Jeśli mam być szczery, nawet nie pamiętam kiedy ostatnio regularnie korzystałem z dobrodziejstw darmowych hostingów. Pamiętam za to, że gdy zaczynałem swoją “przygodę” z tworzeniem stron internetowych, sięgałem po takie rozwiązania przy niemal każdym nowym projekcie.
Wprawdzie nie poleciłbym Wam prawdopodobnie żadnego darmowego hostingu do utrzymywania tam na przykład strony firmowej, ale jest to nadal bardzo dobre rozwiązanie do nauki, czy publikacji dopiero powstających, lub nowych projektów (np. w fazie testów).
Zanim przejdę do konkretów, chciałbym “ludzkim językiem” w skrócie wytłumaczyć czym w ogóle jest hosting. Jeżeli wiecie, możecie śmiało pominąć ten punkt i po prostu przejść dalej. Wiem jednak, że gdy ktoś chce założyć własną stronę, znajomy “fachowiec” bardzo często podpowie mu coś w stylu: “musisz mieć jakiś hosting i domenę”.
Czym jest więc ten hosting? To po prostu miejsce wydzielone na serwerze, na którym możecie publikować swoje pliki, a także całe strony internetowe. Jeśli chcecie, żeby Wasza strona była dostępna publicznie, dla innych ludzi – ciężko byłoby podać im ścieżkę do pliku na Waszym dysku jak np: file:///C:/Users/Michal/Desktop/Strona/index.html. Dostaliby się do niej tylko wtedy, gdyby korzystali z Waszego urządzenia. Chcąc umieścić taką stronę w sieci, trzeba umieścić ją na jakimś serwerze. Jednym z tańszych i bardziej przystępnych dla nowicjuszy rozwiązań tego typu jest właśnie hosting współdzielony, który omawiam w tym wpisie.
To dopiero pierwszy wpis, który publikuję w ramach Webporady.pl, więc pozwolę sobie choć raz przesadnie się nie rozpisywać. Poniżej przedstawiam kilka zalet i wad darmowych hostingów, z którymi miałem przyjemność obcować w przeszłości. Oczywiście hosting hostingowi nierówny i rekomenduję przed założeniem konta (nawet darmowego, bo po co tracić czas) zapoznać się z ofertą. Poniższe cechy powtarzały się w takich ofertach bardzo często, dlatego pozwolę je sobie pokrótce wypisać.
Zalety darmowych hostingów:
Zalet jest oczywiście znacznie więcej, ale te, które wymieniłem to jedyne, które mógłbym uznać za ewentualną przewagę względem płatnych rozwiązań.
Wady darmowych hostingów:
Zobacz także: Dlaczego warto wybrać płatny hosting?
Na wstępie chcę zaznaczyć, że oferty tego rodzaju pakietów lubią się czasami zmieniać, więc to, co wypiszę niżej, jest aktualne na dzień pisania tego wpisu. Przed założeniem konta możecie upewnić się na własną rękę, czy parametry rzeczywiście są zbliżone do tego co opisywałem w tym miejscu, bo być może za jakiś czas pewne rzeczy ulegną zmianie… Oby na lepsze!
Kolejność jest przypadkowa, zaczynajmy:
Mogę polecić ten hosting szczególnie tym, którzy szukają prostoty i miejsca, w którym w miarę szybko nauczą się podstaw obsługi hostingów i rzeczy takich jak na przykład FTP. Coś, od czego sam zaczynałem wiele lat temu, bo był to w tamtych czasach naprawdę dość popularny serwis.
Ugu.pl to według mnie po prostu przystępny hosting umożliwiający bardzo łatwe i szybkie założenie własnej strony internetowej. Parametry dziś nie robią wielkiego wrażenia, ale powinny bez problemu wystarczyć do wgrania prostej statycznej strony HTML, czy nawet niewielkiego serwisu opartego o PHP (według strony głównej na dzień pisania tych słów najnowszą obsługiwaną tam wersją jest 5.4, więc warto na to zwrócić uwagę).
Gdybym miał wybierać dziś darmowy hosting dla swojej strony internetowej, postawiłbym właśnie na ten.
Jak sami piszą na swojej stronie, za hosting CT8 odpowiedzialna jest ekipa znana z MyDevil.net, w którym to od kilku lat sam hostuję niejedną swoją stronę. Pomijając już moje osobiste odczucia i sam fakt tego, że darzę ich zaufaniem, CT8 wyróżnia się naprawdę bardzo przyzwoitymi parametrami, nie narzuca swoich reklam, a także oferuje dostęp do wielu nowoczesnych technologii (oprócz popularnego PHP dostępny jest także Ruby, Python, czy nawet Node.js).
Na dzień dzisiejszy darmowy pakiet CT8 oferuje między innymi:
Hosting ma dość rozbudowany panel, przy którym początkujący użytkownicy mogą mieć nieco większy problem w odnalezieniu się niż w przypadku niektórych innych, mniej zaawansowanych rozwiązań. Ale coś za coś, moim zdaniem warto.
Na CT8 nie trzymałem nigdy żadnego Pwiększego projektu, ale mój znajomy uruchomił tam kiedyś drobny społecznościowy serwis osiągający ruch na poziomie kilkudziesięciu do kilkuset unikalnych użytkowników dziennie (górne granice to nawet kilkanaście/kilkadziesiąt osób przeglądających go w jednym czasie). To działało… I to całkiem sprawnie jak na darmowe rozwiązanie. Jedynym problemem po czasie stała się przestrzeń dyskowa, ale poza tym byłem pod ogromnym wrażeniem.
Gdzie jest haczyk? Prawdę mówiąc, nie znalazłem. Jedyną rzeczą, która nie jest tak piękna jak pozostałe jest według mnie całkowita liczba kont założonych na serwerze (powyżej 3500 nie można rejestrować nowych). Niemniej, da się upolować własne, ponieważ raz na jakiś czas czyjeś konto wygaśnie przez nieaktywność (w tym momencie jest 3485/3500, więc teoretycznie mógłbym założyć konto).
Hosting polecany głównie za granicą. Ciekawy do nauki, posiada też bardzo ciekawe płatne pakiety w dość rozsądnych cenach.
W darmowym pakiecie 000webhost oferuje niewielkie parametry, ale z drugiej strony naprawdę sporo ciekawych rzeczy jak chociażby zadania CRON (maksymalnie 1). Jest to naprawdę rozbudowany serwis, oferujący cPanel i brak reklam na stronach. Moim zdaniem warto go rozważyć, choć przy tak niewielkiej przestrzeni dyskowej darmowy pakiet raczej nie nada się do zbyt wielu zastosowań. Prawdopodobnie postawicie tam prostą stronę HTML, ale z CMSem typu WordPress mógłby być już problem, zwłaszcza jeżeli chcielibyście mieć tam na przykład jakieś zdjęcia – 300 MB to w mojej opinii trochę za mało, choć chyba nie ma co marudzić, bo cały czas piszemy o bezpłatnych rozwiązaniach.
Jeden z najbardziej kultowych polskich darmowych hostingów. Oferuje bardzo przyzwoite parametry i naprawdę rozbudowany autoinstalator skryptów, w którym znajdziecie między innymi WordPress, PrestaShop, Drupal7, MediaWiki, phpBB3, Joomla3x i wiele innych!
Cba.pl to jeden z tych hostingów, od których zaczynałem lata temu. Pamiętam, że na swojej stronie mieli nawet listę największych hostujących się u nich za darmo serwisów. Było tam co najmniej kilka naprawdę ciekawych i popularnych stron internetowych z rozszerzeniem “.cba.pl”.
Z tego co zrozumiałem podczas czytania oferty, hosting nie dodaje użytkownikom swoich reklam. Jest to miłe zaskoczenie, tym bardziej, ze parametry jak na darmowy hosting robią niemałe wrażenie.
Kilka ciekawych parametrów:
Ponadto CBA oferuje też płatne pakiety, w naprawdę niskich cenach. Myślę, że jedno z fajniejszych rozwiązań, szczególnie do nauki. Jest tego wszystkiego sporo, a sam panel jest bardzo rozbudowany, więc zabawy z pewnością nie powinno brakować.
Kolejny bardzo kultowy, znany polski hosting internetowy. Przyzwoite parametry, kilka naprawdę fajnych subdomen do wyboru, a także możliwość użycia własnych domen.
Naprawdę ciekawy, darmowy hosting stron internetowych. Pozwala na wgranie gotowych CMSów jak np. Joomla, WordPress czy phpBB, modyfikowanie .htaccess, oraz oferuje nielimitowany transfer.
Moi znajomi trzymali tu w przeszłości kilka niemałych projektów w fazie testów i działało to naprawdę przyzwoicie. Niestety nie znalazłem nigdzie informacji o tym czy obecnie dodawane są do tych stron reklamy, ale nawet gdyby – moim zdaniem to nadal bardzo ciekawy wybór warty co najmniej rozważenia.