Programowanie

Czy programowanie NIE jest dla Ciebie?

22 września 2022

Programowanie, jak każdy inny zawód, nie jest dla każdego. W tym wpisie pokażę Ci znaki, które mogą wskazywać na to, że programowanie nie jest dla Ciebie.

Pamiętaj, że nie ma w tym nic złego. Nie każdy musi być programistą, tak samo jak nie każdy musi być lekarzem, prawnikiem, czy kasjerem. Dla przykładu: ja jako dziecko marzyłem o zostaniu piłkarzem, mimo że nie miałem do tego za grosz predyspozycji (naprawdę, byłem fatalny). Dziś nie żałuję, że nie brnąłem w to na siłę, bo znalazłem zainteresowanie w innych dziedzinach, w których już od samego początku odnajdywałem się znacznie lepiej.

Oczywiście, nie mówię, że nie powinno się śledzić swoich pasji jeśli nie macie do nich naturalnego talentu. Jako programista też nigdy nie byłem i raczej nie będę wybitny. Mam problemy z koncentracją, nie przepadam za ciągłą nauką, ale mimo tego, pokochałem ten zawód od pierwszego hello worlda.

W poniższej części tego wpisu postaram się Tobie pomóc w ustaleniu tego, czy programowanie jest dla Ciebie.

Sprawdź, czy programowanie jest dla Ciebie

Zacznijmy od prostego “testu”. Im więcej odpowiedzi na “tak”, tym więcej przesłanek, że programowanie raczej nie będzie dla Ciebie.

Pamiętaj, że pewne z tych rzeczy da się wypracować z czasem (np. cierpliwość i zainteresowanie), dlatego nie przejmuj się przesadnie tym, jeśli odpowiesz na coś “tak” – ja wciąż na 2 pytania odpowiadam w ten sposób, mimo że koduję już od kilku ładnych lat.

1. Nie lubię się uczyć

Programowanie wymaga naprawdę sporo nauki i to nie tylko na samym początku. Technologia zmienia się bardzo szybko i wielu z nas wciąż musi uczyć się nowych języków, wzorców, czy frameworków.

Czasami też musimy doedukować się pod jakiś problem. Mimo że na co dzień nie programuję wybitnie złożonych rzeczy, złapałem się na tym, że w tym roku już kilka razy zaglądałem na matemaks.pl, żeby nadrobić pewne szkolne zaległości, które były mi niezbędne do stworzenia jakiejś części jakiegoś projektu.

2. Nie potrafię spędzać przy komputerze dużo czasu

Praca etatowa to zwykle 8 godzin dziennie. Odpowiedz sobie na pytanie, czy będziesz w stanie wytrzymać tyle: siedząc, patrząc w ekran, a przede wszystkim, intensywnie myśląc?

Będziesz w stanie to powtarzać przez wiele dni, tygodni, miesięcy, lat?

To może wydawać się banalne, ale z pewnością nie będzie dla każdego. Osobiście pomimo dość młodego wieku (na dzień pisania tego wpisu mam 24 lata) nie jestem już w stanie komfortowo wysiedzieć kilku godzin przed komputerem bez przerwy (tak czy siak, są one zalecane), a siedzenie całymi dniami, czasami zaczyna mnie po prostu męczyć pomimo tego, że bardzo to lubię i gdybym mógł, chciałbym więcej.

3. Mam problemy z koncentracją i logicznym myśleniem

Programowanie wymaga od nas logicznego myślenia, kreatywności, a nieraz także dość nieszablonowego podejścia. Co więcej, przy złożonych problemach bardzo często musimy być w stanie naprawdę mocno się skoncentrować, bo nie wszystko da się łatwo rozbić na czynniki pierwsze.

Uważam, że zarówno koncentracji jak i logicznego myślenia można się z czasem trochę wyuczyć, ale mając z nimi problemy, może być po prostu trudniej.

Jak już pisałem, sam wciąż mam problemy z koncentracją. Przykładowo: wczoraj “zakopałem się” w dość skomplikowanym fragmencie kodu, którego nie byłem w stanie już bardziej uprościć i przetworzenie tak dużej ilości informacji naraz było dla mnie nie lada wyzwaniem. Ostatecznie musiałem poradzić sobie metodą “prób i błędów” i dość wnikliwych testów, bo inaczej chyba eksplodowałaby mi głowa. Znam jednak ludzi, którzy potrafiliby skoncentrować się na tyle, żeby połączyć tak wiele kropek naraz i ogarnęliby problem bez takich kombinacji.

4. Szybko się denerwuję gdy nie potrafię rozwiązać jakiegoś problemu

Jakiś czas temu przeczytałem bardzo mądre zdanie, w którym autor, programista, stwierdził, że programowanie opiera się w 90% na myśleniu, a jedynie w 10% na pisaniu kodu. O ile nie robi się jakichś powtarzalnych lub bardzo prostych rzeczy, w pełni się w tym zgadzam.

Programowanie nie bez powodów nazywa się ciągłym rozwiązywaniem nowych problemów. Piszemy, piszemy, aż w końcu spotykamy problem. Czasami rozwiążemy go po minucie, czasami po godzinie, czasami na następny dzień, a czasami nigdy i będziemy zmuszeni poszukać alternatywnych rozwiązań lub nawet porzucić daną koncepcję.

Jeżeli szybko się zrażacie i frustruje Was brak “flow” i ciągłych małych sukcesów, proponuję Wam nad tym popracować lub poszukać sobie innego zawodu. Ewentualnie możecie też znaleźć takie obszary programowania, które będą na tyle powtarzalne, że po jakimś czasie nie będziecie już spotykali nowych problemów.

5. Jestem niecierpliwy/niecierpliwa

Jeżeli wierzycie w sukces w jedną noc i oczekujecie rezultatów natychmiast, programowanie może Was nie zaspakajać.

Czasami musimy poświęcić całe dni na budowę elementów, których użytkownik naszego programu nawet nie zauważy. Sam proces nauki też wymaga od nas niemałej cierpliwości, bo na pierwsze sensowne efekty prawdopodobnie trzeba będzie przepracować co najmniej kilkadziesiąt godzin.

Osobom niecierpliwym proponuję jednak się nie załamywać i rozpocząć pracę nad tą cechą (też taki z natury byłem), ponieważ nie tylko programowanie, a zdecydowana większość zawodów wymaga jednak trochę cierpliwości.

6. Programowanie mnie nie interesuje

Jeżeli czujesz się, jakby programowanie Cię nie interesowało, prawdopodobnie tak jest i rzeczywiście nie jest to zawód dla Ciebie.

Rozumiem, że ktoś może chcieć zacząć programować, bo słyszał o dobrych zarobkach, przyszłości tego zawodu, czy możliwości pracy zdalnej, ale jeżeli praca stanowi tak wielką część życia — osobiście proponowałbym wybór czegoś, co będzie sprawiać Ci większą radość i satysfakcję. Dążenie w tym do perfekcji będzie o wiele łatwiejsze niż w przypadku programowania, w którym będziesz siedzieć na siłę.

Oczywiście, programowanie da się polubić z czasem. Jeśli chcesz, proponuję Ci się tym po prostu otoczyć. Poznaj programistów, pooglądaj memy dla programistów, zarejestruj się na tematycznych forach. Według mnie, jeżeli coś ma wzbudzić w Tobie takie hobby, będzie to przede wszystkim otoczenie.

Dobrym pomysłem może też być chęć stworzenia własnego projektu. Nawet jeżeli czujesz, że nie będzie nadawał się on do niczego, spróbuj. Programując coś co Cię interesuje będzie Ci o wiele łatwiej chłonąć wiedzę, a co za tym idzie, zainteresować się także samym programowaniem.

Interpretacja wyników:

Wynik powyżej 4/6 odpowiedzi na “tak” może być sporym sygnałem, że programowanie nie jest dla Ciebie. Mimo tego, jeśli Cię to interesuje, możesz próbować to przezwyciężyć — gdybym zrobił ten test, gdy sam zaczynałem programować, też miałbym wynik pokroju 3/6 lub nawet 4/6.

Jak sprawdzić czy programowanie jest dla Ciebie?

Wiem, że zabrzmi to banalnie, ale to naprawdę jest banalne. Aby sprawdzić czy programowanie jest dla Ciebie, po prostu zacznij programować.

Żaden test, opinia eksperta, czy komentarz na portalu społecznościowym nie powie Ci, czy programowanie jest dla Ciebie tak dobrze jak Ty sam.

Jeżeli programując będziesz się męczyć i będziesz się zmuszać do dalszych prób, prawdopodobnie lepiej będzie gdy poszukasz innego zawodu. Jeżeli jednak mimo wszystko problemy (bo zdarzają się one praktycznie każdemu programiście) nie będą Cię irytować, a intrygować, a każda kolejna sesja będzie dla Ciebie przyjemnością, lub przynajmniej neutralną czynnością – trzymam za Ciebie kciuki, bo wygląda na to, że masz szansę się w tym odnaleźć.

I pamiętaj. Nawet jeżeli programowanie nie jest dla Ciebie, istnieje cała masa innych, równie ciekawych, istotnych, oraz dobrze płatnych zawodów. Mnie też nie było dane realizować się w tym, w czym realizować się chciałem, ani nie było mi dane realizować się w tym, czego chcieli moi najbliżsi. Mówi się trudno, dziś odnalazłem się w czymś innym i czuję, że będę chciał programować tak długo jak tylko będę w stanie. Jeśli programowanie nie jest dla Ciebie (a spróbowałeś i nie bazowałeś tego przekonania tylko na podstawie czyjejś opinii lub mojego tekstu), życzę Ci powodzenia na ścieżce kariery, którą sobie wybierzesz. Bycie specjalistą nawet w znacznie bardziej niszowym zawodzie, zwykle i tak będzie o wiele ciekawsze i lepiej płatne niż bycie średniakiem w branży rozchwytywanej tak bardzo jak programowanie.