Jak usunąć kategorię w WordPress?

Jak usunąć kategorię w WordPress?

14 lipca 2022

Niedawno pisałem o tym Jak dodać kategorię w WordPress, więc dziś najwyższa pora na opisanie tego jak kategorię usunąć.

O ile puste, czy niepotrzebne kategorie mogą nam nie przeszkadzać, mogą między innymi:

  • Wprowadzać niepotrzebny chaos.
  • Zajmować dodatkowe miejsce na liście kategorii, przez co będziemy tracili więcej czasu na wybór tej właściwej.
  • Jeżeli będą indeksowane, ich nadmiar (zwłaszcza tych pustych, czy zduplikowanych) może negatywnie wpłynąć na nasze SEO (chodzi tu głównie o kwestie związane z tzw. crawl budget).

Warto korzystać z kategorii i porządkować treści w naszym serwisie, ale powinniśmy dbać o to, by utrzymywać w nich należyty porządek.

W tym poradniku pokażę Ci jak krok po kroku usunąć zbędną kategorię w CMS WordPress.

Zaczynajmy!

1Zaloguj się do panelu administracyjnego w WordPress.

Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, sprawdź wpis Jak wejść do panelu WordPress.

2Z menu po lewej stronie wybierz Wpisy -> Kategorie.
Zakładka "Kategorie" w WordPress
3Odnajdź na liście kategorii tę, którą chcesz usunąć i najedź na nią myszką. Kliknij “Usuń”.
Usuwanie kategorii w WordPress

Po kliknięciu “Usuń” upewnij się raz jeszcze, że wybrałeś dobrą kategorię. Jeśli tak, zatwierdź to klikając przycisk “OK”, który powinien wyskoczyć od razu po kliknięciu “Usuń”.

Jak usuwać wiele kategorii w WordPress?

Jeżeli z jakiegoś powodu masz bardzo dużo kategorii i usuwanie każdej z osobna jest nieefektywne, masz do wyboru dwa sposoby:

  1. Skorzystanie z opcji masowego usuwania. Zamiast usuwać każdą kategorię osobno, na liście kategorii zaznacz checkbox przy każdej nazwie kategorii, którą chcesz usunąć, wybierz z opcji działań masowych “Usuń” i kliknij “Zastosuj”.
  2. Usuwanie kategorii w bazie danych. Opcja dla zaawansowanych użytkowników, przy której każdemu polecam pierw sporządzić stosowną kopię zapasową. Usuwanie kategorii z poziomu bazy danych może pozwolić nam na filtrowanie kategorii np. względem daty dodania (ID) i łatwiejsze masowe usuwanie poszczególnych rekordów, co może nam znacząco przyśpieszyć pracę w sytuacji, w której mamy ich np. tysiące. Kategorie możecie znaleźć w tabeli wp_terms. Wykonując takie działania, pamiętajcie też o relacjach, by nie doprowadzić do sytuacji, w których np. niechcący pozostawicie usunięte kategorie przypisane do poszczególnych wpisów (w przypadku niektórych szablonów i stron może to powodować później różne komplikacje).

Jeżeli macie raptem kilka/kilkadziesiąt kategorii do usunięcia, polecam usuwanie tego manualnie, lub skorzystanie z pierwszej z wyżej opisanych opcji. Usuwanie kategorii w bazie danych pozostawiłbym wyłącznie dla skrajnych przypadków (np. po włamaniach) i dla osób, które mają odpowiednią wiedzę, by taką operację przeprowadzić.