Ile miejsca na serwerze potrzebuje WordPress?

Ile miejsca na serwerze potrzebuje WordPress?

17 maja 2022

Wybierając pakiet hostingowy lub serwer dla naszej strony, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry. Jednym z najważniejszych parametrów jest ilość przestrzeni dyskowej, którą będziemy mieli do dyspozycji na pliki naszej strony, zdjęcia, czy teksty.

Sam w sobie zainstalowany na serwerze WordPress zajmuje zwykle na serwerze od około 50 do 200 MB w zależności od wersji, czy zainstalowanych wtyczek i motywów.

O ile niemal każdy, nawet najtańszy hosting współdzielony powinien spokojnie pozwolić nam na hostowanie 200 MB, powinniśmy jednak pamiętać, że tyle zazwyczaj waży strona bez żadnej treści.

Jak dużo miejsca potrzebuje WordPress?

Wszystko zależy od tego jak dużą stronę macie, a przede wszystkim, jak dużo “ciężkich” elementów ona wykorzystuje. Dla przykładu blog Webporady.pl ma w tej chwili wrzucone jakieś 100 zdjęć i 50 wpisów. To przekłada się na około ~200 (instalacja, szablon i pluginy) + 20-30 MB zajętego miejsca (treść). Jest to jednak stosunkowo mały blog, a obrazki są mocno kompresowane po to, by ważyły możliwie jak najmniej.

Jeżeli chcecie utworzyć sklep internetowy, w którym będziecie mieli 2000 produktów, a każdy będzie posiadał zdjęcia na średnio 1 MB zajętego miejsca, potrzebujecie łącznie co najmniej 2 GB miejsca na same zdjęcia.

Ilość miejsca powinniście policzyć sobie sami. W razie potrzeby zwykle większość hostingów pozwala na jego zwiększenie lub przejście na wyższy plan.

Jeżeli nie macie pojęcia, jak dużo miejsca potrzebujecie na swoją stronę WordPress, polecałbym wybór pakietu z przynajmniej 5 GB. Dla znacznej większości stron powinno to być aż nadto.

Jeżeli macie np. duży sklep internetowy, możecie też zainteresować się pakietami z dużą pojemnością serwera, jak np. MD3 na MyDevil, który oferuje aż 100 GB miejsca w dość atrakcyjnej cenie (na moment pisania tego wpisu, ok. 600 zł rocznie). Jeżeli chcesz, przy zakupie możesz skorzystać z kodu promocyjnego 3FY9KGDFWX, który powinien dorzucić Ci dodatkową, 20% zniżkę na pierwszy zakup.

Jak zmniejszyć rozmiar WordPress?

Jeżeli Twój WordPress zajmuje zbyt dużo przestrzeni dyskowej, istnieje kilka rozwiązań, które powinny Ci pomóc:

  1. Odinstalowanie zbędnych motywów i wtyczek. Jeden motyw lub wtyczka potrafi ważyć nawet ok. 50 MB. Jest to mniej więcej taka ilość, w której można by spokojnie upchać ok. 100 skompresowanych, choć wciąż dobrej jakości zdjęć. Wielu z nas ma zainstalowanych kilkanaście-kilkadziesiąt motywów i wtyczek, których w ogóle nie używa. Warto zrobić z nimi porządek i zyskać trochę wolnego miejsca.
  2. Oczyszczenie bazy danych ze zbędnych rekordów. Istnieją wtyczki jak np. LiteSpeed Cache, które pozwalają nam na usunięcie spamerskich komentarzy, rewizji postów, oraz wielu innych niepotrzebnych nam rekordów z bazy danych (aby użyć tej części wtyczki, wcale nie musicie używać LiteSpeed na Waszym serwerze). Choć na bazę rzadko kiedy zwraca się przy optymalizacji uwagę, w przypadku dużej strony nawet w niej mogą znajdować się całe gigabajty niepotrzebnych danych.
  3. Kompresja zdjęć. Zdjęcie tuż po zrobieniu aparatem bez żadnej obróbki potrafi ważyć nawet około 8 MB. Tysiąc takich zdjęć to więc około 8 GB. W przypadku blogów i stron, które stosują kompresje, to samo zdjęcie w nieco gorszej jakości powinno ważyć około 200-300 KB, czyli jakieś 40 razy mniej, a zamiast 8 GB, nasze zdjęcia zajmowałyby około 200 MB. Oprócz tego takie zdjęcia szybciej ładują się użytkownikom i zużywają mniej transferu, co powinno mieć niebagatelne znaczenie dla SEO i UX. Zdjęcia można kompresować m.in. darmową wtyczką Resize Image After Upload, choć akurat ta kompresuje je dopiero po wgraniu (nie da się skompresować już wgranych).