Czy WordPress jest trudny?

Czy WordPress jest trudny?

3 maja 2022

Osoby, które zaczynają z WordPress, często zastanawiają się, czy sobie z nim poradzą. Wiele z nich nie zna nawet absolutnych podstaw programowania i nigdy wcześniej nie miało własnej strony internetowej.

Nie trzeba być programistą, żeby poradzić sobie z WordPress

Swoją pierwszą stronę, a właściwie bloga na WordPress założyłem… Tak naprawdę nawet nie pamiętam jak dawno temu.

Pamiętam za to, że nie potrafiłem jeszcze wtedy kodować, a jedyne moje doświadczenie z “tworzeniem stron” wynikało z tego, że zakładałem w przeszłości darmowe fora na platformach, które umożliwiały zrobienie tego kilkoma kliknięciami.

Tak naprawdę, podstawowa obsługa WordPress jest bardzo prosta. Niemal wszystko można sobie wyklikać i gdy już zainstalujecie sobie najważniejsze wtyczki i motyw (do czego również wystarczy kilka kliknięć), możecie skupić się na samej treści (posty blogowe, lub artykuły w sklepie, w zależności od tego co tworzycie).

Znam kilka osób prowadzących naprawdę bardzo duże blogi i sklepy internetowe oparte o WordPress, które nie mają zielonego pojęcia o programowaniu i zaczynały nie mając pojęcia nawet o samym systemie WordPress. Wszystkiego można nauczyć się na błędach (jeżeli macie taki zamiar, róbcie backupy), lub w internetowych tutorialach. Jedną z największych zalet WordPress jest jego popularność, dzięki której znajdziecie w internecie całe mnóstwo poradników, które powinny Wam pomóc na początku i w trakcie Waszej przygody z tym CMSem.

Jeżeli nie chcecie koniecznie robić wszystkiego sami, na rynku jest cała masa specjalistów od WordPress, którzy za opłatą mogą pomóc Wam np. z konfiguracją wtyczek, napisaniem jakiegoś rozszerzenia na zamówienie, czy przyśpieszeniem strony. To też jest jakaś opcja.

Gdy poradzicie sobie z instalacją, powinno być z górki

Według mnie, dla nowicjusza najtrudniejsza jest sama instalacja. Jeżeli uda Wam się już podpiąć domenę, wgrać pliki na serwer i podpiąć do WordPressa bazę danych (wierzcie mi, nie jest to jakoś wybitnie skomplikowane), powinniście sobie poradzić.

Od momentu, w którym Wasz WordPress będzie zainstalowany na serwerze, praktycznie wszystko powinniście być w stanie ustawić z poziomu samego panelu administracyjnego.

Warto robić kopie zapasowe

Osobiście najbardziej lubię uczyć się w praktyce, na własnych błędach.

To podejście ma jednak swoje wady i zalety.

Jeżeli Wasza strona ma już jakikolwiek ruch, dbajcie o to, by nie utrudniać dostępu do niej swoim użytkownikom.

Z tego powodu, nawet jeżeli coś popsujecie, powinniście w każdej chwili móc wgrać kopię zapasową. Nauczcie się je tworzyć, albo ściągnijcie jakąś wtyczkę, która będzie robić to za Was i śpijcie i bawcie się spokojnie. Najlepiej też, na samym początku wybierzcie hosting, który również automatycznie robi Wam kopie zapasowe. Wówczas nawet jeśli nie poradzicie sobie sami, będziecie mogli napisać do supportu, a on przywróci Waszą witrynę np. do stanu sprzed 24 godzin.

Wierzcie mi lub nie, ale sam na początku przygody z WordPress zbudowałem stronę o relatywnie dużej bazie aktywnych użytkowników i dobre kilka razy “wywaliłem ją w kosmos” przez na przykład nieumiejętną zabawę wtyczkami, czy próby zmieniania czegoś w kodzie bez należytej wiedzy. Wówczas jako nowicjusz za każdym razem pisałem do supportu hostingu, który w takiej sytuacji mnie ratował.

Zaawansowane aspekty WordPress

Oczywiście WordPress to nie tylko gotowe wtyczki, motywy i panel administracyjny.

Jeżeli chcielibyście zostać specjalistami od tego CMSa warto byłoby zgłębić podstawy kodowania, w tym przypadku szczególnie takich języków jak HTML, CSS, JS, oraz PHP, jeżeli chcielibyście np. tworzyć własne wtyczki.

Specjalista od WordPress powinien znać się także na samej optymalizacji, czy też, konfiguracji serwerów. Powinien być w stanie skonfigurować tego CMSa tak, by możliwie jak najbardziej utrudnić potencjalnym włamywaczom atak na stronę (np. zmieniając URL panelu administracyjnego i wprowadzając 2FA).

Taki specjalista powinien też znać się na podstawach SEO i potrafić przynajmniej poprawnie skonfigurować same wtyczki.

Jak więc widzicie, jest tego dość sporo. Nic jednak dziwnego, bo WordPress to zaawansowany CMS, który w kontekście tworzenia stron internetowych pozwala na bardzo, bardzo wiele.

Nie zniechęcajcie się jednak, bo nie każdy musi od razu być specjalistą. Jeżeli po prostu chcecie rozwijać swojego bloga, stronę, czy sklep na WordPressie, najważniejsze będzie swobodne poruszanie się po panelu, oraz na wszelki wypadek, umiejętność tworzenia i wgrywania kopii zapasowych (serio, nie lekceważcie tego).

Czy tworzenie strony w WordPress jest trudne?

To zależy od tego, co tak naprawdę chcecie osiągnąć.

Jeżeli Waszym celem jest założenie prostego bloga, czy sklepu internetowego, WordPress jest do tego świetny. Raz jeszcze, wszystko można sobie wyklikać, więc nie trzeba do tego ani znajomości programowania, ani jakichś szczególnych umiejętności technicznych.

Jeżeli jednak chcecie stworzyć coś bardziej zaawansowanego od podstaw, WordPress niekoniecznie będzie najlepszym możliwym wyborem.

Trudna może być chociażby optymalizacja szybkości, czy dostosowanie swojej własnej aplikacji do pewnych ram tego systemu. Jeżeli macie spore oczekiwania i potrzebujecie dedykowanego rozwiązania (bo np. tworzycie jakiś zaawansowany portal, do którego większość funkcjonalności WordPress jest zbędna), moim zdaniem w znacznej większości przypadków, lepiej zacząć od podstaw tworzyć coś, co spełni Wasze oczekiwania w stu procentach i nie będzie niepotrzebnie zabierało zasobów na rzeczy, które są Wam niepotrzebne.

Czy warto uczyć się WordPress?

Według różnych szacunków obecnie niemal połowa wszystkich stron internetowych jest oparta o WordPress. Jeśli chcecie więc tworzyć lub rozwijać strony na tym systemie, jak najbardziej warto. Szczególnie że tej nauki nie ma tutaj zbyt wiele. Tak naprawdę, po opanowaniu samej instalacji i robienia kopii zapasowych, nie ma tutaj jakiejś “czarnej magii”, nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie prowadziły żadnej strony internetowej i nie mają zielonego pojęcia o kodowaniu.

Te umiejętności, podstawową wiedzę o SEO, czy konfiguracji wtyczek, zaryzykowałbym stwierdzenie, że można spokojnie nabyć w dwa tygodnie.

Jeżeli chcecie tworzyć od podstaw własne szablony lub wtyczki, albo bardziej zagłębiać się w aspekty związane z optymalizacją szybkości, zabawy jest znacznie więcej. Jeżeli jest to jednak coś, co Was interesuje, warto.