Jak sprawdzić hosting strony internetowej?

Jak sprawdzić hosting jakiejś strony internetowej?

22 lutego 2022

W sytuacjach, w których szukamy dla siebie hostingu, z reguły czytamy różnego rodzaju opinie i porównujemy specyfikacje na “papierze”.

W obu przypadkach zwykle nie jesteśmy jednak w stanie zobaczyć, jak hosting sprawuje się w przypadku prawdziwej, utrzymywanej na nim strony.

Gdy ja szukałem hostingu, zwykle z ciekawości sprawdzałem hostingi stron, które działały bardzo szybko i np. podobnie jak moja, również były oparte o WordPress.

W tym krótkim poradniku pokażę Wam, jak w prosty sposób sprawdzić hosting strony internetowej.

Strony do sprawdzania hostingów

Wpisz w wyszukiwarkę frazę “Who is hosting this?”. Pod tą frazą powinieneś znaleźć całkiem sporo narzędzi. Ja zazwyczaj używam tego lub tego.

Wprowadź w narzędziu link do strony internetowej, której hosting chcesz sprawdzić.

Po chwili powinieneś zobaczyć informacje na temat dostawcy hostingu, czy adresu IP.

Niestety, te informacje nie zawsze muszą odzwierciedlać stan faktyczny. Bardzo często hosting będzie ukryty za np. Cloudflare.

Jak sprawdzić lokalizację serwera?

Wyżej wymienione narzędzia (to i to) powinny umożliwić Wam także sprawdzenie lokalizacji danego serwera.

O ile sam hosting nie jest ukryty (np. za pomocą CloudFlare), powinniście się dowiedzieć, gdzie mniej więcej znajduje się dany serwer.

Ta informacja może być dość przydatna, ponieważ przy wyborze naszego hostingu również powinniśmy zwrócić uwagę na lokalizacje serwerów i dobrać taką, która będzie znajdowała się możliwie jak najbliżej większości naszych użytkowników.

Jak inaczej sprawdzić hosting strony?

Jeżeli informacje znalezione w wyżej opisanych narzędziach okażą się niewystarczające, możemy na przykład skontaktować się z administracją danego serwisu i napisać im w mailu kilka miłych słów na temat działania ich strony i zapytać, czy mogliby się podzielić z nami informacją o wykorzystywanym hostingu. Możecie też na przykład zaznaczyć, że z przyjemnością użyjecie ich linka partnerskiego przy zakupie swojego pakietu — jestem przekonany, że po takiej wiadomości wielu właścicieli stron bardzo chętnie podzieli się z Wami tą informacją.

Jeżeli po prostu chcecie sprawdzić jakiś hosting “w akcji”, napiszcie do jego supportu. Ja robiłem to wiele razy i za każdym razem po chwili dostawałem kilka linków do stojących na hostingu projektów, na których mogłem przetestować, jak działa dany hosting.