Serwis ogłoszeniowy

Jak zrobić stronę z ogłoszeniami? Zobacz 3 popularne sposoby

14 kwietnia 2021

Serwisy ogłoszeniowe cieszą się ogromną popularnością. Dotyczy to zarówno tych bardziej ogólnych, jak i tych, które są wyspecjalizowane w konkretnych niszach. Choć konkurencja wydaje się równie spora jak sam potencjał, wiele osób wciąż decyduje się na założenie własnego portalu.

Ale jak właściwie można to zrobić? Zobacz moje propozycje.

Budowa serwisu ogłoszeniowego od podstaw

Jeżeli masz spore ambicje i chcesz celować w ogólnokrajowy serwis ogłoszeniowy z mnóstwem kategorii, na dłuższą metę najlepszym rozwiązaniem powinien okazać się dedykowany, autorski system. Przy tak dużych planach powinieneś mieć jednak naprawdę spore zaplecze techniczne i finansowe. Nie polecam porywać się na taki pomysł bez sensownego przygotowania. Nie bez powodu w internecie znajdziemy setki, jeśli nie tysiące serwisów tego rodzaju, które po prostu świecą pustkami.

Budując serwis ogłoszeniowy od podstaw, przede wszystkim możemy wdrożyć rozwiązania, których nie posiada większość gotowców, nawet tych płatnych. Rzeczy, które mogłyby się przydać na dłuższą metę to chociażby jakieś API do późniejszej aplikacji mobilnej, sensowna kompresja obrazków (jeśli chcemy zarobić trochę więcej niż stracić), czy na przykład obsługa CDNa serwującego zdjęcia z zewnątrz. Przy dużych zasięgach podejście musi być zupełnie inne i warto od samego początku dobrze to rozplanować. Tak jak pisałem wyżej, nie brałbym się za to bez odpowiedniego zaplecza.

Skorzystanie z gotowych systemów

Jeżeli chcesz uruchomić swój serwis w stosunkowo prosty sposób, nie zaczynając przygody od ogromnych kosztów i nakładów czasu, możesz postawić na jedno z gotowych rozwiązań. W internecie dostępnych jest całkiem sporo systemów, które umożliwią Ci proste stworzenie całkiem funkcjonalnego portalu. Wiele z nich bazuje na popularnych technologiach jak chociażby PHP i MySQL, a także posiada wbudowane instalatory. Tego rodzaju systemy powinny działać dobrze nawet na niedrogich, współdzielonych hostingach. Wobec tego, mając jakąś instrukcję lub videoturorial, z instalacją powinna sobie poradzić nawet średnio obeznana w temacie osoba.

Gotowych systemów możemy szukać między innymi na Codecanyon, czy Allegro. Wybór jest całkiem spory, więc nawet stosunkowo wymagający użytkownicy powinni dać radę znaleźć coś dla siebie. Większość popularnych systemów ogłoszeniowych tego rodzaju bez problemu powinno pozwolić na utworzenie niewielkiego, lokalnego, lub niszowego serwisu.

Przy wybieraniu konkretnego rozwiązania warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalności. Można sprawdzić go pod kątem responsywności, zrobić jakiś audyt narzędziami typu Pagespeed Insights, czy Lighthouse. Dobrze jest też zwrócić uwagę na wbudowane modele płatności, fakturowania i inne rzeczy, których oczekujemy od takiego systemu. Dopisywanie kolejnych funkcjonalności może okazać się dość kosztowne, więc warto od samego początku postawić na sprawdzone i kompletne rozwiązanie. Ponadto powinniśmy też zwrócić uwagę na kwestie licencyjne i na to, czy w ogóle będziemy mogli w przyszłości rozszerzać taki serwis według własnych upodobań. Część gotowców nie zezwala nawet na usunięcie ze stopki ich nazwy lub odnośnika do strony. Warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jeszcze przed zakupem.

WordPress jako serwis ogłoszeniowy

WordPress to nie tylko platforma blogowa. Ten CMS to istny kombajn, którego z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi bez problemu możemy przekształcić w stronę firmową, sklep internetowy, czy nawet omawiany system ogłoszeniowy. Możemy tego dokonać poprzez wykorzystanie jednej z wielu wtyczek oznaczonych chociażby słowem “Classifieds”, oznaczającym właśnie ogłoszenia. W tej kategorii znajdziemy całkiem sporo gotowych pluginów, które pozwolą nam przekształcić naszego WordPressa w niewielki serwis ogłoszeniowy. Podobnie jak przy korzystaniu z gotowych systemów, przy wyborze takiej wtyczki polecam dobrze przyjrzeć się jej funkcjonalnościom. Wiele z nich nie ma wbudowanych wielu podstawowych modułów, wobec czego rozwój takiego serwisu będzie dość skomplikowany i czasochłonny.

Jeżeli chcecie rozszerzyć swojego bloga o dodatkową funkcjonalność, czemu nie. W innym przypadku sięgnąłbym mimo wszystko do dedykowanego rozwiązania, które od samego początku było napisane z myślą o wykorzystaniu jako system ogłoszeniowy. W przypadku małych i średnio dużych portali, dobrym rozwiązaniem może okazać się gotowy skrypt, który po prostu pozwoli jakoś wystartować. W przypadku, w którym serwis odniesie sukces, zawsze będzie można rozważyć migrację na bardziej kompletną, dedykowaną platformę.