Jaki Linux wybrać do programowania?

Jaki Linux wybrać do programowania?

19 kwietnia 2022

Osoby, które dopiero zaczynają z Linuxem, niemal zawsze mierzą się z dokładnie tym samym dylematem: jaką dystrybucje wybrać?

Nic dziwnego, bo jest ich całe mnóstwo, a mało kto chciałby przecież zmieniać system operacyjny co tydzień.

Choć osobiście jestem zdania, że dystrybucja (jak i nawet sam system operacyjny) w dzisiejszych czasach nie ma jakiegoś ogromnego znaczenia, warto tę decyzję dobrze przemyśleć.

Dlaczego warto wybrać Linux do programowania?

Przede wszystkim, zacznijmy od tego, że tak naprawdę obecnie każdy nowoczesny, popularny system operacyjny nadaje się do programowania. Możesz z powodzeniem programować na Macu, Windowsie, czy na Linuxie. Nowsze wersje Windows posiadają od niedawna nawet WSL, który w razie potrzeby da Ci możliwość zainstalowania Linuxa “w środku” Twojego Windowsa — może Ci to umożliwić np. komfortowe korzystanie z Dockera.

Prawda jest taka, że żaden system nie napisze za Ciebie kodu.

Wybór systemu, wbrew przekonaniu niektórych, zwłaszcza początkujących programistów, wcale nie jest najważniejszy.

Mimo wszystko uważam, że Linux to naprawdę dobra dystrybucja z kilku prostych względów:

  • Linux jest darmowy – oznacza to, że w każdej chwili możesz pobrać jedną z wielu darmowych dystrybucji i zainstalować ją na swoim komputerze. Nie musisz kupować systemu za dodatkowe kilkaset złotych, a te fundusze możesz przeznaczyć np. na lepsze podzespoły, czy zakup peryferiów.
  • Linux wymaga obsługi terminala – teoretycznie można się bez niego obyć, ale ten system niemal na każdym kroku wymaga jego obsługi. Z początku może wydawać się to frustrujące, ale w praktyce znajomość terminala może przydać Ci się w pracy programisty, dlatego według mnie to całkiem spora zaleta.
  • Linux jest Open Source – jest rozwijany przez społeczność i w razie czego, możesz podejrzeć jego kod. Dzięki temu możesz łatwo sprawdzić, czego dokładnie używasz i być niemal pewnym, że w Twoim systemie nie ma niepożądanych funkcjonalności (np. tych śledzących).
  • Linux jest bezpieczny – większość wirusów i złośliwych oprogramowań jest przygotowanych z myślą o najpopularniejszych systemach operacyjnych (głównie Windows), w przypadku Linuxa, jest ich naprawdę mało.
  • Linux jest bardzo wydajny – jeżeli masz stary, wolny komputer, spróbuj zainstalować na nim Linuxa (np. Lubuntu, czy antiX). Choć może Ci się to wydawać niemożliwe, te systemy naprawdę potrafią dać staremu sprzętowi drugą młodość.
  • Linux pozwala na produktywną pracę – ten system jest naprawdę świetny dla zaawansowanych użytkowników. Można zmodyfikować niemal wszystko, w zależności od indywidualnych preferencji. Sam system przychodzi zwykle z takimi udogodnieniami jak np. świetna, szybka wyszukiwarka plików, łatwe dzielenie okien na ekranie, czy możliwość używania wirtualnych pulpitów. Jeżeli wszystko skonfigurujesz i będziesz poruszać się po Linuxie dość sprawnie, Twoje praca powinna być prawdziwą przyjemnością.
  • Warto dobrze znać Linuxa – zwłaszcza jako programista. Jeżeli przyjdzie Ci kiedyś postawić jakąś aplikację na serwerze, najprawdopodobniej będzie to właśnie Linux. Jego podstawowa znajomość może Ci się wówczas przydać, bowiem nie przestraszysz się terminala i “dziwnych komend”. W rzeczywistości to całkiem wygodny sposób zarządzania komputerem, który, choć może z początku odstraszać, może Ci się wielokrotnie przydać w Twojej pracy.

Najlepsze dystrybucje Linuxa do programowania

Fedora

Fedora to jedna z najpopularniejszych dystrybucji wśród programistów. Używa jej sam Linus Torvalds, czyli twórca jądra Linuxa.

Fedora jest bardzo stabilną dystrybucją, z którą nie ma przesadnie dużo pracy. Jeżeli traktujesz system jako narzędzie i nie chcesz spędzić mnóstwa czasu na jego konfiguracją, to może być dystrybucja dla Ciebie.

Ubuntu

Ubuntu to niezwykle popularna dystrybucja i stabilna dystrybucja, polecana zwłaszcza początkującym użytkownikom.

Jej interfejs jest bardzo przyjazny, a za sprawą ogromnej popularności, w internecie można z łatwością znaleźć rozwiązanie niemal każdego dotyczącego jej problemu.

To doskonała dystrybucja do tego, by nauczyć się podstaw Linuxa, tym bardziej że często wykorzystywana jest na serwerach.

Linux Mint

Linux Mint to dystrybucja Linuxa oparta na Ubuntu oraz Debianie. Jest dzięki temu bardzo stabilna, a graficznie przypomina chociażby Windowsa. Jej użytkowanie jest bardzo proste i przyjazne początkującym użytkownikom.

Sama w sobie jest bardzo stabilna, a co za tym idzie, jest bardzo lubiana przez wielu programistów z całego świata.

Arch Linux

Prawdziwa gratka dla osób zafascynowanych systemami operacyjnymi.

O ile nie poleciłbym Archa żadnemu początkującemu (przynajmniej do codziennej pracy), jeżeli chcesz skonfigurować cały system od podszewki i dostroić go możliwie jak najbardziej do własnych preferencji, przyjrzyj się właśnie ten dystrybucji.

Jeżeli jednak chcesz skupić się na pracy programisty, a nie na zabawie z systemem operacyjnym, Arch może Cię rozczarować, bo zwłaszcza na samym początku, wymaga trochę czasu na konfigurację.

Debian

Debian to prawdziwa legenda wśród Linuxów. To właśnie na nim opiera się cała masa innych dystrybucji, takich jak chociażby przedstawione wyżej, znane niemal wszystkim Ubuntu.

Debian jest szeroko wykorzystywany na serwerach i jest to w mojej opinii jeden z najlepszych wyborów dla programistów.

Sam w sobie jest stosunkowo prosty w obsłudze, a jego znajomość może się bardzo przydać w pracy.