Programowanie na telefonie

Programowanie na telefonie

29 listopada 2022

Choć w dzisiejszych czasach niemal każdy posiada stały dostęp do internetu, wielu z nas wciąż nie posiada komputera stacjonarnego, ani laptopa.

O ile nie powinno to być przeszkodą w na przykład przeglądaniu mediów społecznościowych, niektórzy mogą się zastanawiać, czy telefon wystarczy do programowania, albo jego nauki.

Czy da się programować na telefonie?

Nowoczesne smartfony to tak naprawdę komputery. Ba, większość z nich posiada mocniejsze podzespoły, niż miały laptopy czy PC sprzed kilkunastu lat, na których ja, jak i wielu innych programistów stawiało swoje pierwsze kroki.

Programowanie na telefonie jest jak najbardziej możliwe i wiele osób, zwłaszcza tych z biedniejszych krajów, które nie mają dostępu do komputera, uczy się tego zawodu w ten sposób. Istnieją na to, co najmniej dwa sposoby:

1. Zainstaluj aplikację, która umożliwi Ci programowanie w wybranym przez Ciebie języku.

lub

2. Zainstaluj na smartfonie pełnoprawny system operacyjny dedykowany komputerom

Możesz zainstalować np. jakąś lekką dystrybucję Linuxa.

Sugerowałbym do tego jednak użyć smartfona, z którego nie korzystasz na co dzień, a po prostu przerobić na niego jakiś starszy model, żebyś nie pozbawiał swojego głównego urządzenia funkcji typowych dla telefonu.

Czy na telefonie da się nauczyć programowania?

Oczywiście, że się da. Wiele lat temu, gdy komputery były jeszcze bardzo drogie, niektórzy programiści uczyli się programować na kartkach papieru i wysyłali swój kod listownie do kogoś, kto posiadał komputer.

Programowanie na telefonie nie jest nawet w 1% tak “hardkorowe”.

Po odrobinie konfiguracji można z niego korzystać prawie tak jak z normalnego komputera. Takie programowanie nie będzie zbyt efektywne do zawodowej pracy, ale z pewnością powinno wystarczyć do nauki. Jeśli jesteś ambitny i rzeczywiście czujesz pasję do nauki programowania, brak posiadania komputera nie powinien być dla Ciebie tak wielką przeszkodą, skoro posiadasz smartfona.

Czy programowanie na telefonie jest wygodne?

Przyznam szczerze, że piszę na klawiaturze telefonu niemal równie szybko, jak na tej pełnowymiarowej, którą podłączam do swojego PC. Problem pojawia się jednak przy programowaniu, ponieważ tutaj używamy nie tylko liter, ale też wielu znaków jak chociażby ;, !, $, {, }, itp.

Kilka razy próbowałem programować na telefonie i przyznam szczerze, jest to mało wygodne. Największą różnicą jest oczywiście klawiatura, ale przeszkodą może też być znacznie mniejszy ekran.

Jeżeli chcecie programować na telefonie wygodniej, mogę polecić Wam zakup zewnętrznej, dużej klawiatury posiadającej znaki, oraz podłączanie telefonu do pełnowymiarowego monitora lub telewizora, jeśli taki posiadacie (tutaj niezbędnym może okazać się zakup ew. przejściówek).

Przeszkodą może też być moc obliczeniowa lub brak dostępnych środowisk. Jeśli chcecie programować aplikacje webowe czy proste programy, raczej nie powinno być problemu, ale nie wyobrażam sobie wzięcia się za jakiś bardziej rozbudowany gamedev na telefonie — tutaj proponowałbym zakup komputera — jak zrobić to w rozsądnych pieniądzach, napiszę w jednym z kolejnych punktów.

W jakiej aplikacji programować na telefonie?

Różne języki programowania potrzebują różnych środowisk, dlatego nie zawsze uda Ci się znaleźć uniwersalną aplikację.

Najlepiej przeszukaj Sklep Play lub App Store pod frazami “Programming” lub nazwą języka, w którym chcesz programować.

Ja w ten sposób znalazłem np. aplikację Replit: Code anything (Sklep Play | App Store), która pozwala dość komfortowo kodować w wielu językach programowania.

Alternatywa dla programowania na telefonie

Wiem, że zwłaszcza młodsze osoby mogą nie mieć pieniędzy na własny komputer, a rodzice lub opiekunowie mogą patrzeć na taki zakup mocno sceptycznie (w razie czego możecie pokazać im mój wpis: Czy jest sens uczyć się programowania?).

Jeżeli nie chcecie programować na telefonie i chcielibyście mieć komputer (co doskonale rozumiem), przedstawię kilka alternatyw:

1. Kupno taniego komputera lub laptopa.

Najlepszy byłby laptop, bo wówczas nie potrzebujecie dokupywać monitora, klawiatury, czy nawet myszki.

Poszukajcie używanego sprzętu. Na dzień pisania tego wpisu na allegro możecie znaleźć poleasingowe, całkiem mocne i w pełni sprawne laptopy od około 200-300 złotych. Na serwisach ogłoszeniowych jak np. OLX czy Facebook Marketplace możecie znaleźć używane sprzęty od innych ludzi.

Na serwisach ogłoszeniowych udało mi się znaleźć sprawne laptopy już od około 70 złotych. Większość z nich miała drobne mankamenty, ale nie takie, które uniemożliwiałyby lub znacząco utrudniałyby pracę. Jak widzisz, da się.

2. Wykorzystanie publicznie dostępnych komputerów.

Jeżeli z jakiejś przyczyny nie możesz pozwolić sobie na własny komputer, spróbuj dowiedzieć się, czy możesz korzystać z komputera w Twojej szkole lub pracy.

Jeśli nie, zainteresuj się także publicznie dostępnymi bibliotekami. Osobiście jako nastolatek spędziłem dziesiątki, jak nie setki godzin w bibliotece, która pozwalała na darmowy dostęp do komputera przez godzinę dziennie. Tyle powinno spokojnie wystarczyć do w miarę wydajnej nauki programowania (zwłaszcza, jeżeli uzupełnisz to np. nauką z książek “po godzinach”).

3. Zapytaj swoich znajomych/rodziny.

Wiele osób wyrzuca stare komputery lub laptopy, ponieważ niepotrzebnie zajmują one im miejsce. Sam w ten sposób “przygarnąłem” kilka niechcianych sprzętów, które po odkurzeniu i wgraniu jakiegoś systemu operacyjnego (zwykle darmowego Linuxa) były w pełni sprawne i w zupełności wystarczały do podstawowych zadań programistycznych jak chociażby programowania w PHP, JavaScript, czy Pythonie.

Wiem, że może to być dla Ciebie niekomfortowe, ale jeśli Ci zależy, a wyżej wymienione sposoby nie wchodzą w grę, możesz zapytać bliskich Ci osób, czy nie mają jakiegoś starego komputera lub laptopa, z którego nie korzystają. Choć taka maszyna z pewnością nie będzie gamingowym potworem, powinna wystarczyć do większości zadań związanych z klepaniem kodu, a tym samym, mam nadzieję, do realizacji Twoich marzeń. Powodzenia!