Ile czasu potrzeba na zrobienie strony internetowej?

Ile czasu potrzeba na zrobienie strony internetowej?

15 listopada 2022

Jeżeli chcesz komuś zlecić stworzenie strony internetowej lub zabrać się za jej tworzenie samemu, prawdopodobnie zastanawiasz się, ile to wszystko potrwa.

Jedni powiedzą Ci, że tworzenie strony zajmuje tydzień, inni, że miesiąc, a jeszcze inni, że dwa dni.

Kto ma rację? Odpowiedź jak zwykle brzmi: “to zależy”.

Czas tworzenia prostej strony bazującej na gotowych modułach

Czy stronę internetową da się zrobić w kilka godzin? Da się, a co więcej, taka strona może wyglądać naprawdę dobrze.

W internecie znajdziecie całe mnóstwo interaktywnych serwisów pozwalających zbudować stronę z gotowych elementów oraz stron z dobrze wyglądającymi szablonami, których możecie użyć przy tworzeniu swojej strony.

Przykładowo, aby stworzyć stronę dla małej firmy, zwykle wystarczy zakupić szablon np. na ThemeForest za kilkanaście-kilkadziesiąt dolarów, wgrać jakiegoś WordPressa, skonfigurować podstawowe rzeczy i dodać treści. Nie ma przy tym zbyt wiele pracy, zwłaszcza gdy dana osoba ma już jakieś doświadczenie. Gdybym miał dostarczone treści, szacuję, że od kompletnego zera stworzyłbym taką stronę w jakieś 3-4 godziny.

Brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwie? Pewnie tak. Wady tego rodzaju strony to przede wszystkim brak unikalności: nie macie gwarancji, że np. Wasza konkurencja nie stworzy sobie niemal identycznie wyglądającej strony ani że ktoś nie pomyśli, że kogoś podrabiacie, bo takich stron jak Wasza może być więcej.

Jeszcze większą wadą jest wg. mnie mniejsza elastyczność. Oznacza to, że wybierając gotowy szablon, poniekąd musicie się dostosować do tego, co wymyślili jego autorzy. Oczywiście niektóre szablony umożliwiają zaawansowane modyfikacje, czy pozwalają na dokonywanie zmian w kodzie, ale jeżeli chcecie konkretnie wyglądającą stronę internetową, czasami lepiej (i znacznie wydajniej) będzie stworzyć ją od kompletnego zera niż bazować na zupełnie innym szablonie.

Czas tworzenia strony firmowej z autorskim szablonem

Wszystko zależy od stopnia skomplikowania danego szablonu. Prosty szablon z wykorzystaniem np. Bootstrap można stworzyć w kilka godzin, podczas gdy tworzenie zaawansowanego, oryginalnego szablonu z dbałością o UX może zająć nawet wiele tygodni.

Zazwyczaj jednak tworzenie profesjonalnego szablonu to kilkanaście-kilkadziesiąt godzin, zakładając, że macie już gotowe ewentualne grafiki. Oczywiście nie ma co przesadnie sugerować się tymi widełkami, bo dobrze wyglądający szablon można stworzyć nawet w kilka godzin, a te najbardziej zaawansowane można tworzyć i miesiącami — niestety, nie ma reguły, a stopień zaawansowania danego projektu powinniście ocenić sami.

Czas tworzenia zaawansowanego serwisu internetowego

Nie wiem co macie na myśli przez zaawansowany serwis, ale prawda jest taka, że technologia i oczekiwania użytkowników potrafią zmieniać się na tyle dynamicznie, że mnóstwo serwisów tworzonych jest tak naprawdę w nieskończoność. Spójrz chociażby na Facebooka, Netflixa, Google, czy jakieś większe sklepy internetowe — to serwisy, przy których na co dzień pracuje cała masa deweloperów, a rozwój tych platform zdaje się nie kończyć. Praktycznie zawsze jest coś, co można poprawić, ulepszyć, czy odświeżyć.

Ciężko jednoznacznie oszacować jak długo tworzy się coś tak zaawansowanego, zwłaszcza że projekt projektowi nierówny. Załóżmy jednak, że chciałbyś stworzyć zaawansowany sklep internetowy na autorskim, dedykowanym silniku. Tutaj również jest całe mnóstwo zmiennych, ale według mnie, jeżeli taki projekt realizowałaby jedna osoba, zwykle byłoby to od kilku tygodni do kilku (np. 4) miesięcy jej pracy.

Podsumowanie

Nie wiem, co tak naprawdę chcesz stworzyć ani nie wiem, kto będzie to tworzył — jaką ma wiedzę, lub jakie ma narzędzia, więc nie jestem w stanie oszacować ilości czasu, którą zajmie taka praca, dlatego podałem Ci w tym wpisie kilka przykładów, którymi możesz się ewentualnie zasugerować.

Jeżeli chcesz dobrze oszacować czas potrzebny na ukończenie danego projektu, dokładnie rozpisz jakie ma mieć funkcjonalności, jaką treść i inne ważne rzeczy, które miałyby wchodzić w jego skład. Wówczas popytaj kilku osób, które znają się na tworzeniu stron internetowych, ile czasu takie coś mogłoby mniej więcej zająć — wtedy powinieneś móc wyciągnąć jakąś realistycznie brzmiącą średnią ilości potrzebnego czasu, która byłaby dostosowana indywidualnie do Twojego projektu.