MyDevil opinia

MyDevil.net – moja opinia po kilku latach

17 lutego 2022

Lubię hostingi współdzielone. Są banalne w obsłudze, a postanowienie nowej strony zajmuje na nich raptem kilka kliknięć.

Używam takich hostingów od wielu lat, a w samej Polsce korzystałem z przynajmniej kilkunastu.

Od kilku lat moim ulubionym hostingiem współdzielonym jest właśnie opisywany dziś MyDevil.net. W tym wpisie opiszę swoje doświadczenia z ostatnich kilku lat.

Nie mam zamiaru w tym wpisie nikogo czarować i przedstawiać MyDevila jako hosting idealny, ale nie będę ukrywał, że będzie to recenzja raczej dość pozytywna. Choć sprawdziłem całe mnóstwo hostingów, nic lepszego od MyDevil nadal nie znalazłem, więc trudno się dziwić, że znajdziecie tu trochę więcej zalet niż wad.

Zapraszam do lektury.

Zalety MyDevil

Szybkość działania

MyDevil jest jednym z najszybszych hostingów współdzielonych, z jakimi miałem do czynienia. Co prawda wiele zależy od optymalizacji Waszych stron internetowych, ale osobiście nie widzę żadnego problemu, by w ramach jednego konta hostować wiele stron i utrzymywać na nich naprawdę przyzwoite wyniki.

Nawet WordPress działa na MyDevil niezwykle szybko. Choć nie mamy tu do czynienia z LiteSpeed i Redis, wyniki można osiągać równie dobre. MyDevil jest bowiem napędzany przez Nginx, który tutaj został dostosowany do obsługi .htaccess znanego z wolniejszego Apache.

Osobiście na MyDevil bez problemu udało mi się osiągnąć wyniki pokroju ~98/98 w testach PageSpeed (nawet na WordPress) i żadna z moich wielu stojących tu stron nie ma problemów z szybkością ładowania, czy z przejściem Core Web Vitals.

Szybkość MyDevil

Jeśli chodzi o ruch, MyDevil bez najmniejszego problemu radził sobie u mnie niejednokrotnie z obciążeniem rzędu kilkuset użytkowników w jednym momencie. Raz jeszcze, wszystko zależy jednak od optymalizacji Waszych stron.

Dostęp do SSH

Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą na tym skorzystać. Dzięki dostępowi do SSH możemy używać naszego konta hostingowego ze znacznie większymi możliwościami.

W połączeniu z obszerną dokumentacją hostingu, dzięki temu możemy wprowadzić całe mnóstwo zaawansowanych zmian. Możemy dzięki temu na przykład zacząć korzystać z Memcached.

Darmowe certyfikaty SSL

Nie każdy chce kupować certyfikat i nie każdy chce używać darmowych certyfikatów na przykład od CloudFlare. W MyDevil możemy sobie bardzo łatwo wyklikać darmowe certyfikaty Let’s Encrypt i przypisać je do poszczególnych stron internetowych, które tam hostujemy.

Zadania CRON

Nie każdy hosting obsługuje zadania CRON, a MyDevil radzi sobie z tym doskonale. Za pomocą prostego panelu można ustawić je tak, jak Wam najwygodniej.

Dzięki nim możecie na przykład automatycznie wykonywać jakiś skrypt co dany okres czasu.

Łatwość obsługi

Obsługa autorskiego panelu MyDevil jest bajecznie prosta. To dość subiektywna kwestia, ale wydaje mi się, że między innymi za sprawą stosunkowo niewielu zakładek, naprawdę bardzo łatwo się w nim odnaleźć. Podczas swojego pierwszego kontaktu z MyDevil (na oko jakieś 6 lat temu) nie byłem jeszcze zbyt zaawansowanym użytkownikiem i nie zawsze radziłem sobie z takimi panelami bez pomocy supportu. W tym przypadku udało mi się jednak w kilka minut załatwić podpięcie domeny i wgranie mojej strony.

Nie ma całego mnóstwa uporczywych limitów

Nielimitowany transfer, ilość stron WWW, baz danych, plików, czy skrzynek e-mail… A to tylko jedne z wielu limitów, które często na hostingach są zbyt małe. Choć w praktyce jakiś limit istnieje zawsze, MyDevil jest jednym z najlepszych hostingów dla wymagających, z jakimi przyszło mi się kiedykolwiek spotkać.

Znam całkiem sporo naprawdę dużych portali, które z powodzeniem hostują się w tej firmie i nie narzekają ani na wydajność, ani na limity.

Stabilność

Awarie się zdarzają, jak chyba wszędzie. Hosting gwarantuje jednak co najmniej 99,70% dostępności, która zwykle i tak jest o wiele większa (zazwyczaj niemal 100-procentowa).

Z moich doświadczeń wynika, że średnio w roku mam do czynienia z dwoma, może trzema jakkolwiek “zauważalnymi” awariami. Nigdy jednak nie zdarzyło się coś poważnego, co wyłączyłoby moje strony na pół dnia, lub usunęło wszystkie pliki czy bazy danych.

Chyba nikt nie lubi żadnych awarii, ale realistycznie patrząc, życzyłbym sobie, żeby wyglądało to tak dalej, bo wygląda całkiem przyzwoicie.

Możliwość dokupienia usług dodatkowych

Jeśli podstawowe parametry konta Wam nie wystarczają, za odpowiednią opłatą możecie dokupić na przykład prywatny adres IP, większą przestrzeń dyskową, więcej procesów systemowych, czy nawet więcej pamięci RAM.

Rzadko kiedy spotyka się takie możliwości na hostingach, a jest to dość istotna opcja, bo jeśli niesamowicie byśmy się rozrośli, nie bylibyśmy od razu zmuszeni do zmiany usługodawcy.

Obsługa wielu technologii

Oprócz tego, że MyDevil (jak niemal każdy inny hosting) doskonale radzi sobie z HTML czy PHP, działa także między innym z Pythonem, Ruby, Node.js, Java, Perl, C, C++ i innymi. Duży plus, bo dość niespotykane w przypadku współdzielonych hostingów.

Wady MyDevil

Support nie należy do najszybszych

To nie tak, że support jest zły. Miałem raptem kilka okazji, by z nim korespondować i zwykle otrzymywałem odpowiedzi w czasie nie dłuższym niż kilkanaście minut, a w najgorszych przypadkach kilka godzin. Nawet w nocy wsparcie działało naprawdę przyzwoicie.

W dzisiejszych czasach jednak wiele firm przyzwyczaiło nas do reagowania “od razu”. Osobiście cholernie cenię sobie livechaty, na których mogę załatwić każdą pierdołę w mniej niż dwie czy trzy minuty. Tego mi tutaj trochę brakuje, bo z każdym tematem muszę wysłać formularz albo napisać maila. Jest to trochę bardziej czasochłonne i nie da się ukryć, że na odpowiedź też czeka się zwykle dłużej.

Na obronę supportu mogę jednak przyznać, że jest naprawdę profesjonalny. Zwykle udawało nam się zamknąć każdy temat w 1-2 maile i otrzymywałem pomoc, nawet w sytuacjach, w których to ja coś spaprałem.

Średnio rozbudowany panel

Chwaliłem i nadal chwalę panel, ale wiem, że mógłby mieć nieco więcej opcji. Przydałby się chociażby jakiś instalator skryptów, który z pewnością byłby świetnym rozwiązaniem dla początkujących.

Ceny nie dla każdego

MyDevil nie jest najtańszym hostingiem, z jakim się spotkałem. W tym przypadku za jakość trzeba trochę zapłacić. Choć uważam ten hosting za opłacalny, myślę, że nawet najniższy pakiet może być zbyt duży dla wielu osób. Jeżeli macie na przykład jedną, stosunkowo niewielką stronę internetową, lepszym, a na pewno tańszym wyborem może być hosting Small, czyli hosting od MyDevil, na którym znajdziecie tańsze pakiety dla mniej wymagających użytkowników.

Jaki pakiet na MyDevil warto wybrać?

Wszystko zależy od Waszych wymagań. Osobiście najbardziej polecam plany MD2 i MD4. MD2 oferuje przyzwoite parametry (z 2 GB RAM), które powinny zapewnić dobra wydajność spokojnie wystarczyć niemal każdemu użytkownikowi. Na tym pakiecie stoi obecnie między innymi Webporady.pl i kilka innych moich stron internetowych. Wszystkie radzą sobie zadowalająco, a zużycie przez większość czasu jest na naprawdę niskim poziomie.

Pakiet MD4 to już prawdziwy potwór wśród kont hostingowych. Z moich obserwacji wynika, że radzi sobie porównywalnie do niezłej jakości serwera VPS o niewiele niższych kosztach. Na tym pakiecie można z powodzeniem utrzymywać wiele stron o naprawdę niemałym ruchu. Cena może trochę odstraszać, ale można zredukować ją kodem promocyjnym. Co ciekawe, po roku, dwóch i trzech latach płacimy za przedłużenie mniej z racji zniżki dla stałych klientów. To bardzo miłe, bo z doświadczenia wiem, że firmy hostingowe z reguły dbają najbardziej o nowych klientów, a o stałych w przypadku promocji lubią zapominać.

Kod promocyjny do MyDevil

Jeżeli chcecie zdecydować się na pakiet w MyDevil, możecie skorzystać z mojego kodu polecającego:

3FY9KGDFWX lub link mydevil.net/pp/3FY9KGDFWX.

Kod daje 20% rabatu na nowo zakupioną usługę.

Kod promocyjny do Small.pl

Jeżeli wolicie skorzystać z mniejszych pakietów, możecie zdecydować się na bliźniaczy hosting MyDevil, czyli Small.

W tym przypadku również możecie skorzystać z kodu promocyjnego na 20%.

Mój kod promocyjny to: 3FY9KGDFWX.