Programowanie

Jakiego języka programowania warto się uczyć?

25 czerwca 2021

Obecnie na świecie istnieją tysiące różnych języków programowania. Początkujące osoby mogą się w tym wszystkim trochę pogubić, zwłaszcza że bardziej doświadczeni programiści wykazują tendencje do promowania technologii, w których sami pracują. Z tego powodu ktoś, kto chce dopiero zacząć, bardzo często ma w głowie niemały mętlik, bo jeden znajomy powie mu, że najlepsza jest Java, a inny, że Python.

W tym wpisie nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi.

Pokażę Ci kilka możliwych ścieżek i opiszę, w jaki sposób możesz podejść do tematu racjonalnie, tak by nie skakać z języka na język i nie tracić czasu.

Jaki język programowania warto wybrać na początek?

To bardzo subiektywne pytanie i nie da się na nie odpowiedzieć jednoznacznie. Tak jak pisałem już w niejednym innym wpisie na temat nauki programowania – warto zacząć przede wszystkim od czegoś popularnego, oraz od czegoś, co da Ci możliwości, których potrzebujesz.

Jeżeli chcesz skupić się na budowaniu zaawansowanych gier, nie będzie sensu uczyć się języka, który służy przede wszystkim do budowy stron internetowych.

W każdym przypadku sugeruję jednak rozpoczęcie od zgłębienia najpierw języka HTML i podstaw CSS. Trwa to zwykle nie więcej niż kilka dni. Nie wymaga wielkiej logiki, a pozwala trochę oswoić się z kodem. Większość programistów prędzej czy później i tak musi posiąść taką wiedzę, a jest ona naprawdę prosta. Przyda Ci się szczególnie wtedy, gdy zechcesz tworzyć strony internetowe – wówczas to absolutny must-have.

Zobacz także: Od czego zacząć naukę programowania

Jakiego języka programowania uczyć się, gdy nie wiesz, co dokładnie chcesz robić?

Jeśli nie wiesz, od jakiego języka programowania warto zacząć, mogę polecić Ci JavaScript. Jest on od lat jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Za sprawą wielu popularnych bibliotek i frameworków jest niesamowicie elastyczny i pozwala zarówno na budowę świetnych stron internetowych, programów komputerowych czy gier, a także aplikacji mobilnych. Język posiada także bardzo niski próg wejścia – wystarczy tak naprawdę nowoczesna przeglądarka internetowa i możesz już zaczynać kodować.

Jednym z najlepszych wyborów na start jest również Python. Również może służyć do budowania wielu rozmaitych rzeczy, a przy tym oferuje niezwykle prostą i przejrzystą składnię – coś, co mogą docenić początkujący, bowiem zawiera bardzo mało “niezrozumiałych znaczków”. Sam język również należy do najpopularniejszych. Dzięki temu, podobnie jak w przypadku JavaScript, znajdziesz w internecie mnóstwo kursów, materiałów, solucji… A także ofert pracy, czyli czegoś, co być może zainteresuje Cię, gdy uda Ci się już z tym językiem bardziej zaprzyjaźnić.

Jakich języków programowania warto się uczyć?

Przede wszystkim nie warto uczyć się kilku naraz. Skup się na jednym, maksymalnie dwóch językach i rozwijaj swoje umiejętności. Nie skacz z kwiatka na kwiatek, bo takie podejście tylko opóźnia rozwój i wprowadza większy chaos. Poświęć trochę czasu na wybór technologii dla siebie i staraj się jej trzymać.

Na początek i zresztą nie tylko – warto wybrać język, który jest popularny. Do takich języków możemy zaliczyć chociażby JavaScript, Python, Java, Kotlin Ruby, PHP, C++, C#, czy Go. Poświęć trochę czasu na analizę tych języków. Zobacz jak się w nich pisze, zobacz co można w nich zrobić – dobrym pomysłem może być na przykład pooglądanie darmowych filmów z danych języków w serwisie YouTube.