Jak sprawdzić do kogo należy domena?

Jak sprawdzić do kogo należy domena?

24 lutego 2022

Czasami możemy chcieć skontaktować się z właścicielem jakiejś domeny, na przykład po to, by zaoferować jej odkupienie.

Najprostszym sposobem na sprawdzenie do kogo należy dana domena jest użycie WHOIS. Jeżeli domena należy do jakiejś firmy i te dane są dostępne do wglądu, w ten sposób będziemy mogli już ustalić, kto jest właścicielem domeny.

W przypadku domen z polskimi rozszerzeniami takie informacje można uzyskać w bazie WHOIS NASK. Alternatywnie, lub jeśli sprawa nie dotyczy domeny z polskim rozszerzeniem, takich informacji możemy szukać również w międzynarodowych serwisach WHOIS, takich jak na przykład ten.

Wystarczy podać nazwę domeny i nacisnąć przycisk. Jeżeli dane abonenta są publiczne, prawdopodobnie uzyskamy informacje na temat m.in. nazwy firmy, czy nawet numeru telefonu.

Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny jeśli taka informacja jest ukryta?

W wielu przypadkach WHOIS po prostu nie udostępni takich nam danych. W takich sytuacjach mamy jednak kilka innych możliwości:

1Odnalezienie danych kontaktowych na stronie.

Jeżeli pod daną domeną znajduje się jakaś strona internetowa, bardzo często znajdziemy na niej adres e-mail lub formularz kontaktowy. Warto szukać go przede wszystkim w stopce, czyli na dole strony.

Nawet na “zaparkowanych” domenach, które na swoich stronach wyświetlają jedynie reklamy, bardzo często znajdziemy mały przycisk umożliwiający skontaktowanie się z właścicielem.

2Odnalezienie danych kontaktowych na starej wersji strony.

Jeżeli na domenie nie dzieje się zupełnie nic, można skorzystać z archiwum stron internetowych, by zobaczyć, co działo się w przeszłości. W niektórych przypadkach dzięki temu sposobowi bez problemu znajdziemy adres e-mail lub inne dane kontaktowe.

Trzeba jednak brać poprawkę na to, że domena mogła w przeszłości być własnością kogoś innego i to właśnie ta wersja może pojawić się w archiwum.

3Napisanie na maila z rozszerzeniem domeny.

Można spróbować napisać na adres e-mail z rozszerzeniem domeny, np. korzystając z popularnych nazw takich jak biuro@nazwadomeny.tld, czy kontakt@nazwadomeny.tld . Nawet jeżeli dany adres e-mail nie istnieje, czasami właściciele domen ustawiają przekierowania z wszystkich adresów e-mail na danej domenie, więc w takiej sytuacji i tak mógłby do nich trafić.

To sposób o stosunkowo niewielkiej szansie powodzenia, ponieważ nie każdy zakłada dedykowany adres e-mail do każdej domeny, ale jeżeli inne metody nie zadziałały, można to rozważyć.

4Kontakt z rejestratorem.

Z danych WHOIS powinniśmy móc bez problemu odczytać nazwę rejestratora domeny. Jeżeli bardzo nam zależy, możemy spróbować się z nim skontaktować i poprosić go na przykład o przekazanie naszego adresu e-mail właścicielowi domeny z prośbą o kontakt zwrotny. Choć ten sposób prawdopodobnie w wielu przypadkach nie zadziała, jest to również jakaś opcja, która w ostateczności może zadziałać.