Czy warto uczyć się PHP?

Czy warto uczyć się PHP?

10 maja 2022

PHP to od ponad 20 lat jeden z najpopularniejszych języków programowania. Jego wiek, wbrew pozorom, nie oznacza wcale, że jest on przestarzały. Jak wiele innych języków programowania, regularnie otrzymuje on aktualizacje, w rezultacie czego, na moment pisania tego wpisu mamy już PHP 8.

Jako że zaczynałem od PHP, jest mi on szczególnie bliskim językiem programowania. W tym wpisie dowiesz się między innymi:

Do czego służy język PHP?

PHP jest wykorzystywany do tworzenia stron internetowych i aplikacji. Tworzy się w nim między innymi portale i sklepy internetowe, CRMy, API, oraz wiele innych rzeczy.

PHP jest używane między innymi przez Facebooka, Wikipedię, czy WordPress.

Jeżeli wiesz, że chcesz tworzyć serwisy internetowe, PHP to jeden z najlepszych możliwych wyborów.

Dlaczego warto uczyć się PHP?

1. PHP napędza obecnie niemal 80% wszystkich stron internetowych. Cały czas powstają w nim nowe strony, wobec czego pracy w tej technologii jeszcze przez długi czas nie powinno zabraknąć.

2. PHP jako popularny i stosunkowo stary (nie mylić z przestarzały) język programowania ma ogromną społeczność. Dzięki temu w internecie znajdziesz całe mnóstwo projektów Open Source, frameworków, bibliotek, czy zasobów potrzebnych do nauki i rozwiązywania różnych problemów. To naprawdę bardzo ważne.

3. PHP ma bardzo niski próg wejścia. Nie trzeba instalować i konfigurować jakiegoś rozbudowanego środowiska. Wystarczy pobrać na przykład VS Code i XAMPP (na Windows) i można zacząć kodować. Żadna filozofia, dzięki czemu naprawdę ciężko zrazić się do tego języka na samym początku.

4. PHP jako najpopularniejszy backendowy język programowania wśród stron internetowych jest wspierany przez całe mnóstwo hostingów współdzielonych. Dzięki temu możesz udostępnić swoją aplikację w internecie za naprawdę niewielkie pieniądze i bez większej wiedzy technicznej. Ba, istnieje cała masa darmowych hostingów, więc da się nawet wystartować zupełnie za darmo.

5. PHP umożliwia naprawdę proste i szybkie tworzenie serwisów internetowych, zwłaszcza z frameworkami takimi jak chociażby Laravel. Dzięki temu, jest używany przez wiele startupów.

6. PHP napędza WordPress, czyli najpopularniejszy system CMS na świecie. Z tego względu możliwości pracy jest jeszcze więcej, ponieważ całe mnóstwo stron, portali i sklepów internetowych korzysta właśnie z tego systemu.

Czy PHP ma nadal sens?

Tak, ale nie dla każdego.

Jeżeli szukasz języka o szerokim spektrum możliwości, ciekawszym wyborem może okazać się np. JavaScript, który z odpowiednimi frameworkami radzi sobie praktycznie ze wszystkim. Możesz pisać w nim dynamiczne elementy stron internetowych, tworzyć programy na komputery, aplikacje mobilne, czy nawet podobne rzeczy do PHP w technologii takiej jak np. Node.js.

Jeżeli chcesz skupić się przede wszystkim na budowie backendowej warstwy stron internetowych, PHP to nadal jeden z najlepszych możliwych wyborów, a nawet jeżeli będziesz potrzebować czegoś więcej, zawsze możesz nauczyć się kolejnego języka (gdy już pojmiesz jeden, z kolejnymi jest łatwiej).

Niektórzy programiści żartują z PHP, twierdząc, że jest on przestarzały, czy po prostu kiepski. Poniekąd byłbym w stanie się z tym zgodzić parę ładnych lat temu, ale obecnie to naprawdę dojrzały i pełnoprawny język programowania, w którym nadal opłaca się tworzyć nowe projekty.

Czy PHP jest trudny?

Według mnie PHP to jeden z najprostszych popularnych języków programowania.

Oczywiście to, co teraz piszę, jest subiektywnym odczuciem, bo każdy estetykę postrzega nieco inaczej, ale w mojej ocenie, PHP ma naprawdę jedną z najczytelniejszych składni. W odróżnieniu od np. kodu JavaScript ciężko się tym przestraszyć na pierwszy rzut oka.

Ponadto sam próg wejścia jest naprawdę niski, ponieważ wystarczy zainstalować np. serwer Apache, a kod można pisać nawet w notatniku bez dodatkowej kompilacji, czy dołączania do niego jakichś niezbędnych bibliotek.

PHP to nadal jeden z najlepszych języków programowania na start, tym bardziej że stosunkowo szybko widać w nim naoczne efekty, przez co aż chce się go uczyć. Osobiście cieszę się, że zacząłem właśnie od PHP i gdybym miał zaczynać dziś, również zacząłbym właśnie od niego, ze względu na to, że tworzę głównie serwisy internetowe.

Jak szybko można nauczyć się PHP?

Uważam, że w dwa tygodnie idzie opanować PHP na tyle, by w miarę swobodnie się po nim poruszać i być w stanie samodzielnie tworzyć jakieś pierwsze, niezbyt skomplikowane projekty.

Osobiście po mniej więcej dwóch tygodniach nauki stworzyłem od zera własne oprogramowanie sklepu internetowego, czyli stosunkowo ambitny projekt. Nie było w tym jednak nic wybitnego. Zeszło mi chyba 10 razy tyle czasu, ile powinno zejść, praktycznie co pięć minut szukałem w internecie jak coś zrobić, ciągle wyrzucałem jakieś części kodu do śmietnika, a ostateczna wersja projektu to takie spaghetti, że dziś dostaję bólu głowy, gdy muszę tam cokolwiek zmienić lub poprawić.

Znałem jednak podstawy, a to właśnie one są najważniejsze. Reszty można nauczyć się już w praktyce i tak właśnie zrobiłem i do dziś robię ja.

Jeśli chodzi o zaawansowany poziom wiedzy, myślę, że ucząc się po dwie godziny dziennie, po mniej więcej pół roku prawdopodobnie znaczna część z Was umiałaby już wystarczająco, by móc zacząć starać się o pierwszą pracę.

PHP to jeden z najprostszych języków do nauki, bo zasobów jest całe mnóstwo, a projekty tworzy się naprawdę szybko i stosunkowo przyjemnie.

Jeżeli miałbym dać Wam jedną radę, starajcie się od razu uczyć dobrych praktyk. Dobrze by było, gdybyście stosunkowo szybko zainteresowali się OOP i MVC, które znacznie pomogą Wam tworzyć bardziej jakościowy kod w przyszłości.