Przedstawiam trzy metody prostego blokowania indeksacji stron przez roboty wyszukiwarek oraz usunięcia już dodanej strony z wyszukiwarek.
Przed podjęciem takiej decyzji, zapoznaj się jednak z zaletami posiadania strony internetowej w wyszukiwarce, oraz upewnij się, czy chcesz skasować całą domenę, czy może którąś z poszczególnych podstron (na przykład podstronę “o nas”).
Nie bez przyczyny SEO cieszy się ogromną popularnością.
Działania związane z optymalizacją stron internetowych i dostarczaniem większego ruchu z wyszukiwarek bardzo opłacają się wielu małym, jak i wielkim firmom.
Wyszukiwarki w przypadku wielu stron zapewniają ponad 90% całego ruchu. Z tego powodu, jeśli chcesz usunąć swoją stronę – powinieneś to dobrze przemyśleć.
Zobacz także: Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych?
Wyszukiwarki przy indeksacji stron internetowych korzystają ze wskazówek zamieszczonych w pliku robots.txt
Możesz zamieścić tam np. deklarację:
Która zabkoluje wszystkie roboty i zawartość całej strony internetowej. Wówczas roboty wyszukiwarek (i nie tylko) nie powinny w ogóle indeksować żadnej zawartości ze strony internetowej.
Jeśli chcesz zablokować tylko poszczególne adresy URL, możesz zrobić to w następujący sposób:
Na każdej z naszych podstron możemy w sekcji head umieścić znacznik meta robots.
Możemy w nim poinformować, że nie chcemy, żeby roboty indeksowały daną podstronę. Można dodać też atrybut nofollow, aby roboty nie podążały za linkami.
Jeżeli nasza strona została dodana do Google Search Console, z zakładek po lewej stronie możemy wybrać Indeks -> Usunięcia.
Wówczas w zakładce tymczasowe usunięcia, można nacisnąć na przycisk “Nowa Prośba” i określić jakie treści chcemy usunąć z Google.
Działa to dość szybko, a zgłoszona strona zostanie zablokowana w wynikach wyszukiwania Google na około 6 miesięcy.