Co można zrobić z serwerem VPS?

Co można zrobić z serwerem VPS? 5 ciekawych zastosowań

6 września 2022

Serwery VPS to niezwykle popularne rozwiązanie, które pomimo znacznie mniejszej ceny, cechuje się podobnymi zastosowaniami jak serwer dedykowany.

Wielu z Was mogło więc kupić taki serwer np. podczas jakiejś promocji, czy nawet otrzymać go na jakiś czas w pełni za darmo.

Jeżeli nie wiecie, do czego możecie użyć serwera VPS, w tym wpisie przedstawię Wam kilka popularnych zastosowań.

1. Hostowanie własnych stron internetowych

Jeżeli posiadasz co najmniej jedną stronę internetową, prawdopodobnie utrzymujesz jakiś serwer. Zwykle stosunkowo niewielkie strony internetowe stawia się na tanich hostingach współdzielonych, które oprócz swojej atrakcyjnej ceny, charakteryzują się także łatwością obsługi.

VPS również ma w tym przypadku kilka zalet:

  • Można skonfigurować go wedle swoich potrzeb, co może pozwolić na osiągnięcie lepszej wydajności lub uruchomienie bardziej skomplikowanych serwisów.
  • Przy dużym ruchu lub złożonych stronach, zaletą jest także cena. Mocny VPS jest zwykle tańszy od porządnych, drogich kont hostingowych.
  • W razie potrzeby, na VPSie również można postawić wizualny panel do zarządzania stronami. Wybór jest duży i mamy tutaj spore możliwości konfiguracji, które mogą przydać się na przykład resellerom, którzy chcieliby odsprzedawać część zasobów swojego serwera np. klientom, którzy utrzymują u nich swoje strony internetowe.

Osobiście do hostowania stron korzystam zarówno z VPSów, jak i hostingów współdzielonych. Oba typy usług mają swoje plusy i minusy zależne od tego, co chcecie utrzymywać. Niestandardowe i bardziej wymagające projekty, sprawdzą się jednak zwykle znacznie lepiej na VPSach, dlatego w takim przypadku warto wziąć je pod uwagę.

2. Hostowanie serwera gry

Chcesz postawić serwer gry Minecraft, SAMP, CS GO, MTA, lub jakikolwiek inny? Prawdopodobnie masz trzy wyjścia:

  • Skorzystać z drogich hostingów serwerów gier multiplayer.
  • Zakupić drogi serwer dedykowany.
  • Lub zakupić VPSa, który na dobrą sprawę w obsłudze przypomina serwer dedykowany, a jest od niego zwykle znacznie tańszy (oczywiście kosztem wydajności).

Jeżeli nie oczekujesz tysięcy graczy na swoim serwerze, VPS prawdopodobnie będzie najbardziej opłacalnym wyjściem.

Pamiętaj jednak, żeby upewnić się, czy dana oferta pozwala na hostowanie serwerów gier. Czasami regulamin danej usługi tego zabrania, m.in. ze względu na częste ataki tego typu serwerów, które mogą obciążać także innych użytkowników VPS.

3. Hostowanie serwera głosowego

Co prawda obecnie gracze korzystają głównie z Discorda, ale wiele ekip i społeczności nadal preferuje tradycyjne komunikatory głosowe jak np. Teamspeak 3.

Podobnie jak w przypadku serwerów gier, w tym przypadku również można skorzystać z prostych w obsłudze hostingów serwerów głosowych, jednak VPS wychodzi zwykle znacznie taniej i w teorii nie nakłada na nas żadnych większych ograniczeń jeśli chodzi o np. ilość dostępnych slotów.

Jeżeli chcesz uruchomić swój serwer głosowy, VPS może być jednym z najtańszych i najlepszych rozwiązań.

4. Ustawienie własnego VPNa

Jeżeli chcesz zbudować własną sieć VPN, możesz zrobić to za pomocą serwera VPS i jednego z popularnych rozwiązań jak na przykład OpenVPN.

Choć taki VPN ma swoje wady i zalety, przy tanim serwerze VPS może okazać się naprawdę opłacalny.

Należy jednak wziąć pod uwagę to, że tego rodzaju VPNy są dość trudne w konfiguracji, a ich możliwości nie zawsze muszą Was wypadać lepiej od tych znanych z np. popularnych usług VPN działających w modelu subskrypcyjnym.

5. Oszczędzanie poprzez używanie darmowych lub tanich aplikacji self-hosted

Subiektywnie najlepsze zostawiłem w tym zestawieniu na koniec.

Nie wiem czy wiecie, ale wiele drogich i płatnych usług ma swoje w pełni darmowe odpowiedniki self-hosted. Oznacza to, że zamiast płacić za taką aplikację np. 20 dolarów każdego miesiąca, możecie utrzymywać ją na własną rękę na swoim serwerze VPS, za którego zapłacicie np. 5 dolarów miesięcznie.

Przykładowo: Jeżeli kojarzycie rozwiązania automatyzujące jak np. Zapier, czy Make, pewnie wiecie, że jeśli macie spore potrzeby, takie cudeńka potrafią być stosunkowo drogie. Jeżeli potrzebujecie np. kilku tysięcy wykonanych zadań (tasków) w skali miesiąca, koszty mogą przekraczać kilkadziesiąt-kilkaset dolarów. W tym przypadku istnieje alternatywa self-hosted, czyli n8n. Za cenę serwera VPS możecie postawić własne tego rodzaju rozwiązanie, którego limitem powinna być jedynie jego własna wydajność.

Takich aplikacji jest całe mnóstwo, więc jeżeli zainteresował Was ten temat, spójrzcie chociażby na tę listę.