Jak sprawdzić do kiedy ważna jest domena?

Jak sprawdzić do kiedy ważna jest domena?

4 stycznia 2022

Mówią, że nic nie trwa wiecznie. Nie wiem, ile jest w tym prawdy, ale wiem, że w przypadku domen bardzo dużo. Nawet jeśli posiadamy domenę, z reguły opłacamy ją na jakiś okres czasu (zazwyczaj prawdopodobnie na rok). Z tego powodu, warto czasami sprawdzić, czy nasza domena przypadkiem nie wygasa… Bo gdy wygaśnie, istnieje szansa, że przejmie ją ktoś inny.

Analogicznie, jeżeli sami mamy chrapkę na jakąś domenę, która jest już zajęta, możemy sprawdzić, czy przypadkiem nie wygasa w najbliższym czasie. Jeżeli nie zostanie ona odnowiona na czas, wówczas będzie można spróbować ją przejąć.

Oto dwa proste sposoby na sprawdzenie kiedy wygasa nasza domena:

1. Sprawdzenie daty wygaśnięcia naszej domeny w panelu domen

Jeżeli chcemy sprawdzić kiedy dokładnie wygasza należąca do nas domena, wystarczy zalogować się do panelu u naszego rejestratora. Z reguły podają taką informację na liście domen. Jeżeli widzicie daty wygasania i usunięcia, lepiej opłacić domenę jeszcze zanim zacznie wygasać. Wówczas koszty powinny być niższe, no i prawdopodobnie zaoszczędzicie sobie trochę niepotrzebnego stresu. Z reguły staram się odnawiać domeny przynajmniej miesiąc lub dwa przed datą ich wygaśnięcia.

2. Sprawdzenie daty wygaśnięcia domeny za pomocą narzędzi WHO IS.

A co jeśli nie mamy danej domeny w naszym panelu? Być może chcemy sprawdzić kiedy wygasa na przykład domena konkurencji…

W takim przypadku możemy skorzystać z gotowych narzędzi WHOIS, takich jak chociażby baza na stronie NASK (dotyczy domen krajowych .pl), czy innych narzędzi, które znajdziecie w wyszukiwarce pod frazami takimi jak na przykład “whois”, czy “whois search”.

Bardzo często możecie sprawdzić dostępność domen także na stronie swojego rejestratora.