Czy WordPress jest darmowy?

Czy WordPress jest darmowy?

5 maja 2022

Słyszeliście kiedyś, że nie ma nic dobrego za darmo? Nie wiem jak Wy, ale ja nie do końca się z tym zgadzam.

Pierwszym lepszym przykładem na obalenie tej tezy, jest według mnie WordPress. To CMS, który zasila niemal połowę wszystkich stron internetowych, w tym bloga webporady.pl. Jest stosunkowo prosty, a przy tym wszystkim oferuje naprawdę spore możliwości…

A to wszystko, za darmo. Ale czy zupełnie?

WordPress, jako oprogramowanie jest w pełni darmowy. Nie ma nawet jego wersji “premium”, czy tego typu bajerów. Pobierasz go z oficjalnej strony i masz to co wszyscy — koniec filozofii.

Brzmi super i rzeczywiście, jest super. Nie oznacza to jednak, że wszystko wokół WordPressa również jest darmowe. Niektóre wtyczki, czy szablony są płatne, ale spokojnie, idzie się bez nich obejść.

Do WordPress powinniście doliczyć też koszt serwera (np. hostingu współdzielonego) i domeny. Możecie co prawda skorzystać z darmowego hostingu, ale jeżeli podchodzicie do tematu na poważnie lub macie aspiracje komercyjne, raczej bym odradzał.

Ile kosztują szablony i wtyczki do WordPress?

Tak jak już pisałem, bez płatnych szablonów czy wtyczek, naprawdę idzie się obejść.

Dla przykładu, na webporady.pl wykorzystuję obecnie jedynie kilka darmowych wtyczek i korzystam z szablonu, który stworzyłem sam. Nawet jeżeli nie macie ochoty, czasu, lub umiejętności, wystarczających do stworzenia własnego szablonu, w razie potrzeby możecie skorzystać z jednego z tysięcy darmowych szablonów. Część z nich nie wymaga nawet zamieszczania informacji o autorze. Jest tego całkiem sporo.

Dedykowany szablon WordPress to zwykle koszt kilku tysięcy złotych… Pytanie jednak, czy na pewno tego potrzebujecie. Dla przykładu, na stronach takich jak themeforest możecie znaleźć całe mnóstwo szablonów premium średnio po ~$30 za sztukę. Taki szablon, owszem, mogą też kupić inni, ale pytanie, czy naprawdę Wam to przeszkadza.

Jeżeli chodzi o wtyczki, tutaj zależy od tego, czego tak naprawdę potrzebujecie. Prawda jest taka, że znacznej większość blogów i sklepów internetowych nie potrzebuje żadnej wtyczki, której alternatywy nie da się znaleźć za darmo.

Ciężko też oszacować koszt takich wtyczek, bo czasami kosztują one kilka-kilkanaście, a czasami setki dolarów. W odróżnieniu od szablonów, wtyczki często rozliczane są w modelu subskrypcyjnym, co oznacza, że nie wystarczy zapłacić za nie raz, tylko opłaca się je jak np. Netflixa, raz na miesiąc, czy na rok.

Ile kosztuje hosting do WordPress?

Tak jak pisałem, nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić WordPress nawet na darmowym hostingu.

Jeżeli chcecie jednak podejść do tematu na poważnie, w zależności od oczekiwanego ruchu i złożoności Waszej strony powinniście postawić na jedno z płatnych rozwiązań.

W zdecydowanej większości przypadków w pełni powinien wystarczyć jakiś dobry hosting współdzielony za około 200 złotych rocznie — tym razem piszę w złotówkach, bo w przypadku hostingów mamy całkiem spory i atrakcyjny wybór na naszym rynku.

Nie jestem w stanie podać tu jakichś konkretnych widełek, bo wszystko zależy przede wszystkim od ruchu na Waszej stronie, oraz od tego, jak jest zoptymalizowana. Utrzymanie jednej strony może kosztować około 20 złotych rocznie, podczas gdy na utrzymanie drugiej, może nie wystarczyć 3000.

Tak jak jednak pisałem, dopóki nie macie jakiegoś gigantycznego ruchu, a strona nie jest niesamowicie złożona, prawdopodobnie wystarczy Wam najzwyklejszy pakiet na dobrym hostingu współdzielonym.