Jak zaktualizować PHP w WordPress?

Jak zaktualizować PHP w WordPress?

24 maja 2022

PHP, jak większość najpopularniejszych języków programowania, od czasu do czasu wypuszcza swoje nowe wersje. Nowsze wersje to zazwyczaj więcej funkcji, lepsza wydajność i zwiększone bezpieczeństwo. Z tego powodu, warto dbać o to, by nasza aplikacja działała na stosunkowo nowej wersji.

WordPress, podobnie jak wiele oprogramowań opartych o PHP jest regularnie aktualizowany i od czasu do czasu również wymaga zmiany wersji PHP. Jeżeli w Twoim panelu wyświetla się informacja o tym, żeby zaktualizować wersję, w tym poradniku dowiesz się jak to zrobić.

Wskazówka:

Nawet jeżeli WordPress nie wymusza na Tobie aktualizacji wersji, bo wszystko jest kompatybilne, tak czy siak, warto dbać o to, by korzystać z tych nowszych, chociażby ze względu na samą wydajność.

Aktualizacja PHP na koncie hostingowym

Zdecydowana większość z Was zapewne korzysta z kont na hostingach współdzielonych.

Jeśli tak jest również w Waszym przypadku, prawdopodobnie mam dla Was dobrą wiadomość.

Wejdźcie w dokumentacje swojego hostingu współdzielonego i odszukajcie sekcji związanej z aktualizacją wersji PHP lub napiszcie w tym celu do Waszego supportu. W przypadku kont na hostingach współdzielonych do aktualizacji wersji PHP zazwyczaj wystarczy kilka kliknięć w panelu w ustawieniach strony lub dodanie odpowiedniej linijki do pliku .htaccess strony.

Jeżeli Waszego hostingu nie ma na tej liście, po prostu wyszukajcie w Google frazę “[Nazwa hostingu] zmiana wersji PHP”, czyli np. “MyDevil zmiana wersji PHP”.

Aktualizacja PHP na serwerze

Korzystacie z serwera, którym administrujecie samodzielnie?

Niezależnie od tego, czy jest to serwer VPS, dedykowany, czy serwer “w chmurze”, należy zacząć od tego, jaki system operacyjny, w jakiej wersji macie tam postawiony. Od tego będzie zależał cały proces aktualizacji.

Jeżeli macie na swoim serwerze postawione np. Ubuntu 20.04, wyszukajcie w internecie dedykowany mu poradnik, np. pod frazą “Ubuntu 20.04 how to upgrade PHP”.

Zwykle wystarczy Zainstalować nową wersję, wpisać kilka poleceń i zrestartować web serwer.

Uwaga! Jeżeli zabieracie się za to pierwszy raz, zdecydowanie odradzam robienie tego w wersji produkcyjnej na stronach, które mają już jakiś ruch. Niestety, ale nawet korzystając z najlepszego poradnika, nieobeznana osoba może dość łatwo coś “wysypać”.

Jak zwykle, szczególnie przed jakąkolwiek aktualizacją, pamiętajcie o robieniu kopii zapasowych, gdyby coś poszło nie po Waszej myśli.

Jaka wersja PHP jest najlepsza?

Podczas aktualizacji możecie zastanawiać się, jaką wersje PHP powinniście wybrać. Czy najnowsza zawsze jest najlepsza?

Wskazówka:

Warto zaktualizować WordPress jeszcze przed zmianą wersji PHP na nowszą.

W przypadku WordPress wybierzcie najnowszą lub tę, która jest Wam sugerowana. Zwykle będzie to najnowsza z dostępnych lub najnowsza “pełna wersja” jak np. 7 czy 8.

Najnowsza wersja nie zawsze jest jednak najlepszym możliwym wyborem. Zwłaszcza w przypadku starszych aplikacji, może okazać się, że pewne funkcje zostały w nowszej wersji wyparte, przez co strona nie będzie na niej poprawnie działać. O ile w przypadku najnowszej wersji WordPress zwykle nie powinno być takich problemów, od czasu do czasu się one zdarzają.

Z mojego doświadczenia, na moment pisania tego wpisu najlepszą i najbardziej wydajną wersją PHP jest wersja 8. Mimo tego nie wszystkie moje strony korzystają właśnie z niej, ponieważ, mam np. takie projekty, które zostały stworzone lata temu, a nie mam za bardzo czasu na ich aktualizację. Dzięki wielu wersjom PHP mogą one do dziś stać sobie spokojnie np. na wersji 5.6.

Jak więc widzisz, decyzję należy dobrze przemyśleć i niekoniecznie trzeba od razu rzucać się na najnowszą z możliwych wersji, nawet w przypadku tak często aktualizowanego oprogramowania jak WordPress.