XAMPP to jedna z najpopularniejszych darmowych dystrybucji pozwalająca na uruchomienie Apache, MySQL, PHP, oraz Perl.
Za pomocą tego programu, możemy na przykład w bardzo prosty sposób uruchamiać dowolne aplikacje PHP w swoim lokalnym środowisku, bez konieczności wrzucania ich na serwer. Jest to więc rozwiązanie służące między innymi do wszelkiego rodzaju tworzenia, rozwoju, a także testów różnego rodzaju aplikacji webowych.
Za pomocą XAMPP możesz na przykład uruchomić na swoim komputerze kopię swojego bloga opartego o WordPress i testować na nim zmiany bez obaw o to, że jeśli coś popsujesz, zobaczą to również Twoi użytkownicy.
Zobacz także: Jak zainstalować WordPress na XAMPP?
Spis treści
Instalatory znajdziesz na stronie XAMPP. Wybierz taki, który odpowiada Twojemu systemowi operacyjnemu, oraz taki, który obsługuje wybraną przez Ciebie wersję PHP.
Po prostu kliknij na niego dwa razy lewym przyciskiem myszy.
W większości kroków wystarczy po prostu klikać “Next”.
Jeżeli chcesz, po pierwszym kroku możesz odznaczyć usługi, których nie chcesz instalować (np. PERL, jeżeli go nie używasz).
W kolejnym kroku wybierz jeszcze folder, w którym ma się zainstalować XAMPP. Najlepiej zainstaluj go w miejscu, do którego masz łatwy dostęp — prawdopodobnie będziesz do niego w przyszłości często zaglądał.
Obsługa XAMPP jest po prostu banalna, dlatego pomimo pewnych wad, ten program to świetne rozwiązanie dla początkujących i mniej wymagających użytkowników.
Sam kodując od wielu lat nadal codziennie używam XAMPP. Wszystkie moje projekty są kompatybilne z najnowszymi wersjami PHP, a do obsługi baz danych wciąż używam wbudowanego phpMyAdmin. Zazwyczaj nie potrzebuję większych możliwości od tych, które oferuje mi ten program. Jest on bardzo lekki, prosty w obsłudze, a przede wszystkim działa szybko i od razu jest gotowy do pracy (przy odpowiednich ustawieniach może startować automatycznie z komputerem i np. od razu włączać usługi Apache oraz MySQL).
Aby zacząć korzystać z XAMPP wystarczy:
1. Włączyć XAMPP.
2. Uruchomić niezbędne usługi (zwykle Apache+ MySQL).
3. Wgrać pliki swojego projektu do folderu htdocs w folderze XAMPP.
Np. C:/xampp/htdocs
.
Dla porządku najlepiej dla każdego projektu zakładać odpowiedni folder z wybraną przez siebie nazwą, np. ja w swoim htdocs
mam folder wordpress
w którym mam czystą instalację WordPressa na której tworzę motywy i rozszerzenia.
4. Wejść na stronę swojego projektu.
Domyślnie wystarczy wpisać w przeglądarce localhost
i wybrać odpowiedni plik. Możecie też wybrać od razu adres pliku, np. localhost/nazwa-pliku.php
.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by używać folderów.
np. localhost/projekt/test.php
.
W moim przypadku będzie to localhost/wordpress
(w katalogu jest plik index.php, który domyślnie z automatu jest stroną główną — działa to tak samo jak na serwerze).
Aby wejść na stronę projektu, musisz mieć włączone w XAMPP przynajmniej Apache.
5. Zacząć korzystać z bazy danych.
Domyślnie razem z XAMPP instalowane jest MySQL i phpMyAdmin. Aby do niego wejść wystarczy udać się pod adres localhost/phpmyadmin
.
Pamiętaj, że musisz mieć do tego włączone usługi Apache i MySQL w programie XAMPP.
XAMPP Ci nie działa? A może ma zbyt małe możliwości?
W tej sekcji pokażę Ci kilka alternatyw.
Klasyczny program działający na podobnej zasadzie jak XAMPP. Jeżeli oczekujecie prostoty i nie macie wygórowanych wymagań, to może być to, czego szukacie.
Nowoczesna, rozbudowana alternatywa dla XAMPP, wspierająca m.in. PHP, Node.js, Python, Java, Go, oraz Ruby.
Umożliwia łatwą zmianę wersji (np. PHP, czy MySQL), oraz pozwala na proste instalowanie popularnych frameworków czy CMSów.
Jeżeli korzystacie z Linux lub MacOS możecie po prostu uruchomić Apache, PHP i MySQL w wybranych wersjach bezpośrednio na Waszej maszynie bez pobierania żadnego zewnętrznego programu.
Wszystko można zainstalować z poziomu terminala.
Po prostu wyszukajcie w internecie instrukcji instalacji LAMP (dla wybranej dystrybucji i wersji Linux) lub MAMP (dla wybranej wersji MacOS).
Docker to nowoczesne oprogramowanie do wirtualizacji. Pozwala na tworzenie wygodnych w obsłudze kontenerów dla poszczególnych aplikacji.
Dzięki niemu każda z Waszych aplikacji może używać innego webservera, czy wersji PHP, lub MySQL.
Jest to jedno z najlepszych rozwiązań dla zaawansowanych i wymagających użytkowników. Wymaga jednak trochę nauki i zmiany pewnych sposobów myślenia, dlatego niekoniecznie rekomendowałbym je początkującym.