Prowadzisz bloga lub jakąkolwiek stronę contentową opartą o WordPress? Jeśli tak, powinieneś zainteresować się kanałami RSS.
Nie za pięć minut, za miesiąc, czy za pół roku — jeśli zależy Ci na niezłym ruchu, im szybciej, tym lepiej.
Spis treści
W dużym uproszczeniu kanał RSS pozwala użytkownikom odczytywać treść Twojego bloga w łatwiejszy sposób.
Użytkownicy korzystający z tzw. czytników kanałów (programów, aplikacji, wtyczek do przeglądarki, itp.) mogą dzięki temu dodać Twoją stronę do swoich ulubionych treści i regularnie przeglądać jej zawartość w wygodnej formie, pośród innych, interesujących ich treści.
O ile nie dodajesz pięciu wpisów dziennie, a Twój blog nie jest dominatorem danej niszy, prawdopodobnie czytelnicy wracają do Ciebie sami z siebie dość rzadko.
Ludzie czytający dużo treści w internecie bardzo często zamiast “ręcznie” odwiedzać wszystkie ulubione miejsca, mają wszystko w jednym miejscu, które przeglądają np. dwa razy dziennie. Dzięki temu, jeżeli dodadzą Twojego bloga na swoją listę — Twoje wpisy będą się im tam wyświetlać i jeżeli ich zainteresują — prawdopodobnie wejdą na Twoją witrynę.
Kanałów RSS używa naprawdę wielu internautów i jest to szansa na dobry, regularny ruch. Warto się tym zainteresować i nie tylko używać czytników samemu, ale też wdrożyć je na swoich blogach i innych stronach, na których macie stałych czytelników.
Domyślnie w WordPress Twój kanał RSS powinien być już zainstalowany. Znajdziesz go pod adresem twojanazwastrony.tld/feed
, czyli np.: https://webporady.pl/feed/.
Dzięki temu, użytkownicy dodający adres Twojej witryny do swojej ulubionej aplikacji z kanałami RSS powinno w łatwy sposób móc przeglądać treści z Twojego bloga. Jeżeli chcesz, możesz też utworzyć link do kanału, korzystając np. z Feedburner.
Po odnalezieniu lub utworzeniu Twojego feeda (kanału) polecam Ci dodać gdzieś na stronie ikonę z linkiem, dzięki której użytkownicy dowiedzą się, że Twoja strona obsługuje RSS i będą mogli jeszcze łatwiej dodać ją do swoich ulubionych czytników.
Możesz to zrobić np. poprzez dodanie do Twojej strony widgetu lub, jeśli potrafisz kodować, możesz edytować odpowiedni plik szablonu.
Jeżeli z jakiegoś powodu chciałbyś samemu stworzyć spersonalizowany kanał RSS, możesz zrobić to poprzez edycje plików functions.php
i utworzenie szablonu RSS. Więcej na ten temat przeczytasz między innymi w tym miejscu.