Jak sprawdzić wersję PHP?

6 stycznia 2022

PHP to jeden z najpopularniejszych języków programowania. Mnóstwo stron internetowych, sklepów, czy blogów (w tym także Webporady.pl), PHP-em wręcz stoi.

Jako język wydany ponad 20 lat temu, PHP otrzymał wiele rozmaitych wersji, które mogą się od siebie różnić. Przykładowo, PHP 4 wydany w 2000 roku dość diametralnie różni się od obecnie popularnego, wydanego w 2020 roku PHP 8.

Różnice to nie tylko wydajność, ale też chociażby nowe operatory, czy funkcje.

Programista powinien wiedzieć jaka wersja PHP jest na jego serwerze i pilnować, by jego kod działał na niej poprawnie. Z tego powodu, czasami możemy chcieć to sprawdzić.

Oto krótka instrukcja krok po kroku, która powinna pozwolić sprawdzić wersję PHP zarówno na serwerach lokalnych, jak i na przeróżnych hostingach, serwerach VPS, czy serwerach dedykowanych:

1. Utwórz plik w głównym katalogu domeny lub hosta lokalnego. Możesz nazwać go np. “check_version.php”.

2. W pliku wprowadź następujący kod PHP:

<?php phpinfo(); ?>

3. Przejdź pod adres witryny, pod którym znajdziesz ten plik, np. localhost/check_version.php, czy nazwadomeny/check_version.php (np. webporady.pl/check_version.php).

4. Na samej górze pliku konfiguracyjnego powinna wyświetlić się informacja “PHP Version” z numerem. Ten numer to właśnie wersja PHP na Waszym serwerze.

Wersja PHP

Jak widać, w moim przypadku mam zainstalowaną wersję 7.4.27