Za pomocą HTML i CSS możemy stworzyć naprawdę ładnie wyglądające strony, ale ich zawartość zwykle nie będzie zbyt dynamiczna.
Oznacza to, że ciężko będzie nam stworzyć np. kalendarz, który będzie automatycznie podawał bieżącą datę bez konieczności ręcznego aktualizowania jej każdego dnia. Można to jednak bez problemu zrobić w języku programowania, jak na przykład PHP, którego kod możemy umieścić między istniejącym już kodem HTML… Pod pewnym warunkiem.
Jeżeli chcecie wykonywać kod PHP, plik, w którym ten kod będzie się znajdował musi mieć rozszerzenie .php
.
Jeżeli Wasz plik dotychczas nazywał się np. index.html
, zamieńcie go na index.php
– wówczas powinien działać zarówno kod HTML jak i kod PHP.
Jeżeli nie jesteście w stanie odczytać pliku .php
w przeglądarce, wrzućcie go na serwer obsługujący PHP lub zainstalujcie PHP na swoim komputerze i skonfigurujcie środowisko pozwalające na jego uruchamianie (np. XAMPP w przypadku Windows lub stacki LAMP dla Linux / MAMP dla MacOS).
Technicznie jest to możliwe, ale nie widzę w tym większego sensu. Jeżeli tworzycie witryny z wykorzystaniem PHP, twórzcie pliki z rozszerzeniem .php
nawet gdy póki co kodu PHP nie zawierają – i tak poradzą sobie one z HTMLem, a w razie takiej potrzeby, w przyszłości będzie łatwiej je zaktualizować o nowy, dynamiczny kod.
Jeżeli z jakiegoś powodu chcecie wykonywać kod PHP w pliku .html
, przedstawiam dwa rozwiązania:
1. Użycie JavaScript i AJAX. W kodzie HTML osadzacie blok JavaScript i z jego poziomu wykonujecie kod PHP zawarty w zewnętrznym pliku.
2. Zmiana rozszerzenia z .php
na .html
w pasku adresu za pomocą pliku .htaccess
(dla serwerów Apache). Pliki fizycznie nadal pozostają w PHP, jednak w przeglądarce wyświetlają się tak, jakby w rzeczywistości były napisane w HTML.