Prosty język programowania

Prosty język programowania – jaki warto wybrać?

30 czerwca 2021

Rozpoczynając przygodę z programowaniem nie warto przesadnie komplikować sobie nauki. Nawet pozornie najprostsze języki, w wielu przypadkach są niezwykle rozbudowane i powszechnie stosowane przez największe firmy na świecie.

Wskazówka:

Dobrze jest zacząć od czegoś stosunkowo prostego, żeby niepotrzebnie się za szybko nie zrazić. Mimo wszystko, tak jak pisałem już przy okazji wpisu jak zostać programistą, zanim przejdziemy do konkretów, chciałbym uczulić Was na to, żebyście przy wyborze języka nie kierowali się wyłącznie jego prostotą.

Prostota to jeszcze nie wszystko, bo prawdziwą frajdę i motywację poczujecie dopiero przy pierwszych efektach. Z tego powodu najlepiej zacząć od czegoś, co będzie nawet odrobinę trudniejsze, ale będzie sprawiało Wam frajdę, a Wy będziecie mogli realizować satysfakcjonujące Was projekty.

Gdybym miał odpowiedzieć na tytułowe pytanie w możliwie najbardziej zwięzły sposób, ten wpis mógłbym zakończyć jednym słowem: Python.

Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie przedstawił przynajmniej kilku propozycji. Motywacja w nauce programowania odgrywa bardzo istotną rolę, więc na Waszym miejscu wcale na siłę nie pchałbym się w coś, co pozornie wydaje się najłatwiejsze.

5 prostych języków programowania

1 Python

Python to nie tylko jeden z najpopularniejszych języków programowania, ale także jeden z najprostszych (nie mylić z najmniej zaawansowanych). Pomimo naprawdę prostej i niezwykle przejrzystej składni, Python jest używany w wielu rozmaitych dziedzinach. Korzysta z niego mnóstwo ogromnych firm z całego świata. Python jest wykorzystywany także na wielu bootcampach i uczelniach, ponieważ świetnie nadaje się do nauki.

Dzięki swojej popularności, w internecie łatwo znaleźć mnóstwo świetnych i darmowych zasobów, które ułatwią nam naukę, a później profesjonalną pracę. Poplarność danego języka to również jedno z najważniejszych kryteriów.

2 JavaScript

JavaScript to również jeden z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Choć sama składnia subiektywnie rzecz ujmując wydaje się nieco cięższa od Pythona, jest to język, z którym można zaczać nawet… Nie opuszczając strony webporady.pl.

Serio. Do rozpoczęcia swojej przygody z programowaniem w JavaScript, nie trzeba ściągać żadnych ciężkich środowisk. Wystarczy po prostu przeglądarka internetowa, a jakiś dobry edytor kodu byłby już w ogóle czymś znakomitym. JavaScript może trochę odstraszać początkujących swoją składnią (która nomen omen nie jest aż taka zła), ale jest to zdecydowanie jeden z najlepszych języków programowania, w szczególności dla osób niezdecydowanych. Nadaje się niemal do wszystkiego. Dzięki JavaScript w połączeniu z różnymi frameworkami, czy bibliotekami można tworzyć w pełni funkcjonalne programy komputerowe, wiele elementów stron internetowych, czy nawet aplikacje mobilne.

3 PHP

PHP to dość wiekowy język, wokół którego narosło mnóstwo mitów i różnych dziwnych teorii.

Prawda jest jednak taka, że nadal ma świetną społeczność i jest na bieżąco rozwijany. Nadal jest jednym z najpopularniejszych języków programowania i stoi na nim około 80% stron internetowych, które wykorzystują jakiś zidentyfikowany język programowania server-side.

PHP wykorzystywane jest głównie do tworzenia rozmaitych serwisów internetowych. Tworzy się na nim między innymi mnóstwo serwisów aukcyjnych, ogłoszeniowych, blogów, portali, czy systemów CMS – jest to język wykorzystywany także w WordPress.

Jeżeli chcesz tworzyć serwisy internetowe, PHP to nadal jeden z najlepszych możliwych wyborów. To stabilny język, do którego znajdziesz mnóstwo zasobów i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Próg wejścia jest również dość niski i dość szybko można zacząć pisać całkiem funkcjonalne serwisy, zwłaszcza jeżeli znasz podstawy HTML i CSS.

4 Ruby

Ruby jest trochę mniej popularne od poprzedników, ale również jest wykorzystywane do wielu celów, w tym do nauki nowych programistów. Skupia się na prostocie i produktywności. Sama społeczność choć nie jest może tak ogromna jak w przypadku chociażby Pythona, jest naprawdę przyjazna i pomocna. Również w tym przypadku znajdziecie całkiem sporo zasobów do nauki i rozwiązywania najpopularniejszych problemów.

Choć Ruby nie byłby w tym przypadku moim pierwszym wyborem, na pewno warto przynajmniej wziąć go pod uwagę.

Przy nauce Ruby warto od razu zainteresować się Ruby on Rails, czyli frameworkiem, który umożliwia proste tworzenie webowych aplikacji.

5 Go

Go jest bardzo uniwersalnym językiem programowania, z prostą składnią przypominającą C i C++ (niegdyś języki bardzo popularne w nauce, zwłaszcza w szkołach i na uczelniach). Został stworzony przez Google i jest jednym z najłatwiejszych języków do nauki programowania.