Ile kosztuje hosting?

Ile kosztuje hosting?

22 lutego 2022

Przy wyborze jakiegokolwiek produktu, w tym także hostingu, zwykle bardzo ważnym kryterium jest cena.

Jeżeli nie lubicie przepłacać, a potrzebujecie swojego miejsca w sieci, prawdopodobnie zastanawiacie się, ile może kosztować hosting.

Odpowiedź oczywiście jest niejednoznaczna, bo wszystko zależy od jego typu, oraz konkretnej specyfikacji. Najtańsze hostingi współdzielone, czyli takie, na których współdzielicie zasoby serwera z innymi użytkownikami, można zakupić już od około ~20 złotych rocznie.

Wszystko zależy od Waszych potrzeb. Z reguły hosting współdzielony to koszt od około 50 do 1000 złotych rocznie.

Przy wyborze swojego pakietu warto wziąć pod uwagę między innymi ruch, oraz optymalizację Waszej strony internetowej. W zależności od pakietu, w ramach jednego konta hostingowego bardzo często możecie utrzymywać więcej niż jedną stronę internetową. Przykładowo, ja na dzień pisania tego wpisu utrzymuję kilka projektów w ramach jednego konta MyDevil (pakiet MD2).

Jeżeli prowadzicie sklep internetowy, czy stronę, na której nastawiacie się na względnie duży ruch (np. powyżej kilkuset użytkowników dziennie), warto zdecydować się na hosting za przynajmniej ~200 złotych rocznie. Taki, który będzie oferował sporą pojemność serwera na dyskach SSD, jak największy lub nielimitowany transfer i przyzwoite parametry.

Jeżeli macie jednak zamiar postawić prostą stronę “wizytówkę” dla niewielkiej firmy, z powodzeniem powinien wystarczyć Wam pakiet za około 20-50 złotych rocznie. Wśród tanich rozwiązań mogę polecić na przykład Small.pl (od około 50 zł/rok), czy nawet ekstremalnie tani hosting z linux.pl (od około 10 zł/rok).

Czy można taniej?

Oczywiście, że można… Ale nie zawsze.

Jeżeli macie względnie małe strony internetowe (zaliczają się do tego nawet niewielkie sklepy internetowe, czy blogi), prawdopodobnie dobry, współdzielony hosting za mniej niż 100-200 złotych rocznie z powodzeniem uciągnie Wam nawet te kilka-kilkanaście tysięcy użytkowników miesięcznie. Kwestia optymalizacji strony i wybrania odpowiedniego pakietu.

Jeżeli jednak macie naprawdę duży ruch lub wymagającą stronę, hostingi współdzielone wcale nie muszą okazać się najtańszym wyjściem. W takich sytuacjach warto zainteresować się między innymi serwerami VPS, serwerami dedykowanymi, czy serwerami w chmurze.

W przypadku bardziej zaawansowanych stron i dużego ruchu koszty potrafią być o wiele niższe. Problem w tym, że na Waszym serwerze to Wy musicie dbać o jego konfigurację, backupy, aktualizacje i całą resztę. To z kolei wymaga odpowiedniej wiedzy i oczywiście czasu. Jeżeli Wam się to opłaca, możecie znaleźć kogoś, kto zajmie się tym za Was lub poszukać np. serwerów zarządzanych (Managed), które w przypadku samej obsługi działają na dość podobnej zasadzie do hostingów współdzielonych. Na większą skalę to rozwiązanie i tak powinno opłacać się bardziej od nawet największych, tradycyjnych hostingów.

Czy warto korzystać z darmowego hostingu?

Ale po co płacić? Przecież w internecie znajduje się cała masa darmowych hostingów.

To prawda, ale nie zapominajmy o ich wadach.

Darmowe hostingi to świetne rozwiązanie do zastosowań hobbystycznych i nauki, ale w celach komercyjnych zwykle nie spisują się równie dobrze. Przede wszystkim, zazwyczaj występują na nich reklamy. Bardzo często zdarza się też, że nasza strona jest z darmowego hostingu nagle usuwana. Na domiar złego, rzadko kiedy mamy możliwość pobrania backupu.

Jeżeli masz poważne zamiary co do swojej strony lub stron, stanowczo odradzam Ci darmowe hostingi, tym bardziej że te płatne są dziś na tyle tanie, że nie trzeba wydawać na nie majątku.

Zobacz także: Dlaczego warto wybrać płatny hosting?