Tworzenie strony internetowej

Gdzie założyć stronę internetową?

15 czerwca 2021

Jeśli chcesz zaistnieć w internecie i założyć swoją pierwszą stronę internetową, do wyboru masz co najmniej kilka różnych ścieżek.

Budowę własnej strony zawsze najlepiej zacząć od zakupu domeny. Najlepiej u znanego, rzetelnego rejestratora. Adres strony nierzadko okazuje się znacznie cenniejszy nawet od jej zawartości. Z tego powodu, głównie ze względu na pozycjonowanie, od samego początku warto skupiać się na jednym, konkretnym adresie i nie zmieniać go dla jednej strony co kilka dni.

Najprostszym wyborem dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tworzeniem stron internetowych mogą być gotowe kreatory takie jak chociażby wix.com, czy wordpress.com. Tak naprawdę niemal wszystko będziesz mógł tam spokojnie “wyklikać” i nie będzie potrzeby zaglądania do kodu, czy przesadnego martwienia się o to, że coś przez przypadek popsujesz. Takie podejście może wydawać się idealne, ale trzeba pamiętać o tym, że w rzeczywistości może okazać się również niezbyt elastyczne.

Jeśli chcesz postawić na coś bardziej złożonego i stworzonego pod Twoje potrzeby, polecałbym Ci kontakt z osobą lub firmą odpowiedzialną za tworzenie stron, lub nawet wykonanie takiej strony samemu (jeżeli chcesz się czegoś nauczyć, albo wierzysz, że może to być dla Ciebie ciekawe zajęcie).

W takim przypadku trzeba będzie zadbać nie tylko o domenę, ale także o serwer – po to, żeby strona nie tylko miała nazwę, ale żeby ta nazwa kierowała też w jakieś miejsce – w miejsce, na którym będą znajdowały się pliki Twojej strony. W przypadku większości projektów stron internetowych dobrze może sprawdzić się nawet najprostszy hosting współdzielony. Z tego miejsca mogę polecić chociażby MyDevil.net [3FY9KGDFWX – kod promocyjny na 20%].

Masz domenę i serwer? To jeszcze nie wszystko. Czas na najważniejsze, czyli na sam kod.

Tutaj opcji jest wiele. Możesz postawić na prostą, statyczną stronę opartą na jednym lub kilku plikach HTML. Możesz postawić na wybór jednego z popularnych systemów CMS, lub nawet zdecydować się na stworzenie dedykowanego oprogramowania, które pozwoli Ci zarządzać Twoją stroną w najbardziej efektywny sposób. Wszystko zależy od przede wszystkim konkretnych potrzeb, oraz od czasu lub pieniędzy.