Jaki jest najłatwiejszy język programowania?

Jaki jest najłatwiejszy język programowania?

4 października 2022

Osoby, które chcą dopiero zacząć programować, bardzo często chcą zacząć od możliwie jak najłatwiejszego języka programowania.

Może Cię to zdziwi, ale uważam, że jest to bardzo słuszne podejście.

Im łatwiejszy będzie język programowania, z którym zaczniesz przygodę, tym prawdopodobnie ciężej będzie Ci się zrazić. W programowaniu sama składnia języka, czy jego środowisko ma naprawdę niewielkie znaczenie i najważniejsze jest, by po prostu zacząć i nauczyć się myśleć jak programista.

Nawet jeśli zaczniesz od banalnego składniowo Pythona, prawdopodobnie bez problemu przesiądziesz się po jakimś czasie np. na JavaScript, którego składnia na pierwszy rzut oka może wydawać się trudniejsza. Chodzi o to, że potrafiąc już myśleć w logiczny, typowy dla programisty sposób, nauczenie się kolejnych języków programowania nie będzie tak trudne jak było nauczenie się tego pierwszego.

Cechy, które powinien posiadać najłatwiejszy język programowania

Oto kilka cech, które według mnie powinien posiadać każdy język programowania, który będzie przyjazny nowicjuszom:

  • Popularność. Niszowe języki niestety mają do siebie to, że mamy mniej materiałów do nauki, a w sieci znajdziemy mniej rozwiązań najczęstszych problemów (np. na Stack Overflow).
  • Niski próg wejścia. Jeżeli język na dzień dobry sprawia problemy z instalacją środowiska, będziesz mógł się do tego zrazić, bo będzie Ci się to wydawało trudne i przekombinowane.
  • Brak gigantycznych różnic w wersjach. Czasami dany język programowania ma mnóstwo bardzo różniących się od siebie wersji. To może sprawiać kłopoty, bo gdy będziecie szukali materiałów do nauki lub solucji poszczególnych problemów, często będziecie trafiali na metody stosowane w przeszłości, które w obecnej wersji języka po prostu nie zadziałają.
  • Sensowna podstawa i brak konieczności uczenia się “na dzień dobry” frameworków. Zwróćcie uwagę, czy popularny jest sam język, czy np. jeden z jego Frameworków (np. jak w przypadku Ruby on Rails do Ruby). Jako pierwszy czy najłatwiejszy język programowania polecałbym nie komplikować sobie dodatkowo zadania i zacząć od czegoś, co jest funkcjonalne i popularne jako podstawa, bez zabawy w dodatkowe frameworki, czy biblioteki.

5 najłatwiejszych języków programowania

Zanim przejdziemy do listy, muszę zaznaczyć, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, które języki programowania są najłatwiejsze. Jest to po prostu niemierzalne.

Będzie to zatem subiektywne zestawienie, bazowane na doświadczeniach moich i znajomych mi programistów, a także na kryteriach, które opisałem w powyższym punkcie.

Uwaga! Na tej liście nie znajdziecie języków takich jak np. HTML, czy CSS. Owszem, są one bardzo proste, ale nie są to tradycyjne języki programowania, a języki służące przede wszystkim do tworzenia wizualnych, statycznych elementów stron internetowych.

1. JavaScript

Składnia JavaScript może wydawać się na pierwszy rzut oka dość skomplikowana. To w zasadzie na tyle, jeśli chodzi o wady tego języka w kontekście jego przystępności.

W rzeczywistości, JavaScript to jeden z najlepszych możliwych wyborów dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z programowaniem, oraz dla tych, którzy szukają czegoś prostego.

Przede wszystkim, aby zacząć programować w JavaScript, nie musicie niczego pobierać. Wystarczy przeglądarka internetowa i wbudowane Devtoolsy. Oczywiście, warto mieć jakiś edytor kodu, ale tutaj sprawę załatwi np. darmowy i w pełni funkcjonalny Visual Studio Code.

JavaScript jest niezwykle popularny, a także posiada całe mnóstwo zastosowań, co czyni go jednym z najlepszych możliwych wyborów dla początkujących, jak i dla osób, które nie wiedzą, co powinny wybrać.

2. Python

Jeżeli odstrasza Was składnia JavaScript, świetnym wyborem może okazać się Python, który wyglądem swojego kodu przypomina po prostu język angielski. Nie znajdziecie tu całego mnóstwa niezrozumiałych znaczników i innych rzeczy, które mogłyby utrudniać zadanie początkującym.

Sam Python również jest niezwykle popularny, więc i w tym przypadku znajdziecie do niego całe mnóstwo materiałów, solucji, czy bibliotek pozwalających Wam na jeszcze łatwiejsze tworzenie kodu.

Trudniejszy jest za to sam proces instalacji, ale JavaScript pod tym kątem raczej nic nie przebije.

3. PHP

Jeśli planujecie tworzyć strony i innego rodzaju przeglądarkowe aplikacje, PHP to nadal jeden z najlepszych możliwych wyborów.

Składnia jest naprawdę prosta i dopóki nie pomieszacie tego języka przesadnie z HTML, moim subiektywnym zdaniem wygląda to po prostu dobrze. Z jednej strony jest prostsza od zawiłej składni JavaScript, a z drugiej bardziej przypomina “normalny język programowania” niż język angielski jak np. Python. Balans pod tym kątem jest całkiem niezły.

Sam język jest bardzo popularny, w dodatku od wielu, wielu lat. Dzięki temu również tutaj znajdziecie ogromną ilość kursów, książek, czy solucji do popularnych problemów.

Ja zaczynałem od nauki PHP i gdybym miał wybierać dziś język, od którego bym zaczął, również postawiłbym właśnie na ten (choć należy mieć na uwadze to, że zajmuję się niemal wyłącznie webem, dlatego ten wybór w moim przypadku może mieć większy sens).

4. Java

Java może kojarzyć się z bardzo dojrzałym, zaawansowanym językiem dla doświadczonych programistów. W rzeczywistości… Faktycznie poniekąd tak jest.

Nie zmienia to jednak faktu, że język jest bardzo popularny, także na rynku pracy. Dzięki temu, mimo wszystko, stosunkowo łatwo się go nauczyć, a wiedza ta powinna być dość sensowna, bo język uczy nas między innymi programowania obiektowego — wierzcie mi lub nie, ale jeśli je zrozumiecie, raczej bez problemu przejdziecie później na strukturalne czy funkcyjne. W drugą stronę jest trochę trudniej.

Znam kilku programistów, którzy zaczynali od Javy. Każdy z nich jakoś przebrnął przez początki i każdy z nich jest dzisiaj naprawdę dobrym specjalistą.

5. Go

Myślę, że mógłbym umieścić Go na tej liście trochę wyżej, gdyby nie to, że ze względu na jego popularność, nie dla każdego czytelnika będzie to najlepszy wybór. Warto wspomnieć o tym, że jeżeli kiepsko znacie angielski, będzie Wam ciężej niż np. z popularnym w Polsce JavaScript czy PHP, do których znajdziecie całe mnóstwo polskojęzycznych kursów, czy wątków na lokalnych forach.

Język jest bardzo prosty i swoją składnią czy założeniami może przypominać m.in. Pythona, z którym bardzo często się go porównuje.

Co więcej, język jest wspierany przez Google, a także jest używany przez całe mnóstwo ogromnych firm z branży technologicznej. Myślę, że pomimo jego nieco mniejszej popularności, mówi to wiele dobrego na temat jego solidności. Moim zdaniem warto się zainteresować.

Podsumowanie

Uważam, że nie ma czegoś takiego jak jeden najłatwiejszy język programowania. Jeżeli miałbym na siłę wybrać, który język jest najłatwiejszy według mnie, wahałbym się pomiędzy JavaScript a Pythonem, mimo wszystko raczej ze wskazaniem na ten pierwszy.

W znajdującym się powyżej punkcie znajdziecie listę pięciu łatwych i polecanych przeze mnie języków programowania, dlatego jeśli szukacie czegoś stosunkowo prostego, od czego warto byłoby zacząć przygodę, możecie posiłkować się tą listą.