Komentarze są niezłym urozmaiceniem wielu stron internetowych i blogów. Dzięki nim możemy między innymi: poprawić kontakt z naszymi czytelnikami, odpowiedzieć na ich pytania, czy też wydłużyć przeciętny czas sesji na naszych stronach (w końcu kto nie lubi poświęcić kilku dodatkowych minut na przeczytanie burzliwych dyskusji na dole strony?).
Ale komentarze mają też swoje wady. To między innymi dodatkowe obciążenie naszego serwera, czy chociażby konieczność moderacji w celu utrzymania porządku.
Nie każdy chce mieć komentarze na swojej stronie. Dla przykładu, na dzień pisania tego wpisu, zdecydowałem, że na Webporady.pl póki co ich nie chcę. Jeżeli ktoś ma do mnie jakieś pytanie, zawsze może odezwać się mailowo. Żaden problem.
Jeżeli podobnie jak ja, chcesz wyłączyć komentarze na swojej stronie opartej o WordPress, zapraszam Cię do właściwej części tego wpisu, w której pokażę kilka prostych i skutecznych sposobów.
Najprostszym sposobem jest zwykłe wyklikanie wyłączenia komentarzy w postach.
W tym celu wejdź do swojego panelu administracyjnego WordPress i przejdź do zakładki Ustawienia -> Dyskusja.
Odznacz opcję Zezwól na komentowanie nowych wpisów. Dzięki temu posty, które od tej pory dodasz, domyślnie będą miały wyłączoną możliwość komentowania.
Jeżeli masz jednak już istniejące wpisy, w których chcesz wyłączyć tę możliwość, skorzystaj z innych sposobów, lub wybierz dodatkowo opcję “Automatycznie wyłączaj możliwość komentowania artykułów starszych niż” i określ, po ilu dniach komentarze mają być wyłączone.
Po wprowadzeniu zmian naciśnij niebieski przycisk Zapisz zmiany na dole strony.
Jeżeli chcesz wyłączyć komentarze w konkretnych postach, możesz wejść w zakładkę Wpisy w panelu administracyjnym i nacisnąć Edytuj obok wpisu, w którym chcesz zmienić to ustawienie.
W sekcji Dyskusja (zakładka Wpis w edytorze Gutenberg) odznacz pole Zezwól na komentarze. Po wprowadzeniu tej zmiany naciśnij Aktualizuj, aby zapisać zmiany we wpisie.
Osobiście jestem gorącym przeciwnikiem załatwiania każdej pierdoły wtyczką, ale jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie poradzić sobie inaczej, albo masz w tym temacie inne podejście ode mnie, możesz użyć jednego z kilku gotowych pluginów.
Dla przykładu, wtyczka Disable Comments – Remove Comments & Stop Spam [Multi-Site Support] powinna pozwolić Ci na wyłączenie komentarzy, a także, jeżeli potrzebujesz, wielu innych, związanych z nimi opcji.
Jeżeli znasz się na kodowaniu i nie widzisz żadnych przeciwwskazań w edycji swojego motywu, możesz po prostu wyciąć sekcję komentarzy z kodu. W przypadku postów powinna znajdować się ona np. w pliku content.php
w głównym katalogu Twojego motywu.
To jedna z najprostszych i najbardziej skutecznych opcji. Sam tworząc obecny motyw tej strony, w zasadzie w ogóle nie implementowałem tej sekcji, dlatego choćbym włączył komentarze w panelu, i tak żaden użytkownik nie zobaczy formularza (musiałbym go ręcznie dodać w kodzie motywu).
Zamiast usuwać część kodu z komentarzami, po prostu ją zakomentuj. Dzięki temu w razie potrzeby po prostu ją odkomentujesz i formularz wróci na swoje miejsce.
W panelu administracyjnym WordPress wejdź w zakładkę Komentarze.
Naciśnij na Kosz przy komentarzu, który chcesz usunąć lub wybierz z listy Działań masowych Przenieś do kosza i kliknij Zastosuj, aby usunąć wszystkie zaznaczone komentarze.
Aby przywrócić komentarz z kosza, możesz wejść do zakładki kosz i nacisnąć przywróć. Jeżeli jednak chcesz skasować swoje komentarze permanentnie, w koszu możesz wybrać opcję Usuń na zawsze i zastosować ją dla danego komentarza lub wybranych komentarzy za pomocą działań masowych.