Gdzie kupić tanie serwery VPS?

Gdzie kupić tanie serwery VPS?

8 września 2022

Z serwerów VPS korzystam od wielu lat, ponieważ za stosunkowo niewielką cenę możemy otrzymać spore możliwości i szeroki zakres zastosowań. Wiem jednak, że firm oferujących takie serwery jest naprawdę dużo i czasami może być ciężko znaleźć odpowiednią ofertę.

Choć chyba nie dałoby się sprawdzić wszystkiego, co jest dostępne na rynku, nie ukrywam, że przerobiłem już całe mnóstwo VPSów od znanych firm. Z tego względu, w tym wpisie zaprezentuję Wam kilka (moim zdaniem) atrakcyjnych ofert i dam namiary na kilka miejsc, które mogą Was zainteresować.

Darmowe serwery VPS

Pewnie słyszeliście o darmowych hostingach współdzielonych, o ile niektóre z nich są naprawdę niezłe, w przypadku tej “darmowości” VPSy trochę odstają.

Co prawda na upartego da się znaleźć ofertę darmowego VPSa, ale zwykle albo parametry są tak niskie, że nie da się tam prawie niczego postawić, albo taki serwer lubi być nam nieoczekiwanie zabrany po jakimś czasie. Z doświadczeń swoich, jak i swoich znajomych — w kontekście zupełnie darmowych serwerów VPS nie jestem w stanie polecić Wam niczego konkretnego.

Jestem za to w stanie polecić kilka profesjonalnych usług, które oferują stosunkowo długie okresy testowe, podczas których możecie sprawdzić, czy taka oferta jest dla Was interesująca. Jedną z lepszych znanych mi tego typu ofert jest ta na DigitalOcean przyznająca $100 do wykorzystania na ich usługi przez 60 dni (link referencyjny — rejestrując się z niego, powinniście otrzymać bonus).

Oprócz tego podobne programy dla nowych klientów mają inne renomowane marki jak np. Linode, czy Vultr.

Tanie serwery VPS do nauki

Jeżeli szukasz serwera VPS stricte do nauki i nie potrzebujesz wybitnej wydajności, świetnie się składa.

W Polsce mamy bardzo ciekawą ofertę od Mikr.us (link referencyjny z 1 miesiącem usługi gratis). Choć te serwery nie należą do najmocniejszych i mają pewne ograniczenia (nie można na nich stawiać serwerów gier oraz głosowych), są wręcz idealne do nauki!

Dzięki świetnej dokumentacji i bardzo dużej społeczności pełnej pomocnych, doświadczonych osób, według mnie jest to świetny wybór dla każdego, kto dopiero zaczyna, oraz dla każdego, kto podobnie jak ja — lubi mieć jakieś testowe środowisko lub tanią maszynę do prostych zadań.

Ceny Mikrusa zaczynają się już od 35 złotych… Za rok! Wychodzi jakieś 3 złote miesięcznie, więc w takiej cenie naprawdę ciężko znaleźć coś lepszego.

Atrakcyjne oferty serwerów VPS

To czy dana oferta jest atrakcyjna, zależy przede wszystkim od Waszych oczekiwań.

Z mojej perspektywy, czyli osoby, która serwerów VPS używa głównie do hostowania stron internetowych, najbardziej interesujące wydają się następujące oferty:

  • Contabo — najmocniejsze znane mi tanie serwery VPS. To, co dostajemy tu w danych pieniądzach, potrafi być nawet kilka razy tańsze od konkurencyjnych ofert. Mnie osobiście zniechęcił tu trochę toporny i ubogi panel administracyjny, ale gdy będę potrzebował mocnego serwera VPS w niezwykle dobrej cenie, z pewnością rozważę powrót.
  • OVH — ceny serwerów w OVH również są dość atrakcyjne, choć te tańsze konfiguracje ciężko nazwać potworami wydajności. Na plus na pewno transfer, który w teorii może być tu nieograniczony. Niemal wszystko jest tu dostępne w języku polskim, a panel — choć jest bardzo powolny — mnie wystarczał do wszystkiego, czego potrzebowałem. Jak na support w tego rodzaju usługach, ten również powinienem wyróżnić, bo działa tu całkiem nieźle.
  • Hetzner — według mnie jeden z najlepszych stosunków ceny do jakości. Choć da się znaleźć tańsze serwery, na tle dużych amerykańskich graczy, te i tak wyglądają dość zachęcająco. Serwery są mocne, oferują bardzo duży transfer, a sam panel działa wprost rewelacyjnie. Support również całkiem sprawnie odpowiada na zapytania, więc jeżeli już miałbym się czepić czegoś na siłę, to czepiłbym się samych płatności. Zależą one od wybranej przez Was formy, ale rozliczenia mogą być trochę mniej wygodne niż gdzie indziej, bo np. nie można ustawić automatycznych płatności PayPal, czy też z góry doładować nim salda.
  • DigitalOcean — ceny w DigitalOcean mogą przerażać. Choć serwery VPS zaczynają się tam już od około 5 dolarów za miesiąc, podobne konfiguracje da się gdzieniegdzie kupić jakieś dwa razy taniej. Jeżeli szukacie jednak czegoś jakościowego, subiektywnie uważam, że ciężko trafić lepiej. To jak wyśmienicie działa ich panel i jak dużo możliwości oferuje sprawia, że czujemy się, jakbyśmy przenieśli się do przyszłości… Wiem, trochę odleciałem, ale nie jestem jakimś wielkim fanboyem DO. Po prostu podoba mi się jak wygodnie się tego używa, oraz to, że w każdej chwili możemy niemal bez problemu zmienić swój pakiet i np. przejść na mocniejszy serwer VPS bez konieczności ręcznego przenoszenia całej zawartości (serwery rozliczane są godzinowo, więc do takiego interesu też nie trzeba jakoś wiele dokładać). Dodatkowo możecie tu używać zautomatyzowanych, choć extra płatnych backupów i wielu innych ciekawych rozszerzeń, które nie zawsze są dostępne u konkurencji. Po prostu bajka, ale jak już wspominałem – za tę bajkę trzeba trochę więcej zapłacić. Polecam tym, którzy szukają czegoś do profesjonalnych zastosowań, oraz tym, którzy nie wiedzą, jak bardzo urośnie ich projekt (raz jeszcze, skalowanie wydajności VPSa jest tutaj niesamowicie wygodne).
  • Mikr.us — coś dla osób, które szukają taniego środowiska do nauki, lub dla tych, którzy szukają pomocniczych VPS do stawiania tam np. prostych stron internetowych, czy aplikacji self-hosted.

Oto moje rekomendacje, czyli serwery, które spodobały mi się najbardziej ze wszystkich, z których korzystałem. Oczywiście nie dla każdego muszą to być idealne wybory, ale myślę, że większość z Was, w zależności od zastosowań i oczekiwań, powinna tu znaleźć coś dla siebie.

Jeżeli chcecie się bardziej zagłębić w temat i poszukać czegoś na własną rękę, tutaj możecie znaleźć porównanie cen różnych popularnych VPSów, a tutaj jedne z najlepszych benchmarków i porównań wydajności poszczególnych serwerów.