Najpopularniejsze języki programowania

Najpopularniejsze języki programowania w 2022

13 stycznia 2022

Na łamach Webporady.pl napisałem już kilka dobrych wpisów o nauce programowania. Za każdym razem, gdy podpowiadam jakiego języka programowania warto się uczyć, proponuję po prostu takie, które oprócz tego, że Wam się podobają, są też bardzo popularne. Duża popularność języka to przede wszystkim o wiele łatwiejsza nauka i praca (mnogość gotowych bibliotek, czy wątków na forach). Dla tych z Was, którzy chcieliby pracować jako programiści, jasne jest też pewnie to, że większa popularność języka przekłada się też na więcej potencjalnych ofert pracy.

Niestety, ciężko jednoznacznie określić, które języki programowania są najpopularniejsze. Nie ma uniwersalnego kryterium, które by się tu sprawdziło. Swoje szacunki będę więc bazował m.in. na ostatnich dostępnych danych z serwisów takich jak StackOverflow, czy GitHub. Choć lista powinna być dość zbliżona do stanu rzeczywistego, w tym przypadku ciężko zapewnić jakąkolwiek gwarancję. Być może pominę na niej kilka popularnych języków, ale postaram się to nadrobić tuż pod nią.

Zapraszam do lektury.

Uwaga: Na liście nie biorę pod uwagę:

  • HTML i CSS
  • SQL
  • Odłamów JavaScript takich jak np. Node.js czy TypeScript

Te technologie mogłyby się na niej znaleźć, ale albo nie są typowym językiem programowania, albo są jedynie jego odłamem. Swoją drogą, znaczna część programistów i tak powinna na jakimś etapie nauczyć się przynajmniej podstaw HTML, CSS, czy SQL — to raczej oczywistość.

W różnych rankingach JavaScript pojawia się na pierwszym miejscu na przemian z Pythonem. W moim zdecydowałem się umieścić JS na pierwszym miejscu z bardzo prostego powodu. JavaScript jest obecnie prawdopodobnie najbardziej uniwersalnym językiem. Możemy tworzyć w nim zarówno strony internetowe, programy, jak i aplikacje mobilne. Co więcej, gdybym ich nie wykluczył, w tym rankingu musiałyby znaleźć się także technologie związane z JavaScriptem, takie jak na przykład Node.js, które same w sobie są tak popularne, że przebijają popularność wielu, nawet bardzo znanych języków.

Najpopularniejsze języki programowania w 2022:

1. JavaScript

2. Python

3. Java

4. C++

5. C#

6. PHP

7. Go

8. Kotlin

9. Rust

10. Ruby

Oprócz tych języków bardzo dużą popularnością cieszą się między innymi Swift, C, Dart, R, czy Scala. Jeśli bym chciał, nie miałbym obaw przed uczeniem się żadnego z tych języków ze względu na ich popularność — ta nadal jest bardzo duża.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, możesz zobaczyć na przykład statystyki języków programowanie na GitHubie, które całkiem nieźle pokazują popularność poszczególnych języków.