W jakim wieku zacząć naukę programowania?

W jakim wieku zacząć naukę programowania?

11 stycznia 2022

Jednym z najczęściej spotykanych pytań na forach dla początkujących programistów jest pytanie o to, kiedy warto zacząć naukę programowania.

Część użytkowników obawia się, że jest jeszcze za młoda, a druga część obawia się, że jest za stara.

Choć uważam, że oba rodzaje użytkowników zazwyczaj są w tym przypadku w błędzie, w tym wpisie postaram się rozwiać wątpliwości, które mogą towarzyszyć zarówno najmłodszym, jak i najstarszym adeptom programowania, tuż na początku ich przygody.

Według mnie nieważne, czy masz 10, 20, 30, 40, czy nawet 100 lat. Nauka podstaw programowania nie wymaga ani super zdolności matematycznych, ani kondycji godnej maratończyka.

Jeżeli nadal zastanawiacie się, czy nie jesteście na programowanie za młodzi lub za starzy, zapraszam do dalszej lektury.

Kiedy warto zacząć uczyć się programowania?

Jeżeli tylko chcesz, uważam, że nawet dzisiaj!

Twój wiek nie jest tak bardzo istotny, jak mogłoby się wydawać. Choć programowanie wymaga logicznego myślenia, a czasami nawet bardziej zaawansowanych umiejętności matematycznych, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykształcać te zdolności stopniowo.

Uważam, że nawet najmłodsze dzieci, które chcą programować, mogą z powodzeniem zaczynać stawiać swoje pierwsze kroki. Sam swoje pierwsze strony internetowe tworzyłem, mając jakieś 10, może 11 lat. Wydaje mi się, że mógłbym zacząć dużo wcześniej i też dałbym radę. Skoro kilkuletnie dzieci potrafią bez problemu budować całkiem niezłe budowle w grze Minecraft, jestem przekonany, że po odrobinie nauki dałyby radę pisać swój pierwszy, prosty kod.

Według mnie, programowanie można zacząć śmiało od razu po nauce czytania i pisania. Lepiej lub gorzej, nieważne. Umiejętności będą szlifować się z czasem, a im szybciej zaczniecie, tym szybciej dojdziecie do sensownego poziomu. Ale… Tutaj ważna uwaga dla rodziców i opiekunów: cholera, ja wiem, że warto umieć programować. Ja wiem, że ten zawód daje całkiem niezłe perspektywy na przyszłość, ale proszę — nie zmuszajcie swoich pociech do programowania na siłę. Jeżeli będzie im się to kojarzyło z przymusem, a nie czymś ciekawym, prawdopodobnie wypalą się jeszcze zanim zaczną pracować. Jeśli chcecie nauczyć dziecko programowania, spróbujcie je najpierw zaciekawić, pokazać możliwości… Być może dobrym pomysłem będzie na przykład wspólne tworzenie serwera do Waszej ulubionej gry. Nic na siłę.

Zobacz także: Najlepsze języki programowania dla dzieci

Czy można być za starym na naukę programowania?

Coraz częściej słyszy się ostatnio o ludziach, którzy przebranżowili się na programistów po wielu latach w innych zawodach. Zaledwie tydzień temu obił mi się o uszy nawet przykład ojca mojego znajomego, który zaczął programować w wieku ~60 lat i niedawno znalazł swoją pierwszą pracę w tym zawodzie.

Uważam, że bez względu na Wasz wiek, nic straconego. Nawet jeżeli jesteście już na emeryturze i nie widzi Wam się powrót do pracy, programowanie to naprawdę przyjemne hobby, a przede wszystkim coś, co daje Wam ogromne możliwości (np. automatyzacji i przyśpieszania wielu życiowych czynności). Jeśli tylko to czujecie i nie robicie tego na siłę, według mnie nie warto przejmować się własnym wiekiem.

Zobacz także: Ile trwa nauka programowania?