Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

14 kwietnia 2022

Zastanawiasz się nad otwarciem własnego sklepu internetowego? Jeśli tak, prawdopodobnie interesują Cię koszty.

W dużym uproszczeniu sklep internetowy można założyć na jeden z co najmniej trzech popularnych sposobów. Każdy jest inny i ma swoje wady i zalety.

Poniżej znajdziesz ich opis, oraz szacowany koszt:

1. Sklep Internetowy na gotowej platformie

W sieci znajdziemy dziś całe mnóstwo platform, które pozwolą nam dosłownie “wyklikać” nasz sklep. To zdecydowanie najłatwiejszy sposób, bo wszystko możemy zrobić sami bez szczególnych technicznych umiejętności i bez konieczności poświęcania wielu godzin na konfiguracje.

Rozwiązanie to jest także wygodne dlatego, że tego rodzaju platformy oferują nam od razu gotowy swój hosting. Dzięki temu nie musimy martwić się jego znajdywaniem i konfiguracją. Wszystko mamy w jednym miejscu.

Brzmi świetnie? Pewnie tak, ale nie wszystko złote co się świeci. W przypadku tego rodzaju sklepów nasz sklep jest zależny od platformy. Oznacza to, że jeżeli np. zmieni ona nagle ceny, nie będziemy mieli na to zbyt wielkiego wpływu.

Samo rozwiązanie nie jest też najbardziej opłacalne, bo bardzo często oferuje limity na ilość produktów, czy nawet pobiera od nas prowizje od sprzedaży.

Koszt założenia i utrzymania:

Założenie takiego sklepu może być nawet darmowe, “na zachętę”. To całkiem miłe, ponieważ wówczas możecie sobie wypróbować takie oprogramowanie i zobaczyć, czy to rzeczywiście coś dla Was.

Sam koszt takiego oprogramowania to w przypadku najmniejszych pakietów mniej więcej 500 złotych rocznie.

2. Sklep Internetowy na gotowym oprogramowaniu utrzymywany samodzielnie

Jeżeli chcesz mieć kontrolę nad swoim sklepem, a jednocześnie nie zapłacić za niego ogromnych kwot, to w mojej ocenie najlepsze możliwe rozwiązanie.

W grę wchodzą tutaj gotowe systemy takie jak np. WooCommerce czy PrestaShop. Wiele z nich jest dostępnych za darmo, więc wystarczy po prostu opłacać domenę oraz serwer.

Sama instalacja i konfiguracja nie są tutaj tak proste jak w przypadku gotowych platform, ponieważ musicie znaleźć sobie np. hosting, wgrać na niego wszystkie pliki, bazę danych i skonfigurować wszystko ręcznie. Jeśli chcecie, możecie to komuś zlecić. Nie jest to czarna magia, więc taka usługa powinna być relatywnie tania.

Jeśli już przebrniecie przez ten proces, będziecie mogli cieszyć się profesjonalnym sklepem internetowym bez narzuconych limitów, czy obowiązku opłacania go każdego miesiąca (choć są CMSy, które tego wymagają).

Koszt założenia i utrzymania:

Łącznie z hostingiem i domeną można zacząć już od około 100 złotych rocznie.

3. Dedykowany sklep internetowy dla najbardziej wymagających

Jeżeli macie np. nietypowy rodzaj produktu lub oczekujecie czegoś więcej, niż oferują popularne oprogramowania, może pojawić się konieczność “uszycia rozwiązania na miarę”. Oznacza to, że będziecie musieli stworzyć lub zlecić komuś stworzenie CMSa od podstaw, lub rozbudować jakiś już istniejący o brakujące Wam funkcjonalności.

Koszt założenia i utrzymania:

Ciężko to oszacować, bo zależy jakie macie konkretnie wymagania, ale stworzenie dedykowanego sklepu to z reguły minimum około 10 000 złotych. Nie jest to łatwe zadanie, bo wszystko trzeba stworzyć od podstaw. To bardzo często długie miesiące pracy.

Jak tanio założyć sklep internetowy?

Tak naprawdę, sklep można założyć nawet za darmo (darmowe okresy próbne lub darmowe oprogramowanie na darmowym hostingu), jednak to mija się z celem jeśli podchodzicie do sprawy w sposób profesjonalny.

Najtaniej, w mojej opinii, jest wykupić tani pakiet hostingowy (o ile nie spodziewacie się ogromnego ruchu) i zainstalować na nim gotowe, darmowe oprogramowanie jak np. PrestaShop, czy WooCommerce. Jeżeli uda Wam się przebrnąć przez instalacje, większość rzeczy można sobie później wyklikać, więc powinniście sobie poradzić nawet bez jakiejkolwiek wiedzy programistycznej.

W przypadku takiego rozwiązania interesują Was koszty serwera i domeny (choć oczywiście możecie dokupić później np. płatne wtyczki, czy motywy, ale nie jest to konieczność).

Można więc zacząć już za jakieś 100 złotych rocznie, a za około 300-500 można mieć naprawdę fajny sklep ze sporym ruchem, bez większych limitów cd. ilości produktów i bez prowizji od sprzedaży. W przypadku tego rodzaju sklepów mogę polecić np. hosting na MyDevil (z moim kodem 3FY9KGDFWX możecie dostać 20% zniżki).

Ile trwa założenie sklepu internetowego?

To zależy. W gotowych platformach online sklep można sobie “wyklikać” już w kilka minut. W przypadku stawiania sklepu samemu na gotowym oprogramowaniu, z podpięciem zewnętrznej domeny i podstawową konfiguracją, doświadczona osoba powinna poradzić sobie w niespełna godzinę.

Tworzenie dedykowanego oprogramowania to jednak bardziej skomplikowana sprawa, która jednemu programiście może zająć nawet kilka miesięcy pracy.