Czy PHP jest trudne?

Czy PHP jest trudne?

16 sierpnia 2022

PHP to nadal jeden z najbardziej popularnych języków programowania. To także język, od którego sam zaczynałem przygodę jeszcze jako nastolatek.

Piszę w nim do dziś, niemal codziennie. Cenię sobie przede wszystkim to, że wszystko tworzy się w nim relatywnie szybko, a w internecie nie brakuje zasobów, które mogą jeszcze bardziej przyśpieszyć pracę (biblioteki, frameworki, itp.), oraz wątków i artykułów, które zwykle pomagają łatwo rozwiązać napotkany problem.

W tym wpisie dowiesz się:

Czy PHP jest dobre dla początkujących?

PHP to nadal jeden z najlepszych wyborów dla początkujących pod warunkiem, że dana początkująca osoba jest zainteresowana web developmentem. Jeżeli chcecie tworzyć lub rozwijać różne serwisy internetowe (blogi, sklepy, fora, portale, itp.) — PHP powinno sprawdzić się świetnie.

Jeżeli jednak chcecie tworzyć aplikacje mobilne, czy programy komputerowe — poszukajcie innej technologii, bowiem ta jest budowana z myślą o aplikacjach webowych.

Załóżmy jednak, że podobnie jak ja — uwielbiasz webdev i jest to coś, czym chcesz się zajmować. W takim przypadku PHP jest świetnym wyborem, ponieważ jest stosunkowo proste, istnieje do niego całe mnóstwo tutoriali, a do odpalenia go wystarczy edytor kodu (może być nawet notatnik), przeglądarka internetowa, oraz odpowiednie środowisko, które jako początkujący możecie banalnie wyklikać np. za pomocą programu XAMPP.

Ile czasu potrzeba by nauczyć się PHP?

Jak zawsze w przypadku takich pytań, najchętniej odpowiedziałbym “nieskończoność”. Nauka programowania to nie jest nauka tabliczki mnożenia. Nie wykujecie jej na blachę i zawsze będzie coś, co będzie mogło Was zaskoczyć.

Domyślam się jednak, że chodzi Wam o nauczenie się w stopniu wystarczającym na dostanie pierwszej pracy, czy w miarę swobodnym kodowaniu w danym języku.

Wszystko zależy od tego, jakie macie predyspozycje, jak bardzo się do tego przyłożycie, oraz jaki sposób nauki sobie wybierzecie.

Uważam, że po około 3 tygodniach nauki wieczorami po godzinę-dwie dziennie z dobrym kursem, większość z Was powinna być w stanie kodować pierwsze proste strukturalne aplikacje webowe na własną rękę.

Pamiętajcie, że nikt nie każe Wam wszystkiego pisać “z palca”. W razie problemów możecie zerknąć do internetu. To też nauka. Nawet najwięksi wymiatacze programowania od czasu do czasu muszą zaczerpnąć nowej wiedzy lub zapytać innych o ich spojrzenie na dany problem.

Warto uczyć się od lepszych od siebie

Jeżeli dość szybko dostaniecie pierwszą pracę lub będziecie mieli okazje współpracować z kimś, kto odpowiednio Was wdroży, sądzę, że w jakieś 6-12 miesięcy dacie radę wejść na średniozaawansowany poziom.

Oczywiście można też próbować samemu, ale jest o wiele ciężej. Osobiście nie kodowałem żadnego większego projektu w grupie i większość tego co tworzę, rozwijam zupełnie sam. Pomimo kilku dobrych lat programowania w PHP, swoje umiejętności oceniam maksymalnie na poziom Juniora.

Dlaczego tak się dzieje? Czy jestem aż tak beznadziejnym przypadkiem? Czy nie mam talentu?

To zależy. Z czysto logicznego punktu widzenia, wydaje mi się, że radzę sobie całkiem sprawnie. Niejednokrotnie pomagałem dużo bardziej doświadczonym programistom z wymyśleniem kreatywnego sposobu na “ugryzienie” jakiegoś problemu. Swoje portfolio też oceniam na bardziej imponujące niż większości znanych mi regularnych programistów.

W czym jest zatem problem?

Ze względu na swoje lenistwo i to, że nie pracowałem w grupie, nikt nie rozliczał mnie z tego “jak robię”. Jakość mojego kodu często pozostawia wiele do życzenia, bo jest pisany “na kolanie”. Jeżeli wiem, że nie będę do czegoś wracał, albo będę wracał rzadko, nie staram się.

Problem pojawia się też w kontekście znajomości najnowszych praktyk i trendów. Jeżeli nikt na Was tego nie wymusza, ani Was do tego nie zachęca — prawdopodobnie będziecie woleli trzymać się tego co znacie i lubicie i tego co działa, a nie na siłę ciągle uczyć się wszystkich nowinek.

Podsumowując: szczególnie na początku nauki, warto, żeby ktoś doświadczony nauczył Was przynajmniej dobrych praktyk.

Czy PHP umiera?

Nie da się ukryć, że parę ładnych lat temu, gdy PHP rzeczywiście było trochę zacofane, stało się swoistym memem. Z tego powodu wiele (słabo doinformowanych) osób nadal twierdzi, że PHP umiera.

Choć być może najlepsze lata PHP rzeczywiście ma już za sobą, stale się rozwija i prawdopodobnie nadal napędza ponad połowę wszystkich stron internetowych.

Społeczność tego języka jest bardzo duża i zaangażowania, w wyniku czego mamy całe mnóstwo świetnych narzędzi, takich jak chociażby Laravel, którego popularność wcale nie wydaje się spadać.

PHP to wciąż świetny język do tworzenia serwisów internetowych i nadal jest w nim całe mnóstwo pracy (m.in. ze względu na to, że WordPress, czyli najpopularniejszy CMS na świecie również jest oparty o PHP). Jest to język, w którym kod tworzy się naprawdę szybko i przyjemnie, dlatego jeżeli jesteście zainteresowani web devem, mogę go szczerze polecić.

Sądzę, że PHP ma przed sobą jeszcze wiele lat popularności i osobiście nie widzę powodów, by przesiadać się z niego na cokolwiek “nowocześniejszego”, czy “bardziej trendy”. To nadal świetny język, w którym można tworzyć także nowoczesne aplikacje, chociażby poprzez wykorzystywanie go do budowy API, które można później obsługiwać np. w React.

Jeżeli szukacie jednak czegoś bardziej uniwersalnego, możecie wziąć się na przykład za JavaScript, który z odpowiednimi frameworkami i narzędziami nadaje się niemal do wszystkiego. Jako ewentualną alternatywę dla PHP warto wymienić tutaj Node.js.

Zobacz także: Czy warto uczyć się PHP?