Laptop czy Komputer Stacjonarny dla Programisty?

Laptop czy Komputer Stacjonarny dla Programisty?

2 sierpnia 2022

Jeżeli planujesz kupić nowy komputer do programowania, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy postawić na komputer stacjonarny, czy na laptopa.

Nie podejmę tu wyboru za Ciebie, ponieważ wszystko zależy od Twoich preferencji i tego, w jaki sposób pracujesz. Przedstawię Ci jednak wady i zalety obu rozwiązań, abyś mógł dokonać właściwego wyboru na własną rękę.

Podczas swojej przygody miałem już trzy komputery stacjonarne i kilka laptopów. Różne systemy operacyjne, różni producenci. Nie jestem fanboyem ani jednego, ani drugiego rozwiązania, dlatego myślę, że przedstawię to w miarę realistycznie.

Wady i zalety Komputera Stacjonarnego do programowania

Komputer Stacjonarny to dobre rozwiązanie dla osób, które pracują zawsze w tym samym miejscu i nie potrzebują mobilności. Rezygnując z łatwego przenoszenia takiego sprzętu, możemy dostać lepszą wydajność w podobnych pieniądzach. PC oferuje większą solidność i znacznie większą szansę na to, że zostanie z nami na wiele lat.

Jeżeli nie korzystasz ze swojego komputera poza miejscem pracy, wybór powinien być oczywisty.

Zalety Komputera Stacjonarnego:

  • Podobna specyfikacja komputera stacjonarnego jest zwykle znacznie tańsza niż jej laptopowy odpowiednik.
  • W razie ewentualnych usterek komputer stacjonarny naprawia się znacznie łatwiej i taniej.
  • Komputer stacjonarny może posłużyć nam przez nawet kilkanaście lat, bo można w nim dość łatwo wymieniać podzespoły. W przypadku nowoczesnych konstrukcji laptopów taka możliwość to rzadkość.
  • Więcej portów, brak konieczności bawienia się w różne huby i przejściówki. W przeciwieństwie do większości laptopów zwykle można łatwo podłączyć np. dwa monitory, czy kabel sieciowy.

Wady Komputera Stacjonarnego:

  • Raczej nigdzie go ze sobą nie zabierzemy, a nawet jeśli nam się uda, będziemy potrzebowali zasilania. Nie nadaje się więc dla osób, które np. noszą komputer codziennie do pracy, czy dla osób, które lubią pracować np. w kawiarni.
  • Zajmuje więcej miejsca niż laptop.

Jaki powinien być Komputer Stacjonarny do programowania?

Zależy od tego, co dokładnie programujesz. Jeżeli zajmujesz się np. Game Devem, prawdopodobnie potrzebujesz mocnej karty graficznej. Jeżeli nie masz nic wspólnego z zaawansowanymi grafikami, ta dedykowana powinna spokojnie wystarczyć.

Na moment pisania tego wpisu interesowałbym się komputerami z nowoczesnymi procesorami Intel, AMD, lub Apple, jeżeli kupujecie Maca, minimum 16 GB RAM (ewentualnie 8, ale to już trochę mało na dzisiejsze czasy) i co najmniej 256 GB dysku SSD.

Warto zwrócić też uwagę na monitor. Osobiście do programowania polecam minimum 21 cali. Warto rozważyć także jeden duży monitor o większej rozdzielczości niż FULL HD, lub jeżeli ktoś lubi taką pracę, dwa monitory.

Więcej dowiesz się tutaj: Jaki powinien być komputer do programowania?

Wady i zalety Laptopa do programowania

Jeżeli choć raz na jakiś czas używasz komputera poza swoim stałym stanowiskiem, uważam, że laptop będzie lepszym wyborem, do którego warto będzie dopłacić.

Zalety Laptopa:

  • Możecie w łatwy sposób zabrać go ze sobą i pracować poza swoim stanowiskiem. Jest prawie tak mobilny jak telefon. Chcesz popracować na kanapie? Nie ma problemu. Potrzebujesz wziąć sprzęt do pracy? Nie musisz wyciągać dysku lub tachać ze sobą pięciokilogramowej skrzyni.
  • Nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć do niego zewnętrzny ekran, klawiaturę i myszkę i pracować na nim stacjonarnie równie komfortowo jak na komputerze.

Wady Laptopa:

  • Zwykle jest droższy od komputera stacjonarnego.
  • Ciężej go naprawić i rozbudować.
  • Podłączanie dwóch i więcej monitorów może być bardziej problematyczne niż w przypadku PC.

Jaki powinien być Laptop do programowania?

Podobnie jak w przypadku podzespołów komputera stacjonarnego, polecałbym coś z nowoczesnym procesorem renomowanej firmy, minimum 16 GB RAM (choć w przypadku nowych laptopów opartych o macOS i lżejszych dystrybucji Linuxa, nawet 8 GB powinno wystarczyć z zapasem, o ile nie potrzebujecie ponadprzeciętnej specyfikacji). Warto też od razu kupić laptopa z dyskiem SSD lub zamontować taki na własną rękę. Polecałbym przynajmniej 256 GB, choć to nadal nie jest przesadnie dużo, zwłaszcza jeżeli trzymacie na komputerze cięższe pliki jak np. zaawansowane programy, czy gry komputerowe.

Kupując laptopa, dużą uwagę przywiązałbym także do samego ekranu i baterii.

Jeżeli chodzi o ekran, kwestia dość subiektywna, ale osobiście polecałbym matowe matryce IPS, jako jedne z najbardziej uniwersalnych. Rozdzielczość, znowu — to zależy. Większa rozdzielczość = lepsza grafika i więcej miejsca na ekranie. Mniejsza rozdzielczość = dłuższy czas pracy na baterii, lepsza wydajność. Na te czasy, w przypadku laptopów zazwyczaj nadal polecałbym uniwersalne FULL HD (1920 x 1080px). Jeżeli chodzi o rozmiar, dobrze pracuje się na przynajmniej 13 calach, które są niezłym kompromisem pomiędzy mobilnością a czytelnością. Jeśli chodzi o tę mobilność, osobiście uwielbiam 11, bo jest to sprzęt niewiele mniej mobilny od tabletu, jednakże trzeba liczyć się na nich z tym, że praca na tak małym ekranie jest niezbyt komfortowa.

Oczywiście możecie też pójść w 15, czy 17 cali, które są nawet przyzwoite do normalnej codziennej pracy. Pytanie jednak, czy w przypadku takich rozmiarów nie mijamy się z celem — według mnie lepiej jest postawić na mobilność, a na swoim miejscu pracy mieć duży, wygodny monitor, do którego będziemy podłączali laptopa po to, by pracowało nam się jeszcze wygodniej.

Jeśli chodzi o baterię, tutaj najlepiej zobaczyć testy poszczególnych modeli. Osobiście zwykle szukam takich, które są w stanie wytrwać przynajmniej 5 godzin w miarę intensywnej pracy z edytorem kodu, czy przeglądania internetu. Jeżeli uda Wam się znaleźć taki sprzęt, bardzo polecam laptopy z wymiennymi bateriami. Wówczas gdy po jakimś czasie wydajność naszej baterii spadnie, będziemy mogli wyposażyć się w nową i wymienić ją w bardzo łatwy sposób. Nie trzeba będzie więc płacić kolosalnych kwot w serwisie, albo decydować się na nowego laptopa.

Co jest lepsze do programowania: Laptop czy Komputer Stacjonarny?

Osobiście do programowania używam… *werble* — komputera stacjonarnego. A co jest lepsze? Uważam, że nic, bo wszystko zależy od Waszych potrzeb. Jeżeli już na siłę miałbym wybrać coś “lepszego”, przekornie powiedziałbym, że lepszy jest laptop.

Laptop jest bardziej uniwersalny, ponieważ nadaje się świetnie dla osób, które przemieszczają się ze swoim sprzętem, ale też w niemal niczym nie ustępuje stacjonarce. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z laptopa zrobić w pełni funkcjonalny, stacjonarny sprzęt. Wystarczy podłączyć do niego zewnętrzną klawiaturę, monitor, oraz myszkę i można pracować na nim równie wygodnie jak na klasycznym PC.

Laptop wcale nie musi być też bardzo drogi, ponieważ w tym przypadku dość łatwo znaleźć mocny, poleasingowy sprzęt, który można kupić za naprawdę niezłe pieniądze.

Wybór należy do Was, ale jeżeli sam nie wiedziałbym, czego chcę — zdecydowanie wolałbym wybrać laptopa.