Podstawy języka PHP – czego warto się nauczyć i gdzie zacząć?

1 czerwca 2021

Chcesz zacząć uczyć się języka PHP? To całkiem dobry wybór, zwłaszcza jeśli masz zamiar w przyszłości zająć się tworzeniem lub rozwijaniem różnego rodzaju serwisów internetowych. Choć PHP to dość wiekowy język, nadal ma świetne wsparcie i cieszy się ogromną popularnością.

Swój pierwszy kontakt z tym językiem miałem około dziesięciu lat temu. Byłem wtedy nastoletnim chłopakiem, który nie bardzo wiedział, od czego w ogóle powinien to zacząć. Wiedziałem tylko, że chcę nauczyć się tego języka, ale nie wiedziałem jak. Dziś uważam, że najlepszym sposobem na naukę programowania jest po prostu praktyka, ale żeby zacząć coś praktykować, trzeba pierw zgłębić podstawy. Oto kilka fundamentów, którymi zająłbym się na samym początku jeszcze przed rozpoczęciem programowania.

Czego warto nauczyć się na samym początku?

  • Wyświetlanie (echo), komentarze
  • Zmienne
  • Operatory
  • Require, require_once,  include
  • Instrukcje warunkowe (if, else)
  • Pętle (zająłbym się wyłącznie while lub for, na ten moment nie ma sensu za bardzo komplikować sobie roboty)
  • Podstawy obsługi baz danych

Później w praktyce nauczyłbym się m.in. tablic, pętli foreach i funkcji. Tak naprawdę już wyżej wymienione aspekty powinny wystarczyć do napisania (posiłkując się wiedzą z internetu) jakiegoś pierwszego, zapewne z lekka koślawego projektu. Wraz z doświadczeniem można później zainteresować się m.in. programowaniem obiektowym, czy popularnymi frameworkami. Dla początkujących dobrym wyborem może być CodeIgniter, czy Laravel. Świetne jest także niezwykle popularne w Polsce Symfony, które to jednak na samym początku może okazać się nieco trudniejsze.

Gdzie uczyć się PHP?

Tak jak napisałem: w mojej ocenie najlepsza jest nauka poprzez praktykę. Gdzieś jednak te podstawy trzeba zdobyć, dobrze też nauczyć się od razu dobrych praktyk, które ciężko będzie wykształcić “samoukowi”, który nigdy nie będzie pracował w grupie.

Tutaj z pomocą mogą przyjść m.in.:

  • Bootcampy – w mojej opinii droga i wymagająca opcja, raczej bym się na nią nie decydował, ale dla wielu może to być najskuteczniejsza forma nauki.
  • Książki – dość wygodna i niedroga forma, jednak książki z reguły dość szybko się starzeją. Podstawy z reguły jakoś bardzo się nie zmieniają, ale lepiej zacząć od czegoś aktualnego.
  • Oficjalna dokumentacja języka – rzetelne źródło informacji, jednocześnie będące dość “pogmatwanym” – może być trudne do przyswojenia dla początkujących.
  • Kursy online – moja ulubiona metoda. Po prostu przerabiamy krótkie video poradniki wraz z osobą prowadzącą. W tym przypadku polecam starać się dodawać też coś od siebie i nie iść na ilość, a na jakość. Bezsensowne przepisywanie kodu prowadzącego to jeszcze nie jest nauka (w programowaniu sposób myślenia jest wg. mnie znacznie ważniejszy od znajomości nazewnictwa różnych funkcji i kluczowych założeń języka – to przyjdzie z czasem, a w razie potrzeby można sobie w dość prosty sposób wyszukać to sobie w internecie).