nie jest to jednak jakiś niesamowicie obligujący wybór i w razie takiej potrzeby, tak jak już pisałem, można bez większego problemu przeprowadzić migrację na inny system.